Προς το περιεχόμενο

Guitar Rig - Το ΤΕΛΟΣ των ενισχυτων στο recording;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΧΑΛΙΑ μαυρα ειναι αυτος ο ηχος! :lol:

ΨΥΧΡΗ digitalila & ψηφιακη κιθαριλα! :lol:

AIΣXOΣ! :lol:

 

:lol::lol::lol:

 

τωρα βεβαια ας κανουμε οτι δεν βλεπουμε τους 4 BAD CAT που χρησιμοποιει live! :lol: )

whistle.png

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ξεχνας πως η ηλεκτρικη κιθαρα δεν ειναι μουσικο οργανο...ειναι ηδονη!! :wink: :D

 

Σαφώς και είναι!!

Όμως το να κουβαλάς δεξιά και αριστερά ένα Echoplex ή ένα Space Echo (για να πω και το δικό μου κόλλημα) δεν είναι... :wink:

 

Μήπως θες να σε απαλλάξω απο τα περριτά σου βάρη; 8O

Και επειδή δεν έχω πολλά φράγκα τώρα τελευταια, ανταλλάσεις οποιοδήποτε απο τα δύο delay με ενα laptop 3ετίας με προεγκαταστημένο το guitar rig? Έχει μέσα φοβερά "αναλογικά" delay με δεκάδες ρυθμίσιμες παραμέτρους, τι να την κάνεις την "κουτάρα" με την ταινία που έτσι και αλλιώς μονάχα θόρυβο θα βγάζει μετά απο τόσα χρόνια χωρίς σωστή συντήρηση;

Για πες, για πες...μονάχα μην μου πεις ότι το laptop 3ετίας σε περιορίζει ...και δεν μπορείς να εκφραστείς. :lol:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τελος της μουσικης?

οσο ηταν το τελος της μουσικης οταν ανακαληφτηκε το overdrive το οποιο το σνομπαρε ο toneless εκεινης της εποχης.

 

Το είδες αυτό...;

Να αρέσει σε κάποιον το gutar rig επειδή έχει καλό ήχο είμαστε ok' date=' αλλά

όχι να αρέσει επειδή προσωμειώνει λαμπάτο ήχο, ποτέ δεν ήμουν της

ρέπλικας,του πρωτότυπου όμως, ναι.[/quote']

 

Νομίζω ότι με κατηγορείς για πράγματα με τα οποία πάνω-κάτω συμφωνούμε... :( Το overdrive "τότε" ήταν κάτι καινούριο, το guitar rig είναι απλά "καινοφανές". Είμαι της άποψης ότι αν δεν μπορώ να κάνω κάτι "καλά", να μην συμβιβάζομαι με υποκατάστατα... 8)

 

Έννοια σου και η "συσκευή" που αναφέρεις δεν είναι μακριά...Μόνο που μέχρι τότε όλοι μας θα σκε/φτόμαστε και θα ακούμε τα ίδια... 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θες να σε απαλλάξω απο τα περριτά σου βάρη; 8O

Και επειδή δεν έχω πολλά φράγκα τώρα τελευταια' date=' ανταλλάσεις οποιοδήποτε απο τα δύο delay με ενα laptop 3ετίας με προεγκαταστημένο το guitar rig? Έχει μέσα φοβερά "αναλογικά" delay με δεκάδες ρυθμίσιμες παραμέτρους, τι να την κάνεις την "κουτάρα" με την ταινία που έτσι και αλλιώς μονάχα θόρυβο θα βγάζει μετά απο τόσα χρόνια χωρίς σωστή συντήρηση;

[/quote']

:D :D Ας μου φτιάξεις πρώτα το Voxάκι μου και μετά το συζητάμε :D :D :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ 1001% ! :D

Πχ o ήχος στο solo

αυτό σας αρέσει;

 

Είναι η αρχή από το solo του Steven Wilson (Porcupine Tree) στο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ κομμάτι Sound of Muzak. Eπί μέρες τώρα ψάχνω να βρω στο δίκτυο τον εξοπλισμό του Steven Wilson και τελικά βρήκα ότι χρησιμοποιεί σχεδόν αποκλειστικά το POD XT της Line 6!

 

Από τη στιγμή που εμένα το solo το ίδιο αλλά και ο ήχος του με ΣΥΓΚΙΝΕΙ' date=' δε πάει να το έγραψε και με μια Harley Benton μέσα από αυτοσχέδιο ενισχυτάκι???[/quote']

 

Σωστά! :o Αλλά τι σχέση έχει να κάνει αυτό με το θέμα μας,8O το οποίο αφορά την υποβάθμιση των ενισχυτών με λυχνίες έναντι του software σε θέματα recording;

 

υγ. Α! Και κάτι άλλο...ας το παίξει το παραπάνω solo χωρίς λαμπάτο ενισχυτή σε live και έχει να πέσει πολύ γέλιο... :wink:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως, γιατί δεν βρίσκω να λέει πουθενά ότι οι λαμπάτοι δεν κάνουν για recording... Πολύ καλό το pod για αυτό που κάνει και ίσως να το προτιμάς απο εναν ενισχυτή με λυχνίες.

 

...άλλο όμως να βγεις και να μου πεις ότι με το pod ακούγεσαι ακριβώς όπως και αν είχες λαμπάτο. :wink:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις ξανά το post μου, θα δεις ότι αυτό που έγραψα κολλούσε σαν απάντηση (άλλωστε για αυτό είχα κάνει quote) σε κείμενο του boody, ο οποίος εν ολιγοις έγραφε ότι στη μουσική ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

Αν το τελικό αποτέλεσμα δηλαδή είναι καλό, τον ακροατή δεν τον ενδιαφέρει πώς αυτό επετευχθη.

 

Αν εσύ απομονώνεις το post μου, μη χρησιμοποιώντας το κείμενο το οποίο παρέθετα, τότε όντως φαίνεται άσχετο (αλλά και πάλι όχι 100%).

Anyway... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις ξανά το post μου' date=' θα δεις ότι αυτό που έγραψα κολλούσε σαν απάντηση (άλλωστε για αυτό είχα κάνει quote) σε κείμενο του boody, ο οποίος εν ολιγοις έγραφε ότι στη μουσική ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

Αν το τελικό αποτέλεσμα δηλαδή είναι καλό, τον ακροατή δεν τον ενδιαφέρει πώς αυτό επετευχθη.

 

Αν εσύ απομονώνεις το post μου, μη χρησιμοποιώντας το κείμενο το οποίο παρέθετα, τότε όντως φαίνεται άσχετο (αλλά και πάλι όχι 100%).

Anyway... :roll:[/quote']

 

Ok. Λάθος, με συγχωρείς. Mάλλον συμφωνούμε άλλωστε...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου