Προς το περιεχόμενο

Guitar Rig - Το ΤΕΛΟΣ των ενισχυτων στο recording;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Την αποψη σου εννοειται οτι μπορεις να την εχεις.Δεν σημαινει ομως απαραιτητα οτι ειναι και σωστη :wink:

(οπως αλλωστε δεν σημαινει οτι και η δικη μου ειναι σωστη :wink: )

Το μονο που μετραει ειναι το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.Αν ειναι καλο ακομα και σκουποξυλο με τηλεβοα να εχεις χρησιμοποιησει παω πασσο! :lol:

 

Παντως επιμενω οτι στις δικες μου παραγωγες' date='με τα δικα μου αυτια (και τα αυτια ολων των συνεργατων μου) το guitar rig παιζει στα ισια οποιονδηποτε ενισχυτη εχω (και εχω αρκετους) και πολλες φορες τους ξεπερνα ειδικα στα θεματα ευκολιων και αλλαγων ηχου....

Χρησιμοποιω βεβαια ακομα και τους κανονικους μου ενισχυτες (ειδικα οταν θελω να χρησιμοποιησω πολλα αναλογικα εφε)

 

Παντως ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεσε να καταλαβει σε καποιες ηχογραφησεις που εκανα προσφατα τι ηταν με ενισχυτες και τι με guitar rig ,αυτο λεει πολλα (& να φανταστεις οτι αυτοι που "εκληθησαν" στο τεστ ειχαν τεραστια πειρα & ηταν σχεδον ολοι τρελλοι ενισχυτοψυχακιδες :lol: )

 

Μη κολλας λοιπον στους διαφορους αφορισμους που καποιοι αναμασαν συνεχως (μεταξυ των οποιων και εγω μεχρι πριν απο λιγο καιρο) περι ψυχροτητος & ντιτζιταλιλας των simulators (αλλωστε νομιζω οτι απο οτι ειχες πει, προσφατα ανακαλυψες τον ηχο της λαμπας μεσω καποιου φιλου στο noiz & απο οτι θυμαμαι σου ειχε δωσει και την πολυ λανθασμενη συμβουλη να χρησιμοποιεις τα εφε μονο στο down mix ελπιζω να μη συνεχιζεις να κανεις αυτο το λαθος.... :wink: )

 

Eγω απλως λεω οτι υστερα απο παρα πολλους λαμπατους ενισχυτες & πολλα χρονια αποκλειστικης χρησης τους βρηκα ενα simulator που απλα πραγματοποιει ΟΛΑ ΟΣΑ ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ... :lol:[/quote']

όλα καλά αλλά..

ανακάλυψα το μεγαλείο της λαμπας πρόσφατα μεν αλλά έχω κρίση απτά αρκετά χρόνια πείρας που έχω για το αν κάτι ακούγεται καλά η όχι.

το μέλος που με παρακίνησε να αποκτήσω λαμπατο ενισχυτή απλά είπε την γνώμη του και δεν σου κρύβω πως αμφέβαλα αρχικά για την τεράστια διάφορα που μου έλεγε..

είχε δίκιο φυσικά!!!!

προσωπικά εχω δοκιμάσει ολα τα preset του και μάλιστα ενα διάστημα το δούλευα και ήμουν και πολυ ευχαριστημένος (μέχρι που ανακάλυψα το καλύτερο).

έχω δοκιμάσει και απλούστατους συνδυασμούς πχ mesa boogie κεφαλή και καμπίνα χωρίς εφφε και συγκρίνοντας το αποτέλεσμα με τον engl,η μέρα με τη νύχτα.

επιμένω (προσωπικη μου άποψη και δεν την επιβάλω σε κανέναν) πως όταν σε ένα κομμάτι δεν πρωταγωνιστεί η κιθάρα τότε το guitar rig είναι πολύ καλη και γρήγορη λυση

 

απόψεις και απόψεις…

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία νέα:

Μετά τις συμβουλές των κ.κ. boody και Superfunk ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ απόλαυσα το Guitar Rig ΧΩΡΙΣ ΘΟΡΥΒΟ!!!! :D :D

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Έλυσα και το πρόβλημα που είχα με την κονσόλα (άκουγα και τον dry ήχο της κιθάρας...) ;)

 

Τελικά το Noise Reduction του guitar rig κάνει απίστευτη δουλειά!!

Βέβαια επειδή δεν είχα χρόνο, αρκέστηκα να δοκιμάζω presets και δεν ασχολήθηκα να φτιάξω κάτι από την αρχή!

Πωρώθηκα με κάποιο που λέγεται "Pink Sound" ή κάπως έτσι (στην κατηγορία POP αν θυμάμαι καλά...) που βγάζει ακριβώς τον ήχο της ρυθμικής του Gilmour στο "Breath" !!!! Απίστευτο!

 

Το μόνο κακό είναι ότι επειδή συνέδεσα την κιθάρα μέσω της κονσόλας (δε ξέρω αν είναι λάθος βέβαια αυτό) στην Audiophile, ο ήχος στα καθαρά δεν είχε και πολύ όγκο. Παίζει όμως να είναι και θέμα EQ αλλά και ψαξίματος του G.R...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαξιμο θελει,εχει απιστευτα ζεστα καθαρα (αν θελεις τετοια) οπως και απιστευτα "ψυχρα" καθαρα τυπου Roland Jazz chorus (για τζαζ/φανκ καταστασεις)

 

hint: παντα πριν την καρτα ηχου βαζω και ενα κομπρεσσορακι (π.χ το Marshall ED1) ετσι το χρησιμοποιω ακριβως οπως και τους ενισχυτες μου (δηλ. με εναν κομπρεσσορα παντοτε ενεργο (με ελαφρυ sustain & λιγο ανεβασμενη εξοδο) μια & δεν μπορω να ζησω χωρις αυτον!) :wink:

 

δοκιμασε επισης να "προσθετεις" καμπινες και διαφορετικα μικροφωνα σε διαφορετικες θεσεις.

 

αυτο ειναι και το σημαντικοτερο πλεονεκτημα του GR μια και ΔΕΝ εχεις το συνηθισμενο phase canceling που θα ειχες αν χρησιμοποιουσες πολλους διαφορετικους ενισχυτες & πολλα διαφορετικα μικροφωνα σε διαφορετικες θεσεις.

 

Για τον ογκωδη καθαρο ηχο που ζητας κανε τα εξης

 

1.διαλεξε εναν ΚΑΘΑΡΟ ενισχυτη (τον twin η τον JC)

 

2.ΑΝΟΙΞΕ 3 "καμπινες"

για ΠΡΩΤΗ επελεξε την alnico 1x12 & "βαλε" της ενα δυναμικο μικροφωνο (το καλυτερο στο GR ειναι το 421) ON AXIS

 

για δευτερη ανοιξε μια 212 (π.χ την ceramic 212) βαλε της ενα πυκνωτικο NEUMAN off axis

 

για τριτη ανοιξε μια 412 (η αγαπημενη μου ειναι η ORANGE) και βαλε της ενα ΜΑΚΡΥΝΟ tube condeser.

 

αν δε βγαλεις ΤΕΛΕΙΟ καθαρο ηχο θα γινω κηπουρος! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εχει μεγαλη πλακα μεχρι πριν ενα μηνα εγραφα (και κουβαλουσα) με ΟΛΑ αυτα (& με πολλα αλλα ακομα...)

 

6efe.jpg

 

και τωρα τα παντα γινονται με το πατημα ενος κουμπιου & τα αποτελλεσματα ειναι τα ιδια (& καλυτερα..) :lol:

 

τι σου ειναι η τεχνολογια βρε παιδι μου!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok θα το δοκιμάσω σπίτι ;)

Αλήθεια τι χωρητικότητα καταλαμβάνει άραγε ένα preset που φτιάχνουμε μόνοι μας? Με άλλα λόγια, εχουν απαγορευτικό μέγεθος ώστε να γίνεται ανταλλαγή εύκολα μέσω internet?

Αν όχι θα μπορούσαμε να φτιάξουμε μια υποκατηγορία στα Downloads, και ο καθένας μας αν θέλει, να συνεισφέρει προτεινόμενα δικά του presets ;)

 

Superfunk σε βλέπω να τα πουλάς και τα πεταλάκια σιγά σιγά...

Τη μια η Tonelab... την άλλη το G.R... Πάει, χάλασες κι εσύ...! :lol: ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε οχι να πουλησω και το θωρηκτο!με τι θα παιζω live?ασε που ειμαι και συναισθηματικα δεμενος..... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια τι χωρητικότητα καταλαμβάνει άραγε ένα preset που φτιάχνουμε μόνοι μας? Με άλλα λόγια' date=' εχουν απαγορευτικό μέγεθος ώστε να γίνεται ανταλλαγή εύκολα μέσω internet?

[/quote'] Πολύ μικρό μέγεθος. Ένα αρχείο bnk (Bank) που έχει 10 presets έχει περίπου 100 KB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω και εγώ να ρωτήσω κάτι. Γιατί λέμε ότι το GR είναι κατάλληλο για ηχογραφήσεις, αλλά όχι κατάλληλο για live? Δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η διαφορά, αλλά και η διαφορά που μπορώ να καταλάβω κλίνει υπέρ της αντίθετης άποψης (ότι δηλαδή θα ήταν κατάλληλο για live περισσότερο απ' ότι για ηχογραφήσεις).

 

Ξεστραβώστε με, αν γίνεται.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου