Προς το περιεχόμενο

Σκυλιά με ουρά...τα λεφτά!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην ελλαδα επαγγελματίες θεωρούνται μόνο οι σκυλάδες.

 

σε ολον τον κοσμο "επαγγελματιας" θεωρειται ΜΟΝΟ αυτος που ΒΙΟΠΟΡΙΖΕΤΑΙ απο αυτο που κανει (οτιδηποτε και να ειναι αυτο),στην Ελλαδα ευτυχως η δυστυχως ( ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ) επαγγελματιες μουσικοι (δηλ. ξανατονιζω μουσικοι που ΖΟΥΝΕ παιζοντας καποιο οργανο) υπαρχουν ΜΟΝΟ στα σκυλαδικα (και εννοειται οτι σκυλαδικα ειναι και οι "εντεχνες" μουσικες σκηνες) αυτη ειναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

 

Οι μονοι αλλοι μουσικοι που ξερω να ζουνε απο την "οργανοπαιξια" :lol: ειναι αυτοι των διαφορων κρατικα επιχορηγουμενων ορχηστρων :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αφορμή για αυτό το post όπως είπα ήταν 2 όργανα που εντόπισα αξίας 4-5 χιλιάδων ευρώ τουλάχιστον, τιμές κατασκευαστή...δηλ. ήμαρτον. Και οι δυο μπασίστες ήταν κορυφαίοι από άποψη παιξίματος, αλλά το όλο σκηνικό με χάλασε πάρα πολύ...αλήθεια, όλοι οι ξένοι μπασίστες που προαναφέρθηκαν δεν είναι επαγγελματίες? Δεν παίζουν κάθε βράδυ σε συναυλίες, να ταξιδεύουν από πόλη σε πόλη και να είναι σε θέση κάθε βράδυ να βγουν μπροστά σε μια σκηνή όπου χιλιάδες μάτια θα τους καρφώνουν και την τελευταία νότα και θα πρέπει κάθε στιγμή να αποδεικνύουν ότι δίκαια θεωρούνται κορυφαίοι? Θέλεις μπάσο ελαφρύ και ευκολόπαιχτο?...πάρε Warwick, Yamaha ή Ibanez...κορυφή, ειδικά για τέτοιες δουλειές...φυσικά, ο καθένας μπορεί να χαλάει τα λεφτά του όπως γουστάρει, αλλά, όπως αναφέρθηκε και από κάποιον άλλον πιο πριν, αν πας με κάνα "οργανάκι", σε βλέπουν με μισό μάτι, γιατί ο μπασίστας της Αννούλας (λέμε τώρα) έχει μπάσο με ενσωματωμένο πριόνι και ο drummer καταπίνει σίδερα και κλάνει φωτιές (τι φρούτο είναι αυτός αλήθεια?)...τα κάνει αυτά ο Wooten???Όχι???Μήπως αυτός δεν είναι επαγγελματίας???Για την Ελλάδα, σίγουρα δεν είναι....

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας περάσει απο αυτό τον χώρο και γώ για λόγους καθαρά βιοποριστικούς' date=' έχουν συμβεί πολλά τραγελαφικά.Θυμάμαι να έχω πάει για δουλειά σε γνωστό μεγάλο κέντρο με το 4χορδο μου Steinberger και να με κοιτάνε με μισό μάτι ο μαέστρος και η φίρμα του μαγαζιού λέγοντάς μου:Απο που το πήρες?Απο τα Jumbo? Ή όταν σε πρόβα για μια μεγάλη συναυλία,κάποιος μπασίστας δεν είχε μαζί του όργανο και του έδωσα το δικό μου με ρώτησε με ύφος υπεροπτικό:

Καλά ακόμα με 4άρι παίζεις?Του είπα πως και ο Wooten με το ίδιο παίζει.Και η απάντηση:....[/quote']

8O :D :D :D

Τι να πεις!!!

Κλασσικές φιγούρες Ελληνάρα professorα!

¶κου εκεί "Καλά ακόμα με 4άρι παίζεις?"

Οι άνθρωποι είναι τραγικοί αλλά επαγγελματίες πάντα....

¶κου επαγγελματίες :D :D :D

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πάντος, ό,τι είδος μουσικής και να έπαιζα, θα έπαιρνα πάντα το καλύτερο όργανο που επέτρεπαν τα οικονομικά μου. Και όχι μόνο στον χώρο της μουσικής αλλά και σε κάθε είδους αγορά αγαθού ή εργαλείου. Απο μια βίδα μέχρι σπίτι-αυτοκίνητο. ¶λλοι θα με λέγανε ματαιόδοξο εγω θα τους έλεγα μίζερους.

 

Όταν ενας μουσικός σε μεγάλο μαγαζί κερδίζει 2-3 χιλιάδες ευρώ το μήνα άνετα μπορεί να αγοράσει εξοπλισμό των 6.000 ευρώ.

 

 

Υπάρχει όμως και μια άλλη παράμετρο που ίσως αγνοείται. Η διαφήμηση.

Κάποιος γνωστός και με παρουσίες σε μεγάλα μαγαζια και στη τηλεόραση μουσικός προμηθεύεται δωρεάν τις περισότερες φορές απο τις αντιπροσωπίες τα όργανα που χρησιμοποιεί.

Όταν πχ ο πληκτράς της Βανδή μοστράρει πχ τα triton δεν θα τσιμπήσουν οι πιτσιρικάδες να τα σκάσουν για να πάρουν τα ίδια? Θα τσιμπήσουν!!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τα μπερδεύουμε όμως. ¶λλο "φίρμα" και άλλο "sessionας". Ο Wooten και να κάνει ένα λάθος, απλά θα το καλαμπουρίσει. Ο μπασίστας του σκυλά αν κάνει λάθος, το χρεώνεται. Και κανείς δεν είναι μόνιμος σε αυτές τις δουλειές.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φιλος maidenas μου θυμίζει την εφηβεία μου και δεν τον παρεξηγώ...

 

όλοι οι ξένοι διάσημοι μπασιστες κι8αριστες που παίζουν με μια απλή fender η yamaha φίλε μου,να είσαι σίγουρος πως έχουν δεκάδες PRS στο σπίτι τους αλλα έτυχε πχ η fender να είναι ο χορηγός τους...

όσο για τους σκυλαδες οπως τους αποκαλείς..

 

1) οι περισσότεροι ειναι τζαζιστες στην πραγματικότητα

 

2) ούτε στα τρελά σου όνειρα να παίξεις σαν αυτούς..

 

3) επενδύουν στην δουλεία τους αγοράζοντας καλά όργανα, που είναι το παράλογο??

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NEWS FLASH : Για τους "σκυλάδες" ισχύει ότι για όλους τους μουσικούς - δεν έχει καμία σημασία με τι παίζουν, αλλά τι παίζουν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) ούτε στα τρελά σου όνειρα να παίξεις σαν αυτούς..

Αυτό πως το ξέρεις? Εκτός απο ελάχιστα υπεράνθρωπα πράγματα, απο άποψη τεχνικής όλοι μπορούν να φτάσουν σε όσο ψηλό επίπεδο θέλουν, με την ανάλογη προσπάθεια. Δεν είναι πια φαινόμενα όλοι οι επαγγελματίες.... Τώρα αν μιλάς για έμπνευση στη σύνθεση και τον αυτοσχεδιασμό, εκεί υπάρχουν πολλά ταβάνια να περάσει κανείς, και μερικοί μένουν για πάντα σε έναν όροφο. Τα υπόλοιπα 'ομως εξαρτώνται μόνο απο την προσπάθεια και το καθημερινό σου πρόγραμμα.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν μπαινεις σε ενα στουντιο για να γραψεις 10 τραγουδια που δεν εχεις παιξει η ακουσει ποτε απο οπιοδηποτε ειδος μουσικης σου ζητηθει και τα γραφεις αλανθαστα με ενα take,τοτε ναι εισαι κορυφη..

αυτο ειναι οι sessionαδες παλικαρια μου!!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό προφανώς προυποθέτει κυρίως πείρα, και όχι μόνο τεχνική.... ¶λλη ιστορία αυτή, σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για κάτι παραπάνω απο το παίξιμο.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου