Προς το περιεχόμενο

Απ: Το τέλειο synth...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με απλά λόγια, πέραν του εντελώς γενικού στόχου -καθότι η τελειότητα είναι εντελώς δύσκολο να οριστεί και ακόμα περισσότερο να επιτευχθεί-, το εγχείρημα είναι τόσο τεράστιο, περίπλοκο και αβέβαιο που και μόνο η κουβέντα περί αυτού είναι περισσότερο φιλοσοφική παρά ρεαλιστική.

 

Νομίζω ότι σε κάποια θέματα πρέπει να είμαστε λίγο τολμηροί και όχι απλά να συμβιβαζόμαστε με αυτά που μας πασάρουν. Το πιο πιθανό είναι οτι δεν έχεις δοκιμάσει ένα τέτοιο εγχείρημα οπότε δεν μπορείς να έχεις ρεαλιστική άποψη του πόσο δυνατό ή αδύνατο είναι, αυτό είναι μαθηματικά βέβαιο... αν κάνω λάθος βέβαια διόρθωσέ με..  :)

 

Ένα ένα όμως.

Για μένα δεν νοέιται synth που να μην λεχει καλό ήχο πιάνο και strings ή τουλάχιστον να λείπουν από το set up ενός keyboard player αυτά τα δύο.

 

Αφού είπαμε θα έχει τα πάντα, άρα και multisamples, άρα καλά φυσικά όργανα!

 

Η αλλη ερώτηση βεβαια είναι τι θα τα κανεις όλα αυτα τα features. :P

 

Neeq θα σε χαλάγανε, ε? :P

Και πέρα από αυτό σκέψου πόσα πράγματα αγοράζεις καθημερινά που δεν σου είναι χρήσιμα, τα "τέλεια" features του synth θα μας χαλάσουνε τώρα? :P

 

Στην τελική ας το πάμε και λίγο φιλοσοφικά, δεν κάνει κακό νομίζω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι σε κάποια θέματα πρέπει να είμαστε λίγο τολμηροί και όχι απλά να συμβιβαζόμαστε με αυτά που μας πασάρουν. Το πιο πιθανό είναι οτι δεν έχεις δοκιμάσει ένα τέτοιο εγχείρημα οπότε δεν μπορείς να έχεις ρεαλιστική άποψη του πόσο δυνατό ή αδύνατο είναι, αυτό είναι μαθηματικά βέβαιο... αν κάνω λάθος βέβαια διόρθωσέ με..  :)

Όχι, δεν έχω δοκιμάσει να υλοποιήσω κάτι τέτοιο. Αλλά με αυτή τη λογική, ας ξεκινήσουμε να φτιάξουμε και έναν διαστημικό πύραυλο, αν δεν το δοκιμάσουμε δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσο δύσκολο είναι (άσχετα αν ξέρουμε εκ των προτέρων πολύ καλά ότι είναι πρακτικά αδύνατο).

 

Τέλος πάντων, η ένστασή μου δεν έχει να κάνει με την ίδια την ιδέα όσο με την τακτική που σκοπεύεις να υιοθετήσεις για το όλο εγχείρημα.

Το να ψάχνεις βίντεο στο youtube για να δεις τί πρέπει να κάνεις και να μαζεύεις κόσμο μέσω ενός forum είναι δείγματα ότι δεν υπάρχει η στοιχειώδης γνώση και εμπειρία για να ξεκινήσει κανείς κάτι τέτοιο.

 

Οπότε, αν το συζητάμε κάπως έτσι...

Στην τελική ας το πάμε και λίγο φιλοσοφικά, δεν κάνει κακό νομίζω ;)

...τότε δεν τρέχει τίποτα και ευχαρίστως να το συζητήσουμε. Ρεαλιστικά όμως... μπα.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων, η ένστασή μου δεν έχει να κάνει με την ίδια την ιδέα όσο με την τακτική που σκοπεύεις να υιοθετήσεις για το όλο εγχείρημα.

Το να ψάχνεις βίντεο στο youtube για να δεις τί πρέπει να κάνεις και να μαζεύεις κόσμο μέσω ενός forum είναι δείγματα ότι δεν υπάρχει η στοιχειώδης γνώση και εμπειρία για να ξεκινήσει κανείς κάτι τέτοιο.

 

Well, από το τίποτα, είναι μια τακτική που ίσως με βγάλει κάπου ίσως και όχι, δεν θα κάτσω όμως να μοιρολατρώ και να "υποθέτω".. ξεκινάω μαζεύοντας πληροφορίες και βλέποντας και κάνοντας..

Αν νομίζεις οτι η τακτική μου είναι λάθος, πρότεινέ μου μια σωστή...

Το να μου πεις όμως απλά "δεν γίνεται" δεν βοηθάει πουθενά... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω ήδη ξεκινήσει το αρχικό research χαχαχ!  :P

 

 

καπελο καουμποϊκο που θα παρουμε ομως... :P

 

εγω το τελειο συνθ θα το προσδιοριζα στις πιο πολλες μεθοδους συνθεσης σε συνδιασμο με αρκετη πολυφωνια και multitibrals ωστε να μπορεις να στηριχτεις πανω του για ενα κομματι.

 

τελος παντων η δικη μου ultimate wish list θα ειχε:

 

- 16 multis

- 32 notes polyphony

- 3 oscs

- 2 filters (low, high, band, notch, comb +. comb _)

- FM μεταξυ των OSCs αλλα και αλλων πηγων

- Wavetables και οτι εχει συνδεθει με τη συνθεση αυτη(wavesequencing, vector synthesis etc) με δυνατοτητα εισαγωγης δικων μου

- 3 LFOs και 3 ENVs με απεριοριστο routing

- 8 outs καθως τα FX που μπορω να βαλω απο το DAW, με VST δε θα με αφησει ποτε να ξεπεραστω στον ηχο

- ανετος ελεγχος, με σχεδον ενα knob σε καθε λειτουργια, με εκεινα τα δαχτυλιδια LEDs γυρω απο τα knobs που να ξερω που βρισκομαι

- ενοειται οτι σε ολα αυτα η αψογη ποιοτητα που βρισκουμε στα ακριβα VAs πχ τα καινουρια Prophet αν και πλεον μπορεις να εχεις και multibral analog οπως το andromeda

- πολλες θεσεις μνημης

- κανα sequencer σε tr στυλ και το αναλογο οπτικο feedback

 

....ειμαι σιγουρος οτι μολις θα εβγαινε αυτο θα εβρισκα ενα καρο ακομα πραγματα να ζητησω αλλα τεσπα θα αρκεστω στη πρωτη "ταπεινη" μου wish list

 

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν νομίζεις οτι η τακτική μου είναι λάθος, πρότεινέ μου μια σωστή...

Το να μου πεις όμως απλά "δεν γίνεται" δεν βοηθάει πουθενά... :)

Ό,τι πεις, here it goes:

 

1) Βρίσκεις χρηματοδότη για να έχεις τα απαραίτητα κεφάλαια να ξεκινήσεις. Εννοείται ότι ο χρηματοδότης θα έχει μερίδιο απ' όσα βγουν από την όλη δουλειά.

 

2) Κάνεις μια καλή έρευνα και βρίσκεις τους καλύτερους μηχανικούς, ηλεκτρονικούς, προγραμματιστές και sound designers που μπορείς να βρεις μέσα στο budget σου, τους προτείνεις δουλειά με τα ανάλογα δέλεαρ και ευελπιστείς να δεχτούν. Αν εσύ μπορείς να κάνεις κάτι από όλα αυτά σε κορυφαίο επίπεδο, ακόμη καλύτερα.

 

3) Κάθεσαι μαζί με τους συνεργάτες σου και καθορίζετε με ακρίβεια τα specs που θα έχει το όργανο, ακολουθεί το χρονοδιάγραμμα εργασιών κλπ.

 

4) Αρχίζει το R&D, τα πρώτα μοντέλα, οι δοκιμές, μέχρι που καταλήγετε στο ζητούμενο.

 

Αυτή είναι η ιδανική περίπτωση κατά τη γνώμη μου. Αν θέλεις να κάνεις όλη τη δουλειά στο σπίτι σου τα απογεύματα μετά την εργασία σου, τότε δεν μπορώ να δω πώς ακριβώς θα βγει κάποιο αποτέλεσμα σε λιγότερο από καμιά δεκαετία.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Neeq θα σε χαλάγανε, ε? :P

Και πέρα από αυτό σκέψου πόσα πράγματα αγοράζεις καθημερινά που δεν σου είναι χρήσιμα, τα "τέλεια" features του synth θα μας χαλάσουνε τώρα? :P

 

Στην τελική ας το πάμε και λίγο φιλοσοφικά, δεν κάνει κακό νομίζω ;)

 

Χεχεχε, δεν είναι οτι με χαλανε, απλά δεν είμαι ανθρωπος των features αλλα του ήχου. Δηλαδη ναι μεν τοσα εφε, τοσα κοντρολς κτλ κτλ κτλ αλλα αν ολα αυτα κοντρολαρουν μια κακή πηγη δε μου κάνουν. Γι'αυτό προτιμώ συγκεκριμένα οργανα.

 

Μεχρι στιγμής εχω καταλήξει σε 2 μονο οργανα. Moog Little Phatty και Oberheim OB12. Είναι τα μονα οργανα που εχω παρει και δε λεω οτι θελω κατι παραπανω. Στο θεμα φυσικοι ήχοι ψαχνομαι ακομα.

 

Οποτε για μενα η συζήτηση περι του τελειου συνθ εχει να κανει με τον ηχο που βγαζει και δε βρίσκω ενδιαφερον στα features.

 

Επίσης είμαι τόσο ολιγαρκής που ακομα και σε φιλοσοφικό επίπεδο τα υπαρχοντα μηχανηματα εχουν υπερβολικά πραματα κατα τη γνωμη μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου