Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση και αγορά κιθάρας


sensk2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η Strat είναι η κιθάρα που θα καταλήξεις και εσύ όπως και σχεδόν όλοι καταλήγουν. Αν και ήταν αποτέλεσμα της πιο απλής σκέψης στην κατασκευή ηλεκτρικής κιθάρας' date=' στην απλότητά της είναι τόσο τέλεια που έκανε τον μπάρμπα Leo αποδεκτό στους κιθαρίστες ανά τον κόσμο ως μια από τις μεγαλύτερες ιδιοφυΐες στην σύγχρονη ιστορία της μουσικής!![/quote']

 

Βγαίνοντας λίγο off-topic θα συμφωνήσω εν πολλοίς, πλην όμως θα δηλώσω δημόσια την κουλαμάρα μου...

 

Εγώ θα είμαι σίγουρα ένας που ποτέ δεν θα καταλήξει σε Strat. Και ο λόγος είναι αστείος: Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το δεξί μου χέρι σε καμιά κιθάρα με τρεις μαγνήτες!! :lol: :lol:

 

(βλέπεις εγώ μεγάλωσα αγκαλιά με εκείνο το ελάχιστα δημοφιλές μοντέλο που δεν βόλεψε τον Les Paul και αρνήθηκε να βάλει επάνω το όνομα του...Solid Guitar αν με εννοείς :wink: ).

 

Εν μέρει λοιπόν λόγω αυτής της γελοίας πραγματικότητας, σε ότι αφορά τον κόσμο της Fender, η καρδιά μου ανήκει στις Tele...Που όταν μεγαλώσουν ΜΠΟΡΕΙ και να πλησιάσουν τις SG :lol:

 

Y.Γ:Αν περάσει ο Superfunk με κανένα μπαλτά πείτε ότι λείπω... 8O

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(βλέπεις εγώ μεγάλωσα αγκαλιά με εκείνο το ελάχιστα δημοφιλές μοντέλο που δεν βόλεψε τον Les Paul και αρνήθηκε να βάλει επάνω το όνομα του...Solid Guitar αν με εννοείς :wink: ).

 

Mαζί σου κι εγώ!!! αν και κάποια στιγμή θα πάρω και την τέλε... που θα πάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(βλέπεις εγώ μεγάλωσα αγκαλιά με εκείνο το ελάχιστα δημοφιλές μοντέλο που δεν βόλεψε τον Les Paul και αρνήθηκε να βάλει επάνω το όνομα του...Solid Guitar αν με εννοείς :wink: ).

.....

 

Και εγώ καραγουστάρω τις SG.

Στην τελική τον άρχοντα των riffs (εκείνον με το παχύ μουστάκι και τα κομμένα δάχτυλα) πρώτ’ άκουσα και μου έφυγε ο τάκος. Αυτός ευθύνεται για το ότι εγώ σήμερα ζαλίζω κάποιους. Γίνεται να μην γουστάρω SG.

Πάντως αν δεν κάνω λάθος στην SG Custom αναγραφόταν στο headstock κάπου Les Paul...

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν δεν κάνω λάθος στην SG Custom αναγραφόταν στο headstock κάπου Les Paul...

 

οι sg standard 1961-63 βγήκαν από το εργοστάσιο ως Gibson Les paul Standard (ανανεώνοντας το γνωστό σχήμα les paul) αλλά από το 63 και μετά οι λέξεις les paul έφυγαν από το headstock... κάποιες χρονιές αργότερα και για κάποιο διάστημα κυκλοφόρησε πάλι ως les paul

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια για σας

πολλα χρονια τωρα ηθελα να μαθω κι εγω κιθαρα αλλα δεν επαιρνα την αποφαση λογω των χρηματων(τα ξοδευα συνεχεια αλλου).τωρα ομωσ ειμαι αποφασισμενος :-)

μπορειτε να μου προτεινετε καμια και πανω απ'ολα να με συμβουλεψετε τι να διαλεξω κλασικη-ακουστικη-ηλεκτροακουστικη-ηλεκτρικη...εμενα αφενος μεν τα ακουσματα μου ειναι σε ηλεκτρικη αφετερου ειναι και αυτη που με πορονει αλλα πολοι μου λενε να κσεκινησω με κλασικη-ακουστικη καλητερα(δεν εχο ξαναπαιξει ΠΟΤΕ κιθαρα οποτε βοηθηστε παιδια)...αμα μπορειτε προτινετε καμια στα 250-300 ευρω περιπου...pls γιατι εχω ψαξει τοοοοσο πολυ ποθ εχω μπερδευτει :-) (σειμιωση οτι θα μαθω σιγα σιγα και μονος μου γιατι τωρα 3η λυκειου ο χρονος ειναι πολυ περιορισμενος)

(οσο χαζη και αν ακουστει η ερωτηση...ο ηχος της ηλεκτροακουστικης πως ειναι?δε πρεπει να εχω ακουσει ποτε(νομιζω :-) ) και δεν εχω καταλαβει ακριβως και τις διαφορες της απο την ακουστικη)

(να και καπια που ειδα και μου αρεσε:

http://www.adagio.gr/product.php?catid=23&prodid=1170

i

http://www.adagio.gr/product.php?catid=23&prodid=1171 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλως σε βρηκαμε,αν γραφεις & ΕΛΛΗΝΙΚΑ θα παρεις και απαντησεις στις ερωτησεις σου! :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ακόμα μια γνώμη που συμφωνεί με πολλές ακόμα του φόρουμ μας 8) 8) 8)

 

"χτύπα" μια στράτ και δεν θα χάσεις. Δοκιμασε ένα κάρο μεξικάνες που είναι σε αφθονία και διάλεξε μία που σου ταιριάζει :D πιστεψέ με θα βρείς και ΠΟΛΥ καλά κομμάτια' date=' πάρε ένα ενυσχιτάκι καλό και φθηνό με κάποια ποιότητα έτσι ώστε να σε "τραβήξει" στο παίξιμο και να μην τα παρατήσεις, προτείνω Peavy classic 30 που είναι φουλ λαμπα. Η λύση και των δύο σεν υπερβαίνει για την μεξικάνα τα 550-600 ευρώ (για ελλάδα μιλάμε πάντα :lol: :lol: ) και περίπου 600 για τον Peavy. Επίσης εναλλακτική λύση και ο Vox VR30 (Solid, ΑΛΛΑ με λυχνία τελική, που σε "ψιλοφτιάχνει" και δεν κοστίζει πάνω από 300 ευρώ. Δηλαδή με κάπου 850-900 ευρώ είσαι ΕΤΟΙΜΟΣ 8)

 

Για να ξεκινήσεις απλά σε μελέτη δοκίμασε το βιβλίο του Νίκου Θερμου για Ηλεκτρική κιθάρα (πωλείται σε όλα τα (καλά??? :lol: ) καταστήματα μουσικών οργάνων. Είναι αξιόλογο, (μάθαμε πολλοί τα πρώτα μας βήματα εκεί φαντάζομαι) έχει τα βασικά ακόρντα με φωτό (πολύ βασικό για σένα) και εξηγεί κάποια πράγματα σε πολύ απλή "γλώσσα" αν σκέφτεσαι "ροκ" μόλις τελειώσεις αυτό το βιβλίο ..... τα ξαναλέμε

 

Δεν επιμένω στην λύση στρατ από κόλλημα αλλά ....... έτσι είναι κόλλημα!! Θα δείς.... στην πορεία... :lol: :lol:[/quote']

 

 

+1000000...... Μην ακούς τιποτε αλλο!!!! :) :arrow:

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου