Προς το περιεχόμενο

Roland CB-100 + Jazz Bass + Τα παιδία παίζει :)


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με γειά ! ωραία ακούγεται αλλά πολύ Βζζζζ στον ήχο.(Νομίζω στο 3ο σου κλίπαρε κιολας)

Έγραψες με καλώδιο απο το line out στο line in της κάρτας ? Δοκίμασε και το DI OUT.

 

Σήμερα σκέφτηκα και σίγουρα θα επηρεάζει κ αυτό, ότι έχουν μαζευτεί πάρα πολλές ηλεκτρρικές συσκευές και καλώδια στα περίχωρα του ενισχυτή. Θα αφιερώσω χρόνο το σ/κ να αδειάσω λίγο το χώρο να δω αν κάνει διαφορές.

 

χαχαχαχα!

ολα τα λ7 το τριτο κλιπακΗ!!!!!

με γειες....

καλοπαιχτος! :)

 

 

Thanks :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φώτος τι να τις κάνετε;;

 

ΝΑ ΤΙΣ ΔΟΥΜΕ!  ;D

 

Υπάρχει παράδοση βρε Εύη, τα νεα αποκτήματα τα ποστάρουμε μετά παντόφλας, π.χ.:

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=mgallery;sa=item;id=45

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151498.msg165528#msg165528

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές!!!! Ωραίος ακούγεται αλλά λίγο πριμαριστός για τα γούστα μου!!! (Ίσως φταίει και το Jazz Bass βέβαια)... Για το chorus θα συμφωνήσω ότι είναι όλα τα λ7!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΤΙΣ ΔΟΥΜΕ!  ;D

 

Υπάρχει παράδοση βρε Εύη, τα νεα αποκτήματα τα ποστάρουμε μετά παντόφλας, π.χ.:

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=mgallery;sa=item;id=45

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151498.msg165528#msg165528

 

Ξέρω Ξέρω και έχω και διάφορες παντόφλες να συνοδέψω τα αποκτήματά μου, αλλά δεν έχω φωτογραφική. Η μια είναι αναλογική και δεν έχω φιλμ αυτή τη στιγμή να κάψω και η ψηφιακή του κινητού, έχω ένα θέμα να περάσω φώτος στο πισι μου. Μέχρι πρότινως δεν υπήρχε θέμα... Τώρα δε ξέρω τι έχει αλλάξει :/

 

Αλλά ξέρω γω άλλο να ανεβάσεις φώτο ενός οργάνου. Eνός ενισχυτή, ένα κουτί είναι... μαύρο κιόλας. :/

 

Μεγειές!!!! Ωραίος ακούγεται αλλά λίγο πριμαριστός για τα γούστα μου!!! (Ίσως φταίει και το Jazz Bass βέβαια)... Για το chorus θα συμφωνήσω ότι είναι όλα τα λ7!!!

Thank you thank you :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αναρωτιέμαι, ποιος ο λόγος να υπάρχει η απλή επιλογή di-out?

 

Υπάρχει και η εξής πιθανότητα: για να μην τρως βρισίδι από τον ηχολήπτη σε live, όταν παίζοντας ξαφνικά αποφασίσεις ότι θες πχ κι άλλα μπάσα και γυρίσεις το αντίστοιχο knob. Και ξαφνικά από το PA ακούς μόνο ένα σεισμό 8,5 ρίχτερ που προέρχεται από την ταπεινή σου πρόθεση απλά να ανεβάσεις λίγο τα μπάσα... γι αυτό παίρνει από το DI OUT, για να μην τον επηρεάζεις ότι κι αν κάνεις στην προενίσχυση...

 

Α, και μεγειά!  Καλόπαιχτος! :D

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ μάλλον αντιμετωπίζω ένα θέμα ή είναι φυσιολογικό;

 

Όταν έχω ανοιχτό τέρμα το tone στα ποτενσιόμετρα του μπάσου (και του Fender και του Dean) βγάζει πολύ έντονο παράσιτο. Μόλις το κλείσω εντελώς κόβεται. Δεν επηρεάζεται από το αν έχω ανοιχτούς ή κλειστούς τους μαγνήτες. Εάν muteάρω τις χορδές μετριάζεται σημαντικά, αλλά όχι εντελώς.

 

Γιατί γίνεται αυτό;

 

Σε άλλο ενισχυτή δεν το έχω παρατηρήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αφήνει να περνάει μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων απο ότι άλλοι ενισχυτές με αποτέλεσμα να ακούς οτι δεν άκουγες με άλλα μηχανήματα κυρίως απο πλευράς πρίμων. Παίζει ρόλο και το τι ρυθμίσεις έχεις στο SHAPE του ενισχυτή. πχ στο Session  δίνει πρίμα και μπάσα ενώ κόβει μεσαία, ενώ στο flip top δινει πολλά μεσαία και κόβει πρίμα. Κοινώς απλώς κατέβασε το tone λιγακι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αφήνει να περνάει μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων απο ότι άλλοι ενισχυτές με αποτέλεσμα να ακούς οτι δεν άκουγες με άλλα μηχανήματα κυρίως απο πλευράς πρίμων. Παίζει ρόλο και το τι ρυθμίσεις έχεις στο SHAPE του ενισχυτή. πχ στο Session  δίνει πρίμα και μπάσα ενώ κόβει μεσαία, ενώ στο flip top δινει πολλά μεσαία και κόβει πρίμα. Κοινώς απλώς κατέβασε το tone λιγακι :)

 

Ευχαριστώ, βγάζει νόημα.

Συνήθως παίζω με το tone εντελώς κλειστό ή στη μέση οπότε και δεν το παρατηρώ.

 

Μεγειά το θυριάκι Εύη, τον έχω ακούσει και παλαιότερα και είναι πολύ καλός.

 

Να σαι καλά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου