Προς το περιεχόμενο

Guitar Rig - Το ΤΕΛΟΣ των ενισχυτων στο recording;


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μεταξυ σοβαρου και αστειου..σουπερφανκ

έκανες ενα ευχάριστο διάλειμμα (καλό ήταν για να κρυώσουν και λίγο οι λάμπες σου) αλλά ας σοβαρευτούμε λίγο...κανε ενα uninstall το rig να συνέλθεις παλικάρι μου.. :wink: :D :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

λοιπον φιλε gto' date=' αυτο που δεν μπορεις να εξηγησεις στο θεμα παραξενο feelilng οταν παιζεις με το GR ειναι αυτο που εγω ονομαζω modelling latency. Στην οuσια το σημα της κιθαρας σου περναει απο ενα αλγοριθμο (guitar rig)η ενα τσιπακι ( στα pod ) o οποιος επεξεργαζεται το σημα αυτο και σου δινει το αποτελεσμα . Για να γινει αυτη η διεργασια χρειαζεται καποιος απειροελαχιστος χρονος , που ειναι ομως αρκετος να σου δωσει αυτη την αισθηση που λες . Το εχω συζητησει και με ατομο που δουλευει στην Line 6 ως demonstrator και συμφωνησε.[/quote']

Καλή προσέγγιση.Συμφωνώ απόλυτα.

Μακάρι να δούμε μηχανήματα που να εξαλείφουν αυτό το latency και τότε ναι θα παραδεχτώ το όποιο Guitar Rig(όχι βέβαια ότι είναι άσχημα για home recording).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα μη ξεχνας οτι και οι λαμπατοι ενισχυτες εχουν latency (oi solid state λιγοτερο) ειναι ενας απο τους λογους που μας αρεσουν αλλωστε... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταξυ σοβαρου και αστειου..σουπερφανκ

έκανες ενα ευχάριστο διάλειμμα (καλό ήταν για να κρυώσουν και λίγο οι λάμπες σου) αλλά ας σοβαρευτούμε λίγο...κανε ενα uninstall το rig να συνέλθεις παλικάρι μου.. :wink: :D :D

 

Mια καλή πρωία θα βρούμε ένα thread του Superfunk με τίτλο:

"Variax: Το τέλος της tele στο recording" και θα μας πέσουν τα μαλλιά!

 

 

Θα πρέπει να βγει κινέζικη Variax πρώτα και μετά...

 

 

:D :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω ο Pete Anderson (κανε ενα google) παιζει με Line 6 στο στουντιο & κατεβαινει ο θεος

 

 

δεν θελω να αναψω καθολου τα αιματα....παντως ο,τι γραφει καποιος πως παιζει(κοινως το σπονσοραρει) ΔΕΝ σημαινει πως παιζει με αυτο...

 

 

μπορει καποια στιγμη στο μελλον, να πει ο vai για παραδειγμα, πως η μονη κιθαρα που δεν χρησιμοποιουσε στο studio ηταν η ibanez...τι θα γινει τοτε?

 

 

superfunk...το guitar rig που μπορω να το δοκιμασω?υπαρχει κανενα μαγαζι ή κατι τετοιο?με ενδιαφερει και δεν θελω να παρω "γουρουνι στο σακι"...οσο καλες και αν ειναι οι γνωμες πολλων, κανεις δεν ξερει πως θα του κατσει αν δεν παιξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guitar Rig 2

Το εχω δοκιμάσει σε εναν Pentium 4 2.8GHz, 512MB RAM, Sound blaster Platinum χωρίς κανένα πρόβλημα (latency κλπ). Πολύ καλός ήχος, απίστευτες επιλογές για εφέ, ενισχυτές .....και παει λέγοντας. Σε μίξη στο Cubase SL3 "σήκωσα" δύο ... guitar rigs 2 (σαν εφέ τα τρέχει) πάλι χωρίς πρόβλημα.

Να σημειώσω ότι τα βρώμικά του σε φοβίζουν !!!!!!

Παρακάτω έχω ένα link για όποιο θέλει να ακούσει ήχο. Μην κρίνετε μίξη, σύνθεση παίξιμο κλπ κλπ απλώς αυτο-τζαμάρω.

 

Το αρχείο είναι mp3 2,5ΜΒ

Δύο guitar rig2

κιθάρες Gibson

μπάσο Fender Stratocaster με GR20!

τα υπόλοιπα χειροποίητα

 

http://users.otenet.gr/~m_aztec/downloads/crossroads.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασε το demo για μια δοκιμη

 

τα demo ειναι πληρως αχρηστα...δεν ξερω με τι και ποιες συνθηκες εγινε η ολη υποθεση και φυσικα δεν παιζω εγω...

 

μπορει να ακουγεται απιστευτο και οταν παιξω εγω να βγει πατατα

 

απο την αλλη, μπορει οταν το ακουσω να μου φανει γελιο και οταν το δοκιμασω να βγαλω κατι που να με κανει να το αγορασω την επομενη μερα.

 

τα demo αυτα δεν ειναι ουτε καν για γευση.ειναι κατι σαν τα demo των refill για το reason... :lol: δειχνουν παπαδες, αλλα για αλλα "χερια" και αλλη χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταξυ σοβαρου και αστειου..σουπερφανκ

έκανες ενα ευχάριστο διάλειμμα (καλό ήταν για να κρυώσουν και λίγο οι λάμπες σου) αλλά ας σοβαρευτούμε λίγο...κανε ενα uninstall το rig να συνέλθεις παλικάρι μου.. :wink: :D :D

 

Μάλλον οι λυχνίες του έχουν κρυώσει τόσο πολύ που θέλουν ξανά bias.

Αλλά τι να κάνουμε όσο γερνάει ο ανθρωπος η ικανότητα της ακοής μειώνεται.... :twisted:

Πέραν της πλάκας τώρα το guitar rig καλό είναι για ηχογράφηση στο πι τσι.Είναι ίσως το καλύτερο software στο χώρο του modeling και ίσως το μόνο πού ακούει στο attack της πένας σε σχέση με τα άλλα προγράμματα φυσικά.Αλλά απέχει ακόμα πολύ από το real thing γι αυτό μην αφήσετε τις λυχνίες σας να ξεπαγιάσουν τώρα με τα κρύα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

esp1982 δεν ειπα να ακουσεις κανενα demo sample , σου εστειλα λινκ με to το ιδιο το προγραμμα σε demo εκδοση , trial εκδοση που λενε, που λειτουργει δηλαδη για λιγες μερες ισα ισα για να το δοκιμασεις . αν δε βγαλεις συμπερασμα ετσι τοτε πως θα βγαλεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου