Προς το περιεχόμενο

Guitar Rig - Το ΤΕΛΟΣ των ενισχυτων στο recording;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς τα γούστα μας superfunk είναι πολύ διαφορετικά αλλά κ εσύ πρέπει να σεβαστείς αυτά που ακούει ο καθένας και να μην τα υποτιμάς (γιατί αυτό κάνεις έστω και έμμεσα).

Σίγουρα μπορώ να σου αραδιάσω ένα σωρό κιθαριστες με καθαρό ήχο που γ@μούν αλλά αυτό δε λέει κάτι.Το θέμα είναι ότι ο βρώμικος ήχος του gr είναι καλός αλλά για ρυθμικό παίξιμο.Για lead δεν μπορεί να αποδώσει το συναίσθημα του ενισχυτή.Και στο κάτω κάτω αφού ο ίδιος λές ότι δεν παίζεις lead-πράγμα το οποίο έχω επιβεβαιώσει και από κοντά όταν βρεθήκαμε- πως κρίνεις ότι ο ήχος είναι ικανοποιητικός και αποδίδει το feeling?Από άλλους που σου έχουν πεί;Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω...επικαλείσαι συνέχεια την πολύχρονη (και σεβαστή κατα τη γνώμη μου) εμπειρία σου στά studio κλπ. αλλά δεν δέχομαι από άτομο που ΔΕΝ παίζει lead να μου λέει και να έχει άποψη του τι είναι τέλειο για αυτό τον ήχο.

Χωρίς παρεξήγηση πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προφανώς τα γούστα μας superfunk είναι πολύ διαφορετικά αλλά κ εσύ πρέπει να σεβαστείς αυτά που ακούει ο καθένας και να μην τα υποτιμάς (γιατί αυτό κάνεις έστω και έμμεσα).

Χωρίς παρεξήγηση πάντα...

 

 

Συμφωνω file gto234...Πιστευω ο γραπτος λογος του SF ειναι λιγο αιχμηρος...και καποιες φορες απολυτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν ειμαι ο πιο ειδικος αλλα κανουμε ενα λαθος οταν συγκρινουμε το gr με εναν λαμπατο.

για να τους συγκρινεις στα ισα σαν μεσο ηχογραφησης (αυτο συζηταμε αλλωστε εδω τοση ωρα ) πρεπει να συγκρινεις και τα δυο απο τα μονιτορ, δηλαδη ενισχυτη μικροφωνο και εσυ να κανεις ακροαση αυτο που παιζεις σε αλλο δωματιο ακουγοντας μονο τον ηχο απο τα μονιτορ.

ή αλλιως αν θελεις να δεις αν κανει για live θα ακουσεις το Gr μεσα απο ενα καλο δυνατο full range αυτοενισχυομενο ηχειο .

 

OF TOPIC υστερογραφο προς αντουαν z . χωρις παρεξηγηση ρε φιλε (και συγνωμη που δε κρατιεμαι και το λεω) μη χρησιμοποιεις αν γινεται καθε 2 ποστ τις λεξεις ζημιαρη και βασανισου , δε ξερω γιατι αλλα δε ταιριαζουν . σορι και θενξ και συμπαθα με

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OF TOPIC υστερογραφο προς αντουαν z . χωρις παρεξηγηση ρε φιλε (και συγνωμη που δε κρατιεμαι και το λεω) μη χρησιμοποιεις αν γινεται καθε 2 ποστ τις λεξεις ζημιαρη και βασανισου ' date=' δε ξερω γιατι αλλα δε ταιριαζουν . σορι και θενξ και συμπαθα με[/quote']

 

 

Ενταξει ζημιαρη μου...θα το ελλατωσω..σε καταλαβαινω..ειναι λιγο ...καπως...ενα τελευταιο μου επιτρεπεις;;;;

ΒΑΣΑΝΙΣΟΥ(απο εδω και περα θα κανω προσπαθεια απεξαρτησης..οσο μπορω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς τα γούστα μας superfunk είναι πολύ διαφορετικά αλλά κ εσύ πρέπει να σεβαστείς αυτά που ακούει ο καθένας και να μην τα υποτιμάς (γιατί αυτό κάνεις έστω και έμμεσα).

Σίγουρα μπορώ να σου αραδιάσω ένα σωρό κιθαριστες με καθαρό ήχο που γ@μούν αλλά αυτό δε λέει κάτι.Το θέμα είναι ότι ο βρώμικος ήχος του gr είναι καλός αλλά για ρυθμικό παίξιμο.Για lead δεν μπορεί να αποδώσει το συναίσθημα του ενισχυτή.Και στο κάτω κάτω αφού ο ίδιος λές ότι δεν παίζεις lead-πράγμα το οποίο έχω επιβεβαιώσει και από κοντά όταν βρεθήκαμε- πως κρίνεις ότι ο ήχος είναι ικανοποιητικός και αποδίδει το feeling?Από άλλους που σου έχουν πεί;Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω...επικαλείσαι συνέχεια την πολύχρονη (και σεβαστή κατα τη γνώμη μου) εμπειρία σου στά studio κλπ. αλλά δεν δέχομαι από άτομο που ΔΕΝ παίζει lead να μου λέει και να έχει άποψη του τι είναι τέλειο για αυτό τον ήχο.

Χωρίς παρεξήγηση πάντα...

 

καταρχην lead παιζω,noodling δεν παιζω,μη μπερδευεις τις εννοιες.

και για αλλη μια φορα το guitar rig ΑΠΟΔΙΔΕΙ OTI TOY BAΛEIΣ και λιντ και σολο & ρυθμικη και ολα.Για αυτο αλλωστε και χρησιμοποιειται απο ενα σωρο κιθαριστες στο στουντιο και ΝΑΙ LEAD KIΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ τους αντιλαμβανεσαι εσυ :wink:

 

 

εκτος και αν ουτε ολοι αυτοι

 

http://www.nativeinstruments.de/index.php?id=grig2artists_us

 

σου κανουν για πραγματικοι κιθαριστες lead (Vernon Reid π.χ...τι ξερει απο πραγματικα σολα μωρε,εμεις τα ξερουμε ολα!! :roll: )

 

α,και στο guitar rig που εχω σπιτι ηρθε και "κανονικος lead κιθαριστας,ναι απο αυτους που παιζουν πιο γρηγορα και απο το Χιωτη :lol: , και επαθε τη πλακα του (το ιδιο και δεκαδες αλλοι ..σολιστες στο στουντιο....).

 

 

μην επιμενεις λοιπον αν δεν ξερεις τι παιζεται...

 

μαλλον δεν εχεις καταλαβει οτι ενα καλο "μηχανημα",ειτε ενισχυτης,ειτε σιμουλατορ,ειτε ηλεκτρικη οδοντοβουρτσα ειτε οτιδηποτε ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΛΑ ΡΥΘΜΙΚΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΟΛΑ (αλλοιως δεν ειναι καλο)!!(δεν εχω ξανακουσει ποτε για ενισχυτες "ειδικους" για σολα & ειδικους για ρυθμικη,π.χ. ο καλυτερος ρυθμικος κιθαριστας που εζησε ποτε ο Τζιμυ Χεντριξ σε ΕΝΑΝ ενισχυτη επαιζε και τα δυο και ο ηχος των σολο του μια χαρα ητανε! :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok about Reid...αλλα μιλαγες για μια απο τις σημαντικοτερες μορφες του παλαι ποτε κιθαριστικου χωρου(Michael Lee Firkins) kαι ελεγες οτι βγηκε απο ταινια του Γαρδελη...και τωρα μου τσαμπουνας αυτες τις κραγμενες σαδομαζοχιστικες αδερφες για προτυπα που βγαζουν ηχο με GR...αιντεεεε

 

barryburns_85px_03.jpg

 

john5_85px_03.jpg

 

Martyn_Lenoble_85px_03.jpg

 

Α ρε ειδωλααααα...........!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για lead δεν μπορεί να αποδώσει το συναίσθημα του ενισχυτή

 

απο εδω φαινεται οτι μαλλον δεν εχεις καταλαβει ακριβως τη λειτουργια του πραματος αυτου.

 

ΠΩΣ το συνεκρινες με τον ενισχυτη και με ΠΟΙΟΝ απο τους πολλους ενισχυτες,με τι ρυθμιση,τι καμπινα και ποιο μικροφωνο δεν καταφερες να νοιωσεις το "συναισθημα"? :lol:

 

γιατι ο ΜΟΝΟΣ σωστος τροπος να συγκρινεις το γκιταρ ριγκ με τον ενισχυτη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ να συνδεσεις την κιθαρα σου με τον υπολογιστη σου να ανοιξεις το γκιταρ ριγκ και να συγκρινεις τον ηχο που ακους στα ηχεια σου με αυτον που βγαινει απο τον πραγματικο ενισχυτη διπλα σου!! (θα ηταν σαν να περιμενες στο στουντιο να ακουσεις στην ηχογραφηση σου τον ιδιο ηχο με αυτον που επαιζες στο ρεκορντιγκ ρουμ!πραγμα που δεν συμβαινει ποτε)

 

θα πρεπει να ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ τον ενισχυτη με ενα μικροφωνο ΜΕΣΑ στο κομματι,να γραψεις ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια μερη με το γκιταρ ριγκ (οχι βεβαια χρησιμοποιωντας μονο τα πρεσετ!) και μετα να ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΞΗ και να "ακουσεις" τη διαφορα.

 

ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ το να παιζεις ζωντανα κιθαρα μεσα απο τον υπολογιστη σου για να τη "βρεις" ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι δουλεια για αυτο το προγραμμα,το προγραμμα αυτο ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΓΙΑ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ.

 

Αληθεια εχεις ποτε σου γραψει σε στούντιο,σε καποιο αλμπουμ με τραγουδια? (δεν το ρωτω επιτιμητικα απλα θελω να μαθω τη πειρα εχεις απο ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ κιθαρας ,γιατι απο παιξιμο σκιζεις :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok about Reid...αλλα μιλαγες για μια απο τις σημαντικοτερες μορφες του παλαι ποτε κιθαριστικου χωρου(Michael Lee Firkins) kαι ελεγες οτι βγηκε απο ταινια του Γαρδελη...και τωρα μου τσαμπουνας αυτες τις κραγμενες σαδομαζοχιστικες αδερφες για προτυπα που βγαζουν ηχο με GR...αιντεεεε

 

Α ρε ειδωλααααα...........!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

καλα εσυ το εχεις χασει τελειως,ποιος εχει ειδωλο ποιον?? 8O

 

απλα ειπα ο ανθρωπος οτι εντυπωσιαστηκα γιατι εμαθα πως ενας ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ηχος κιθαρας (ναι αυτος αυτης της αδελφης...βεβαια οταν ημουν νεος αυτους τους λεγανε cool. :roll: ) σε ενα εκπληκτικο

αλμπουμ βγηκε με αυτο το μαραφετι (και συγγνωμη το παιδι ειναι ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΡΑΣ και σουπερ σεσσιον μουσικος πολυ πριν παιξει με τους καφρους ,ακομα και με ΟΓΚΟΛΙΘΟΥΣ οπως η K.D.LANG εχει παιξει.

Μη τρελλαθουμε κι ολας...ας κανουμε και το homework μας πριν ...μιλησουμε :roll:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εσυ το εχεις χασει τελειως

 

Μη τρελλαθουμε κι ολας...ας κανουμε και το homework μας πριν ...μιλησουμε

 

 

 

Συγνωμη μπαμπα......!!!Μην με μαλωνεις.....αγορι μου.εδω δεν ηξερες τον Firkins kai μου κανεις και μαθημα....Ενταξει,τον παλικαρο δεν τον γνωριζω,αλλα θες να σου αραδιασω καμμια 30 κιθαριστες που δεν ξερεις τα ονοματα τους για να σε εντυπωσιασω????

Χαλαρωσε...μην εισαι ειρων...αναγκαζεις και εμας τους υπολοιπους να γινομαστε...

Ο γραπτος σου λογος εχει γινει αφορμη να εχεις αντιπαραθεση με πολλα μελη αρκετα συχνα(θες παραδειγμΑτα??)...το οτι εσαι modulator δεν μου λεει μια....εχεις ασχημο τροπο να μεταδιδεις τις γνωσεις σου και δυσκολα δεχεσαι μυγα στο σπαθι σου...

 

 

Τελως παντων...βαριεμαι να ξεκατινιαστω σαν την ΤατιανΑ σε μεσημεριανο show...συνεχισε εσυ ..αν θες

Ααααααα.....και εμεις ζησαμε εξω......κατι μαθαμε και απο εκει..δεν εισαι ο μονος που εχεις βγει απο τα συνορα...you know why...!!!!!!!!!!

 

ΦΙΛΑΚΙΑ ΜΑΡΙΝΟ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου