Προς το περιεχόμενο

Guitar Rig - Το ΤΕΛΟΣ των ενισχυτων στο recording;


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ δε διαφωνω με το συμεπρασμα σου (γιατι δεν εχω εμπειρια λαμπας) αλλα ουτε και συμφωνω με την μεθοδο σου.

καταρχην αυτο δεν ειναι A/B τεστ. δηλαδη αν επαιζεις ο πετρουτσι με guitar rig με τους dream theatre και εσυ με τον λαμπατο του πιστευες οτι θα αναγνωριζαν καποιοι τη ελειψη <<ογκου και ξεραιλας >> της πραγματικης λαμπας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν εχεις παιξει για καποιο διαστημα με φουλ λαμπατο ενισχυτη την καταλαβαινεις απο χηλιομετρα. :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα υποτιθεται πως το guitar rig ειναι για ηχογραφηση.συγκρινοντας λοιπον το αποτελεσμα με τις ηχογραφησεις του petrucci καμια σχεση(εξακολουθει να ξεχωριζει ο ογκος και η ξεραιλα της πραγματικης λαμπας)

 

 

8O

 

τωρα εξηγουνται ολα!!

 

για να δουμε λοιπον τι συγκρινεις..

 

απο τη μια εχουμε την κιθαρα σου περασμενη απο το guitar rig να παιζει στα ηχεια του στερεοφωνικου σου και απο την αλλη εναν τελεια ΜΙΞΑΡΙΣΜΕΝΟ και πανω απο ολα τελεια ΜΑΣΤΕΡΑΡΙΣΜΕΝΟ δισκο (δηλ. εδικα επεξεργασμενο ωστε να ακουγεται ΤΕΛΕΙΑ στα συγκεκριμενα ηχεια)

με την κιθαρα του petrucci να εχει περαστει απο τονους στουντιακου ΛΑΜΠΑΤΟΥ κομπρεσσορα κατα τη διαρκεια της μιξης ...και περιμενεις να ΜΗΝ ακουγεται καλυτερα απο την κιθαρα που επαιξες (η ακομα ΕΓΡΑΨΕΣ ΕΣΥ στον υπολογιστη σου??)

 

γρηγορα στο φροντιστηριο για βασικα μαθηματα παραγωγης & ηχοληψιας!!

:lol: :lol: :lol:

 

εννοειται οτι το ιδιο ισχυει και για την περιπτωση που ηχογραφησες πληρες κομματι & το συνεκρινες με αυτο του petrucci μια & δεν φανταζομαι να εκανες και την τελειοτερη μιξη/επεξεργασια & μαστερινγκ.....

 

 

αν νομιζεις οτι ο ηχος που ακους στους δισκους οφειλεται μονο στον ενισχυτη του κιθαριστα κανεις μεγαλο λαθος :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι παιζοντας με τον engl μου (ουτε καν mesa) πετυχαινω γαμω τους ηχους (σαν του petrucii)χωρις το παραμικρο??

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα γιατι ακους ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ την κιθαρα διπλα σου ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΗΓΗ της!

 

ΜΟΝΟ αν ηχογραφησεις & επεξεργαστεις τα δυο σηματα (αυτο του γκιταρ ριγκ & αυτο του πραγματικου ενισχυτη) παραλληλα και ΜΙΞΑΡΕΙΣ & ΜΑΣΤΕΡΑΡΕΙΣ το κομματι (και τους ηχους της κιθαρας) και ΜΕΤΑ τους συγκρινεις μεταξυ τους,ΜΟΝΟ τοτε θα εχεις κανει σωστη δουλεια στη συγκριση.

 

Για να σε διευκολυνω ακουσε τα κομματια που εχω ανεβασει (λινκ θα βρεις στις πρωτες σελιδες του ποστ αυτου) και πες μου ΠΟΙΟΙ ηχοι ειναι με το guitar rig & ποιοι με τον MESA BOOGIE MARK 3 ηχογραφημενο με μικροφωνο (εχω βαλει και απο τους 2) δεν νομιζω να μπορεσεις να τους ξεχωρισεις (εγω παντως μονο απο το τρακ λιστ μπορω!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το Guitar Rig είναι το τέλος των ενισχυτών στο recording αλλά είμαι σίγουρος ότι είναι η αρχή του τέλους των ενισχυτών.....Περιμένετε να δείτε τι θα γίνει στα επόμενα χρόνια.... σε αυτά τα προγράμματα..και που να μπούν και οι εταιρείες όπως roland, Boss, στο παίχνίδη θα τρίβουμαι τα μάτια μας...

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry WHITENOISE

 

TA LINKS EINAI AYTA

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/SUPERFUNK/Track05.mp3

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/SUPERFUNK/Track03.mp3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δευτερο πλησιαζει περισσοτερο στον ηχο της λαμπας αλλα ειναι και τα 2 φουλ στα ψηφιακα εφφε και δεν μπορω να ειμαι σιγουρος.

μπορεις να γραψεις ενα riff ξερο με το guitar rig και με τον mark??

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για lead δεν μπορεί να αποδώσει το συναίσθημα του ενισχυτή

 

απο εδω φαινεται οτι μαλλον δεν εχεις καταλαβει ακριβως τη λειτουργια του πραματος αυτου.

 

ΠΩΣ το συνεκρινες με τον ενισχυτη και με ΠΟΙΟΝ απο τους πολλους ενισχυτες' date='με τι ρυθμιση,τι καμπινα και ποιο μικροφωνο δεν καταφερες να νοιωσεις το "συναισθημα"? :lol:

 

γιατι ο ΜΟΝΟΣ σωστος τροπος να συγκρινεις το γκιταρ ριγκ με τον ενισχυτη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ να συνδεσεις την κιθαρα σου με τον υπολογιστη σου να ανοιξεις το γκιταρ ριγκ και να συγκρινεις τον ηχο που ακους στα ηχεια σου με αυτον που βγαινει απο τον πραγματικο ενισχυτη διπλα σου!! (θα ηταν σαν να περιμενες στο στουντιο να ακουσεις στην ηχογραφηση σου τον ιδιο ηχο με αυτον που επαιζες στο ρεκορντιγκ ρουμ!πραγμα που δεν συμβαινει ποτε)

 

θα πρεπει να ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ τον ενισχυτη με ενα μικροφωνο ΜΕΣΑ στο κομματι,να γραψεις ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια μερη με το γκιταρ ριγκ (οχι βεβαια χρησιμοποιωντας μονο τα πρεσετ!) και μετα να ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΞΗ και να "ακουσεις" τη διαφορα.

 

ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ το να παιζεις ζωντανα κιθαρα μεσα απο τον υπολογιστη σου για να τη "βρεις" ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι δουλεια για αυτο το προγραμμα,το προγραμμα αυτο ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΓΙΑ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ.

 

Αληθεια εχεις ποτε σου γραψει σε στούντιο,σε καποιο αλμπουμ με τραγουδια? (δεν το ρωτω επιτιμητικα απλα θελω να μαθω τη πειρα εχεις απο ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ κιθαρας ,γιατι απο παιξιμο σκιζεις :wink: )[/quote']

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια superfunk αλλά δεν καταλαβαίνεις αυτό που θέλω να πώ.Εγώ εννοώ ότι αν πάει να παίξει κανείς improvisations πάνω σε ένα κομμάτι(γιατί εγώ αυτό κάνω) υπάρχει μια "περίεργη" αίσθηση την οποία δεν μπορώ να σου εξηγήσω με λόγια.Προσπαθώντας να παίξω ρυθμικά (με ή χωρίς παραμόρφωση) δεν το καταλαβαίνεις διότι είναι διαφορετικός ο τρόπος παιξίματος.Και αυτό που λέω το έχω νιώσει με όλα τα guitar amp simulators προγράμματα που έχω δοκιμάσει.

Η συνδεσμολογία που κάνω εγώ(έτσι έκανα και το κομμάτι στο θέμα rockinger clip) είναι κιθάρα->soundcraft compact 4(με ενεργοποιημένο DI) ->Audiophile 2496->Hi-fi τελικός(φέτα) σε 2 ηχεία hifi.Σίγουρα δεν το ίδιο με studio που έχει επαγγελματικά μηχανήματα αλλά το θέμα δεν είναι ο ήχος αλλά το feeling.Και στο κάτω κάτω όταν ηχογραφώ θέλω να έχω το feeling του ενισχυτή διότι με βοηθάει και με εμπνέει καλύτερα στο παίξιμο και στις ιδέες.

Αυτά από μένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου