Προς το περιεχόμενο

looking 4 that perfect beat!


djObiwan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.

 

Στα κομμάτια μου φτιάχνω με διάφορους τρόπους το beat.

Ο πιο συνηθισμένος τρόπος είναι να ανοίξω το acid 5 να κάνω import τα samples

(kick,hihat & snare,αρχικά) σε wav αρχεία και να αρχίζω να προγραμματίζω.

Στην συνέχεια αν θέλω κάποια αλλαγή στον ήχο του ρυθμού μπορεί να πειράξω λίγο την μπότα(bass

boost,πχ) κτλ κτλ.

 

Ένας άλλος τρόπος είναι να ανοίξω πάλι το acid και αυτή την φορά να κάνω το

beat σε midi,δημιουργώντας ένα midi channel και ανοίγoντας κάποιο soft synth(όπως to bfd,

hypersonic,stylous).

 

Πιο σπάνια φτιάχνω το beat στο fl studio.Στη συνέχεια το κάνω export σε wav ή το αφήνω στο fruity

σε περίπτωση που δουλεύω εκεί κάποιο κομμάτι(γενικά αυτό συμβαίνει πολύ σπάνια).

 

 

Αυτό που θα ήθελα να μου πείτε είναι εάν κατά τη γνώμη σας αυτός ο τρόπος με περιορίζει καθόλου

και ως προς τον ήχο(ποιοτικά) αλλά και αν (επειδή πχ το acid δεν είναι cubase) ως προς του τι

μπορώ να κάνω.

 

(αν βοηθάει ασχολούμαι με το χιπ χοπ,μουσική η οποία είναι sampled based και αυτός

είναι ο λόγος που το σκέφτομαι για το αν θα έπρεπε να περάσω ή όχι σε nuendo ή cubase).

 

2.

 

Θα αναφέρω ορισμένους καλλιτέχνες για να καταλάβετε ακριβώς τι

θέλω να πω.

 

dj krush

dj shadow

Propellerheads

Deep Dive Corp.

Bonobo

Nostalgia77

dj vadim

The Herbaliser

 

Τα κομμάτια των παραπάνω έχουν απίστευτα beat.Πάρα πολύ όμορφα drum kit.Πως είναι δυνατόν να

βγάζουν τέτοιο ήχο?Έχει να κάνει με το τι κομμάτια samplaρουν?Με το τι soft synths χρησιμοποιούν?

Με την όποια επεξεργασία κάνουν?Με όλα τα παραπάνω?

 

Πάντως γενικότερα στο χιπ χοπ συνιθίζεται να σαμπλάρουν drum kit απο breaks του 70.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O krush έχει ωραίο ήχο (κ' beats).

 

IMO Κορυφαίο ήχο drums έχουν The Roots.

 

O drummer τους Ahmir "?uestlove" Thompson (ο οποίος είναι και ο lead) δεν παίζεται....

 

'Ισως να σε ενδιαφέρει αυτό το link http://www.digidesign.com/digizine/dz_Q105/index.cfm?page=workshop/protechniques/index.html

που εξηγεί και τι χρησιμοποίησαν σαν ήχο σε τελευταίο τους άλμπουμ.

 

Προσωπικά μου αρέσει πολύ το Do you want more ('95) που ο ήχος στα τύμπανα είναι TOP.

 

....για το γκρούβ δεν χρειάζεται κουβέντα καθώς ο παίκτης έχει αστείρευτες ποσότητες 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα το να δουλευεις με beats που προγραμματιζεις, σημαινει πως εκτος απο τη ρυθμικη αγωγη, θα πρεπει να γνωριζεις και τη σωστη χρηση των effects. Και βεβαια το πιο σημαντικο..να διαθεσεις χρηματα ωστε να αποκτησεις καποιο καλο drum sample, ωστε να δουλευεις με πολυ καλυτερους ηχους. Γιατι οι build in, και οι free ηχοι, απλα βοηθανε..δεν κανουν την διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιομως μπορεις να εχεις δωρεαν κορυφαια drums και να εισαι και νομιμος!! :wink:

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=14404

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

snare πολύ ενδιαφέρον το άρθρο.

η επεξεργασία που κάνω στον ρυθμό έχει να κάνει με το τι θέλω κάθε φορά.Συνιθίζω πάντως ούτως ή άλλως να κάνω ένα bass boost στην μπότα.

Επίσης μαρέσει να βάζω και ένα reverb στο ταμπούρο.

Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό eq?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φυσικο ηχο ταμπουρου, χρησιμοποιω τις εξης ρυθμισεις:

High:0

High Mids ( 2-4KHz ): +2 ( σε κλιμακα των 6 γραμμων )

Low Mids ( 250-1000Hz ): -4 ( σε κλιμακα των 6 γραμμων )

Low/Bass: +2 ( σε κλιμακα των 6 γραμμων )

Γενικα το ταμπουρο ακουγεται πιο βαρυ οταν αυξανεις στα 150 με 300Hz ( ροκαδικος ηχος ). Αν θελεις να "κοψεις" και τις χορδες, να θυμασαι πως συχνοτικα ειναι μεταξυ 4-6Khz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το http://www.spinwarp.com/ ή άλλα sites για drum'n'bass τεχνικές - το χιπ χοπ είναι πολύ κοντά ρυθμικά στο d'n'b (αν και στη μισή ταχύτητα :) ). Και πολλά πολλά εφέ, ανάλογα με το τι κάνεις(σκληροπυρηνικό ραπ, λουσάτο gangsta, κλπ), π.χ. distortion στη μπότα, φίλτρα στα πιατίνια, reverb και φυσικά κάμποσο compression. Έχω την εντύπωση ότι επειδή είναι αρκετά μινιμαλιστικό ως μέσο, το χιπχοπ απαιτεί αρκετή φροντίδα στην παραγωγή. Και φυσικά κατέβασε ό,τι rock/metal άλμπουμ βρεις από το ράφι και μελέτα όλα τα breaks όταν ο ντράμερ τα δίνει όλα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

whitenoise πολύ ενδιαφέρον site!το καλύτερο freeware drumkit που έχω δεί!

gfou πως σου φαίνεται σαν ίδεα να κατεβάσεις την ποιότητα των samples ετσι ώστε να πάρεις πιο βρώμικο ήχο στον ρυθμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

djobiwan μοναδικός κριτής είναι το αυτί σου και το τι θες :) Εξαρτάται και από το τι εννοείς να ρίξεις την ποιότητα - αν π.χ. ρίξεις τη δειγματοληψία (από 16bit σε 12bit πες) τότε το αποτέλεσμα θα είναι πιο παλιομοδίτικο ηλεκτρονικό/μπλιμπλίκι (τα παλιά drummachines είχαν τέτοια samples λόγω ακριβής μνήμης) και ίσως να μην είναι αυτό που θες. Από την άλλη μία ωραία και φθηνή μέθοδος να γίνουν πιο "warm" οι ήχοι σου είναι να τους ηχογραφήσεις σε ένα καλό κασετόφωνο και να τους σαμπλάρεις στη συνέχεια πάλι από εκεί - γίνονται πιο "βρώμικοι". Πάντως αυτό που λένε "βρωμιά" είναι συνήθως παραμόρφωση αναλογικού τύπου (π.χ. fuzz) που ακούγεται πιο φυσικά στο αυτί. Η καθαρά ψηφιακή παραμόρφωση (π.χ. clipping) είναι πιο σκληρή και αφύσικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου