Προς το περιεχόμενο

sos!!!λάμπα του avalon vt-737 sp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ' αρχάς μακριά από ΚΕΜ. Τα άτομα είναι καραγκιόζηδες απίστευτου μεγέθους. >:(

 

Στείλε ένα email στην Avalon αν έχεις κάποια αμφιβολία με τις λυχνίες. Κατά πάσα πιθανότητα όμως, όπως είπε και ο audiokostas, δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

 

Τώρα όσον αφορά στο γεγονός ότι ακούγεται πιο χαμηλά... με οδηγεί να συμπεράνω ότι η λυχνία που είχε πρόβλημα είναι αυτή για amplification (γιατί υπάρχουν και λυχνίες για line drivers).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cut a long story short......

 

Για να γίνει άσπρη η λάμπα σου σημαίνει μάλλον ότι ήταν ελαττωματικό το envelope (γυαλί) και δεν λειτούργησε το κενό και μπήκε οξυγόνο. Εγώ, (αν υπάρχει εγγύηση) θα ζήταγα δωρεάν αντικατάσταση.

Η λάμπα που σου δώσαν είναι απόλυτα συμβατή με την παλιά.

Οι λάμπες είναι στην προενίσχυση και έχω την εντύπωση ότι χρησιμοποιεί 2 ανά κανάλι.

Καλό θα ήταν να είναι matched αλλά μικρές αποκκλίσεις δεν δημιουργούν πρόβλημα.

Επίσης καλό θα ήταν να τις μετρήσεις (αυτές που είναι στο κανάλι που σε απασχολεί). Δεν ξέρω που θα τις μετρήσεις και δυστυχώς το TV-7 μου είναι χαλασμένο και δεν μπορώ να στο κάνω εγώ.

Αν ήταν καινούρια κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει πρόβλημα εκτός και αν μικροφωνίζει. Το μόνο που μας έχεις πει είναι ότι νομίζεις ότι είναι πιο αδύναμο το σήμα.

Λοιπόν, ή την μετράς, ή την αντικαθιστάς (με 12,5 € περίπου στο tubeampdoctor.de) ή το παρακάνεις και παίρνεις 4 καινούριες matched και τις βάζεις και ηρεμείς (ως προς τις λάμπες).

Αλλη λύση δεν βλέπω.

Ο (συνήθως εξυπηρετικός) Λογοθέτης τα φέρνει και μια βόλτα προς τα εκεί, κακό δεν θα σου κανε.

Πάρε και ένα ωραίο σχεδιάγραμμα από λάμπες.....

tworks_fig3[1].jpg

 

Στο αντίστοιχο site (http://www.vacuumtubes.net/How_Vacuum_Tubes_Work.htm) υπάρχει και η θεωρία.

 

Θα μου επιτρέψεις να πω όμως ότι για τόσο ακριβό μηχάνημα, η γνώσεις σου είναι μάλλον ελλιπείς.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α και το λίγο "χρυσή"... τι θα πει ρε παιδια??

 

Aν την δεις ( δεν την είδες? ποιός την άλλαξε? ) έχει χρυσά ποδαράκια και για το λόγο αυτό είναι και λίγο ακριβή! Φαντάζομαι γύρω στα 20+ ευρώ θα έδωσες...  

Και μην προβληματίζεσαι άλλο, αλλά η E88CC όπως αναφέρθηκε και πριν είναι 6922.

 

audiokosta, γιατί matched? Το συγκεκριμένο Avalon είναι μονοφωνικό.

...αν το TV-7 σου πιάνει χώρο το αγοράζω.

 

Kατά πάσα πιθανότητα το μηχάνημα είναι μια χαρά και η λίγο διαφορετική χροιά που έχει λόγω αλλαγής της λυχνίας σε μπερδεύει. Ίσως απλά δεν σου αρέσει. Άστη και λίγο να στρώσει η καινούργια λυχνία και μετά βλέπεις.

Ίσως να την δοκιμάσεις και σε άλλη θέση. Έχεις άλλες τρεις θέσεις που μπορείς να την δοκιμάσεις!  ;)

 

Ωστόσο, αν έχεις την οποιαδήποτε αμφιβολία γιατί δεν πας το Avalon σε έναν τεχνικό?

 

Πάντως, για να έγινε "άσπρη" η λυχνία ή την χτύπησες ή μετακίνησες άγαρμπα τον Avalon και ίσως να ήταν ακόμη ζεστός ή/και ανοιχτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

audiokosta, γιατί matched? Το συγκεκριμένο Avalon είναι μονοφωνικό.

ΝΑι, έχεις δίκιο

 

...αν το TV-7 σου πιάνει χώρο το αγοράζω.

Τι χώρο να πιάσει τόσο που ναι;

 

Ωστόσο, αν έχεις την οποιαδήποτε αμφιβολία γιατί δεν πας το Avalon σε έναν τεχνικό?

+10

Ξέρεις κανέναν;  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

τελικα τον ακουω πιο μεσαιο τον avalon.εχω βαλει μια Premium E88CC στην θεση της μιας που καηκε,και εχει αλλες 3 6922EH ELECTRO-HARMONIX.φταιει η λαμπα που δεν ειναι ιδια ακριβως με τις αλλες,να την αλλαξω με μια 6922EH ELECTRO-HARMONIX??παιζει να εχει κατι αλλο καποια αλλη ζημια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tubeampdoctor.com/index.php?language=en

 

lampes edo ...oti kallitero

 

ki edo review apla einai amerikanos ama theleis pairneis kai apo auton einai kalos

 

http://thetubestore.com/

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου συνηστουσα να μην κανεις αυτοσχεδιες "ταρζανιές" με τετοιοα μηχανηματα. Ειναι κριμα.

Αν θελεις πες μου να σου στειλω ΠΜ για ενα τεχνικο που μπορει να σου κανει υπευθυνη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα τον ακουω πιο μεσαιο τον avalon.εχω βαλει μια Premium E88CC στην θεση της μιας που καηκε,και εχει αλλες 3 6922EH ELECTRO-HARMONIX.φταιει η λαμπα που δεν ειναι ιδια ακριβως με τις αλλες,να την αλλαξω με μια 6922EH ELECTRO-HARMONIX??παιζει να εχει κατι αλλο καποια αλλη ζημια?

 

Welcome in tube world! H κάθε λυχνία έχει το ηχόχρωμά της. 6922/E88CC με 6922/E88CC δεν είναι ποτέ ίδιες, και ας είναι της ίδιας εταιρίας! Δεν ξέρω αν έχεις προσέξει ότι πουλάνε matched λυχνίες. Ειδικά αν είναι και άλλης εταιρίας οι διαφορές είναι πιο αισθητές. Μπορείς να δεις και την διαφορά στην εσωτερική κατασκευή τους....

 

Όλα αυτά αν, ο προενισχυτής δεν έχει κάτι άλλο, που δεν το νομίζω...

 

Δοκίμασε να αλλάξεις και τις λυχνίες μεταξύ τους, ίδιες είναι, μήπως σου αρέσει καλύτερα ο ήχος του. Και γιατί όχι πάρε και μερικές EHX, περίπου 10 ευρώ η μία έχουν, να τις δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου