Προς το περιεχόμενο

Mod για (δεύτερο) καθαρό κανάλι σε windsor head 100W


Gaoutso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δει καποια βιντεακια στο youtube που αφορουν σε τετοια μετατροπη, και φαινεται να ειναι αρκετα πραγματοποιησιμη και αξιοπιστη. Ώντας νέος και στο forum και στο χώρο της ηλεκτρικης κιθαριστικης γενικότερα, θα ήθελα να ρωτησω αν καποιος απο τους παλιοτερους εχει ιδεα για το αν μπορει να γινει το mod αυτο απο οπουδήποτε στην Ελλάδα και ακομα καλυτερα και με τι κόστος (πανω κατω σαφως...).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιες απαντησεις. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει καποια βιντεακια στο youtube που αφορουν σε τετοια μετατροπη,

 

δηλαδή ΤΙ μετατροπή; 

 

περιοχή που μένεις;

 

καλώς ήλθες στο φόρουμ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για την ελλιπη διευκρινηση. Μιλαω για μετατροπη του Windsor head απο μονοκαναλο που ειναι, σε δικαναλο(προσθηκη καθαρου ηχου δηλαδη), αν εχω καταλαβει καλα με την προσθηκη μιας ακομα λάμπας στην προενισχυση, αλλα με τα τεχνικα δεν ειμαι και πολυ καλος, γιαυτο και το topic  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως με ενα προχειρο googlαρισμα δεν ειδα κατι για "προσθηκη" δευτερου καναλιου,απλα βελτιωση των καθαρων (των οποιων καθαρων δηλαδη) με αλλαγη προενισχυτριας ωστε να "καθαριζει" καπως καλυτερα με το volume pot της κιθαρας.

Υπαρχει και mod για δευτερο καναλι?

Φανταζομαι θα ενδιαφερει πολλους απο τους ιδιοκτητες του συγκεκριμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=yLmSBP6pL3E ειναι ενα απο τα mod στα οποια εχει προστεθει και δευτερο (καθαρο) καναλι, και υπαρχει και ενα απο FJA(μαλλον αυτα ειναι τα αρχικα τους )το οποιο δεν το βρισκω να το κανω λινκ. παντως μιλαμε δευτερο καναλι και switch για να αλλαζεις μεταξυ των δυο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windsor Metal Mod

 

This mod gives you the brutal metal tones with a thick chunky bottom end and tons of gain. This actually has a better clean than stock, but not as good as my other mods.

 

Ultimate 80's Mod

 

This mod gives you the 80's hair rock tones along the line of a modded Marshall amp with an improved clean tone when you roll down the guitar volume.

 

80's Mod +

 

This mod is similar to the Ultimate 80's Mod but with even more gain and an improved clean tone when you roll down the guitar volume.

 

Mid Sweep Mod

 

A pot to shift the range of the EQ, mainly the mids. I can disable the texture knob and install this in that spot so no holes are drilled or I can drill a new hole and add it.

 

Solo Boost Mod

 

Foot switchable added volume boost for soloing.

 

Added Clean Channel

 

Adds a foot switchable Plexi type clean channel.

 

Custom Output Transformer

 

Installing a custom output transformer gives the amp a tighter, more defined and articulate tone. It balances out the frequencies so the lows don't fall apart and get muddy and the highs aren't so harsh. It makes the amp more dynamic with a tighter feel. It improves the clarity and definition of what you're playing so everything isn't blurry. The custom choke beefs up the power supply by improving the power supply filtering which help with noise levels, improves sustain, and helps the amp stay tight and punchy.

 

Tone Shifts

 

For the tone shift mod I am able to boost or cut either the highs, mids, or lows. I can also install two fixed positions for the mid sweep mod or install a compression switch. Multiple tones shifts can be installed for a wider range of tonal options.

 

Replacement Headbox

 

I build custom replacement headboxes for the Windsor. The factory headbox is HUGE! My boxes are a smaller more standard amp size.

 

 

Τα παραπανω ειναι τα Mods που κανει ο FJA. Τα ψιλοσπαει ο κυριουλης με το downside να ειναι οτι μενει στη Νεα Υορκη...

 

Οποτε να επανελθω στο κυριο ερωτημα το οποιο ειναι :

 

Ξερει κανενας καποιον καλο ηλεκτρονικο μαστορα καπου στην Ελλαδιτσα μας που να μπορει να κανει αντιστοιχη δουλεια??? 

 

Αααα και το site του τυπου ειναι  www.fjamods.com , και κανει πολλα mods για ενα αρκετα σοβαρο αριθμο ενισχητων.

 

Food for thought. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε μου και καλοσορισες λοιπον εχω ενας θα σου κανει αυτην την δουλεια και τον λενε Μητσο ειναι αυτος που κατασκευαζει τους Telegun ενισχιτες πεταλακια κανει mods με λιγα λογια ειναι ο ανθρωπος σου αν μενεις και Θεσσαλονικη ακομα καλυτερα μπορεις να πας στον χωρο του να τα πειτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γεια χαρα.εχω και εγω μια peavey windsor head.την μοντα που εκανα ειναι βασισμενη σε jcm800 specs για να εχω καθαρα μεχρι το 3 του preamp gain http://www.aronnelson.com/gallery/main.php/v/DougH/amp/windsor/ .τωρα εαν θελεις να εχεις 2 καναλια καθαρο βρωμικο η γνωμη μου ωστε να εχεις και footswitch ειναι να βαλεις μια λαμπατη προενισχυση στο return για καθαρα,την προενισχυση του peavey drive και με ενα  ΑΒ ΒΟΧ να επιλεγεις τα input.νομιζω πιο οικονομικα θα σου βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου