Προς το περιεχόμενο

Guitar Rig - Το ΤΕΛΟΣ των ενισχυτων στο recording;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να γραψουμε πανω απτο ιδιο κομματι κιθαρα χωρις mastering χωρις τιποτα ' date=' εγω με ενα λαμβατο και ενα sm57 σε μια απλη καρτα ηχου και οποιος θελει να γραψει με το guitar rig και να συγκρινουμε.

 

φιλικα παντα superboy :wink:[/quote']

 

¶ντε ρε...γιατί δεν ηχογραφείτε;

π.χ κάτι σαν τα 20 πρώτα δευτερόλεπτα απο το "this magic moment"

του Lou Reed...για να δούμε πόσο κοντά είναι το Guitar rig στο

λαμπάτο ήχο.

Να αρέσει σε κάποιον το gutar rig επειδή έχει καλό ήχο είμαστε ok, αλλά

όχι να αρέσει επειδή προσωμειώνει λαμπάτο ήχο, ποτέ δεν είμουν της

ρέπλικας,του πρωτότυπου όμως, ναι.

 

Σε κάποιους αρέσει να στήνουν το μικρόφωνάκι τους μέσα σε στριμόκωλους

χώρους με κακό φωτισμό, ντουμανιασμένους απο καπνό τσιγάρου και να

ρίχνουν και κανα μπινελίκι στους υπόλοιπους γιατί άργησαν...

...σε άλλους αρέσει να ψάχνουν για drivers, να διορθώνουν bugs...και

να στέλνουν τη μουσική τους με e-mail στο μπασίστα ...όχι τον Μήτσο

αλλά τον Lord25...ο οποίος μένει δύο δρόμους πιο κάτω.

 

Kαι άλλωστε είναι και το τι θες να παίξεις. Ηχογράφισε punk,hip hop με

το guitar rig και αν δεν νοιώθεις σαν μαλάκας έλα πές μου.

 

Υγ.1 Με βαρένει και αυτή η κιθάρα ρε γαμώτ...λέω απο εδώ και περα να τη

γράφω σε midi.

υγ.2 Μήπως είναι το τέλος της μουσικής λέω εγώ...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τελος της μουσικης?

οσο ηταν το τελος της μουσικης οταν ανακαληφτηκε το overdrive το οποιο το σνομπαρε ο toneless εκεινης της εποχης.

οσο ηταν το τελος της ζωγραφικης οταν ανακαλυφτηκαν τα χρωματα εις βαρος αυτων που σκαλιζαν στους βραχους.

παιδια ολα αυτα ειναι για το καλο μας και για το καλο της μουσικης, αλλο αν κανουμε κακη χρηση η οχι, και της αρπας μπορουμε να κανουμε κακη χρηση.

 

οταν ανακαλυφθει αυτο το μηχανημα που θα το φοραει η μαμα μου στο κεφαλι της και η μουσικες που σκεφτεται(γιατι εχει και η μαμα μας μουσικες στο κεφαλι της) θα καταγραφονται, τοτε τι θα πειτε οτι ειναι το τελος της μουσικης? εγω θα πω οτι ειναι η αρχη της.

δυστυχως ή ευτυχως η μουσικη κρινεται εκ του αποτελεσματος και στο κοινο ειναι αδιαφορο αν χρσιμοποιηθηκε λαμπατος με κιθαρα απο μαονι ονδουρας ή guitar rig γιαυτο ας μην ειμαστε απαξιωτικοι προς την τεχνολογια.

φιλε toneless υπαρχει περιπτωση να γραψεις τις κιθαρες σου με midi και να με αγγιξεις περισσοτερο αποτι το παιξιμο σου , και πιστεψε δε με νοιαζει καθολου θα το ευχαριστηθω παρα πολυ . ισως εσυ να μην ευαριστηθεις την διαδικασια και το καταλαβαινω αλλα δε μας πολυνοιαζει ρωτα και εμας που ειμαστε το κοινο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τα παραπανω τα γραφω με χαλαρη διαθεση , να μη παρεξηγηθω επειδη δεν εβαλα emopticons..! :) :) :) :) :)

 

επισης toneless για να σε προλαβω φυσικα και δεν αναφερομαι σε σενα οταν λεω για απαξιωση προς την τεχνολογια απλα απανταω με τον τροπο μου στην τελευταια σου φραση .

εννοια σου και εχω διαβασει πολλα ποστ σου και ξερω τι τεχνοφρικουλας εισαι... :):):):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ρε παιδιά κανένας δεν κατακρίνει την τεχνολογία...επιτέλους!!!! :o

 

λόγο της τεχνολογίας είμαστε και εμείς εδώ και μιλάμε μέσω νετ (αυτό δεν ξερω αν είναι καλό τελικά αλλά τέλος πάντων :? )

 

απλά συγκρίνουμε τον λαμπατο ήχο με το guitar rig και οι κάτοχοι των λαμπατων λέμε πως ακόμη εχει δρόμο η προσομοίωση.... 8)

 

εύχομαι μέσα απτήν καρδιά μου κάποια στιγμή δουλεύοντας με ένα plug in,να μην χρειάζεται να δίνουμε ολοι μας τόσα λεφτά για να έχουμε κορυφαίο ηχο και αίσθηση.. :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ηδη δεν εχεις δωσει φραγκο και εχεις στουντιο εκατομυριων.

ετσι...αλλα οχι οτι εχει να κανει με κιθαρα :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως ή ευτυχως η μουσικη κρινεται εκ του αποτελεσματος και στο κοινο ειναι αδιαφορο αν χρσιμοποιηθηκε λαμπατος με κιθαρα απο μαονι ονδουρας ή guitar rig γιαυτο ας μην ειμαστε απαξιωτικοι προς την τεχνολογια.

 

παρακολουθώ αυτήν την κουβέντα μέρες αλλά η παραπάνω φράση, εκτός του ότι με βρίσκει 100% σύμφωνο, μπορώ να πώ οτι με άγγιξε κίολας...και μη το πάρεις το άγγιξε κυριολεκτικά φίλε boody... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως ή ευτυχως η μουσικη κρινεται εκ του αποτελεσματος και στο κοινο ειναι αδιαφορο αν χρσιμοποιηθηκε λαμπατος με κιθαρα απο μαονι ονδουρας ή guitar rig γιαυτο ας μην ειμαστε απαξιωτικοι προς την τεχνολογια.

φιλε toneless υπαρχει περιπτωση να γραψεις τις κιθαρες σου με midi και να με αγγιξεις περισσοτερο αποτι το παιξιμο σου ' date=' και πιστεψε δε με νοιαζει καθολου θα το ευχαριστηθω παρα πολυ . ισως εσυ να μην ευαριστηθεις την διαδικασια και το καταλαβαινω αλλα δε μας πολυνοιαζει ρωτα και εμας που ειμαστε το κοινο σου.[/quote']

 

Συμφωνώ 1001% ! :D

Πχ o ήχος στο solo

αυτό σας αρέσει;

 

Είναι η αρχή από το solo του Steven Wilson (Porcupine Tree) στο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ κομμάτι Sound of Muzak. Eπί μέρες τώρα ψάχνω να βρω στο δίκτυο τον εξοπλισμό του Steven Wilson και τελικά βρήκα ότι χρησιμοποιεί σχεδόν αποκλειστικά το POD XT της Line 6!

 

Από τη στιγμή που εμένα το solo το ίδιο αλλά και ο ήχος του με ΣΥΓΚΙΝΕΙ, δε πάει να το έγραψε και με μια Harley Benton μέσα από αυτοσχέδιο ενισχυτάκι???

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΛΙΑ μαυρα ειναι αυτος ο ηχος! :lol:

ΨΥΧΡΗ digitalila & ψηφιακη κιθαριλα! :lol:

AIΣXOΣ! :lol:

 

Ασε που δεν ειναι και lead κιθαρα αυτο,αφου παιζει λιγοτερες απο 60 νοτες/sec!

 

:lol: Δε παει να αγορασει καλυτερα εναν λαμπατο ενισχυτη για το στούντιο ο καφρος να μαθει τι σημαινει πραγματικα αναλογικος ηχος!(τωρα βεβαια ας κανουμε οτι δεν βλεπουμε τους 4 BAD CAT που χρησιμοποιει live! :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου