Προς το περιεχόμενο

Guitar Rig - Το ΤΕΛΟΣ των ενισχυτων στο recording;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κάρτα έχει drivers terratec και μου κάνει και μένα εντύπωση! αν βάλω buffers κάτω από 1300 ο ήχος είναι παραμορφωμένος! Σταματάει την παραμόρφωση από τα 1300 και πάνω, όπου και το latency στα 44100 είναι 60ms. Θεωρητικά η κάρτα μου δίνει πολύ χαμηλά latency στις ρυθμίσεις (512 buffers 96Khz: 5ms) αλλά με αυτές τις ρυθμίσεις απλά βγάζει μια παραμορφωμένη βαβούρα...

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

superfunk..(χωρίς ίχνος ειρωνείας) τα εννοείς αυτά που λες???

 

το να το προτείνεις σε κάποιο παιδί που έχει σκοπό να πάρει ενα pod ναι, αλλά συγκρίνεται με το real thing???

 

ομολογούμενος ειναι απίστευτο(πριν λίγα χρόνια ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα να έχουμε τέτοιες δυνατότητες με λίγα χρήματα)αλλά δεν συγκρίνετε με έναν λαμπατο και αναλογικά πετάλια..

είναι πράγματι καλό όμως!!

 

(το έχω όπως είχα και το 1…..με τον κλασικό τρόπο)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθιζω να ΕΝΝΟΩ αυτα που λεω....

Και επαναλαμβανω οι διπιστωσεις μου αφορουν ΜΟΝΟ για ηχογραφηση..... (κατι ξερουμε και εμεις ΓΕΡΑΣΑΜΕ μεσα στα στουντια & ξερουμε να συγκρινουμε..... :lol: )

Για live αλλαζει το πραμα,ενισχυτης & παλι ενισχυτης....

Παντως συντομα θα ανεβασω μερικα τρακς τα μισα με ενισχυτη & τα αλλα μισα "ψευτικα" αν βρεις πια ειναι πια κερναω μπυρες! :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου αλλά και εγώ παίζω κιθάρα ακριβώς την μιση μου ζωή (και με πήρανε και τα χρονάκια λιγουλάκι :wink: )

τα 8-9 τελευταία χρόνια σε μπάντες με εμφανίσεις σχεδόν σε όλη την Αθήνα.

δεν τα λέω φυσικά για να δείξω πως είμαι κάποιος (σιγά τα αυγά..)απλά για να ξέρουμε τι λέμε.

πιστεύω λοιπόν πως για μια demo ηχογράφηση και ειδικά οταν δεν πρωταγωνιστεί η κιθάρα ειναι καταπληκτικό..

αλλιώς λαμπατος με mic σταθερά..

:wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αποψη σου εννοειται οτι μπορεις να την εχεις.Δεν σημαινει ομως απαραιτητα οτι ειναι και σωστη :wink:

(οπως αλλωστε δεν σημαινει οτι και η δικη μου ειναι σωστη :wink: )

Το μονο που μετραει ειναι το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.Αν ειναι καλο ακομα και σκουποξυλο με τηλεβοα να εχεις χρησιμοποιησει παω πασσο! :lol:

 

Παντως επιμενω οτι στις δικες μου παραγωγες,με τα δικα μου αυτια (και τα αυτια ολων των συνεργατων μου) το guitar rig παιζει στα ισια οποιονδηποτε ενισχυτη εχω (και εχω αρκετους) και πολλες φορες τους ξεπερνα ειδικα στα θεματα ευκολιων και αλλαγων ηχου....

Χρησιμοποιω βεβαια ακομα και τους κανονικους μου ενισχυτες (ειδικα οταν θελω να χρησιμοποιησω πολλα αναλογικα εφε)

 

Παντως ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεσε να καταλαβει σε καποιες ηχογραφησεις που εκανα προσφατα τι ηταν με ενισχυτες και τι με guitar rig ,αυτο λεει πολλα (& να φανταστεις οτι αυτοι που "εκληθησαν" στο τεστ ειχαν τεραστια πειρα & ηταν σχεδον ολοι τρελλοι ενισχυτοψυχακιδες :lol: )

 

Μη κολλας λοιπον στους διαφορους αφορισμους που καποιοι αναμασαν συνεχως (μεταξυ των οποιων και εγω μεχρι πριν απο λιγο καιρο) περι ψυχροτητος & ντιτζιταλιλας των simulators (αλλωστε νομιζω οτι απο οτι ειχες πει, προσφατα ανακαλυψες τον ηχο της λαμπας μεσω καποιου φιλου στο noiz & απο οτι θυμαμαι σου ειχε δωσει και την πολυ λανθασμενη συμβουλη να χρησιμοποιεις τα εφε μονο στο down mix ελπιζω να μη συνεχιζεις να κανεις αυτο το λαθος.... :wink: )

 

Eγω απλως λεω οτι υστερα απο παρα πολλους λαμπατους ενισχυτες & πολλα χρονια αποκλειστικης χρησης τους βρηκα ενα simulator που απλα πραγματοποιει ΟΛΑ ΟΣΑ ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω 2 προβλήματα με το Guitar Rig:

1) Η κιθάρα βγάζει ΑΡΚΕΤΟ θόρυβο κυρίως στα drive σε εκνευριστικό βαθμό... Μια λύση είναι βέβαια να απομακρυνθώ από τα monitors, αλλά αυτό είναι δύσκολο γιατί συνήθως ηχογραφώ χωρίς τη βοήθεια κάποιου, οπότε θα είναι δύσκολο να χειριστώ το PC εξ αποστάσεως...

 

2 και βασικότερο)Μαζί με τον επεξεργασμένο ήχο, ακούω από τα monitors και τον φυσικό ήχο της κιθάρας. Σε αυτό φταίει μάλλον κατά 99% η συνδεσμολογία μου:

Κιθάρα-->Μίκτης---->Κάρτα ήχου---->tape in μίκτη-->monitors

 

Τι κάνω λάθος? :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να χρησιμοποιησεις το εκπληκτικο noise gate & noise reduction που εχει,μη ξεχνας οτι γραφεις με μονους μαγνητες οι οποιοι δυστυχως εχουν πολυ θορυβο οταν γραφεις σε pc ειδικα με γκαζια....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να χρησιμοποιησεις το εκπληκτικο noise gate & noise reduction που εχει' date='μη ξεχνας οτι γραφεις με μονους μαγνητες οι οποιοι δυστυχως εχουν πολυ θορυβο οταν γραφεις σε pc ειδικα με γκαζια....[/quote']

Και εσύ έχεις τόσο θόρυβο???

 

Όσον αφορά το 2ο θέμα?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι με διπλους εχω σχεδον μηδενικο θορυβο (οπως και στη μεσαια θεση της tele που ειναι humbucking) με μονους ομως και με πολυ gain εχω θορυβο,το noise gate & το nr του version 2 κανουν θαυματα ομως! (και χωρις να μπουκωνουν τον ηχο!)

 

για το 2ο προβλημα δεν μπορω να σε βοηθησω εγω ανοιγω το προγραμμα σαν soft synth (δεν εχω κονσολλα καρντιά μου! :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το 2ο προβλημα δεν μπορω να σε βοηθησω εγω ανοιγω το προγραμμα σαν soft synth (δεν εχω κονσολλα καρντιά μου! :lol: )

Την κιθάρα ΠΩΣ τη συνδέεις στην κάρτα ήχου σου;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου