Προς το περιεχόμενο

Σκυλιά με ουρά...τα λεφτά!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To ζειμπεκικο δεν ειναι ελληνικο...εχει βγει απο το αρχαιο κουνγκ φου των σαολιν του Ανω Θιβετ,αν προσεξετε θα δειτε παρα πολλες ομοιοτητες στο τροπο κινησης χεριων και ποδιων,ειναι το γνωστο

 

Ζειμπεκ Φου

 

Παραδιδονται ιδιατερα μαθηματα σε νεες και νεους .....

 

Χαλαρωστε ρε..τι μαραθωνιος εχει ξεκινησει παλι....Ω μεγα Σαολιν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μαλλον δεν εχεις ακουσει ποτε σου ελληνικη μουσικη ! :lol:

 

Γιατι την τελευταια φορα που πηγα σε μαγαζι' date='ζεϊμπεκικα,χασαπικα,τσιφτετελια(οκ αυτα ειναι εξ ανατολων.. και πολυ καλα κανουμε και τα παιζουμε/ακουμε!) & συρτα επαιζαν..και απο οτι ξερω (τωρα μπορει να κανω και λαθος) ΑΥΤΑ ειναι η ΕΛΛΗΝΙΚΗ μουσικη (εκτος κι αν ειναι κινεζικη...) :lol:

 

Επισης μη κολλας στις...φιρμες...στο 99% των μαγαζιων το κεφι (& ο λογος για τον οποιο πανε οι..θαμωνες) ειναι τα κλασσικα,υπεροχα ελληνικα τραγουδια που παιζονται στο "λαικο προγραμμα" που ΟΛΑ τα σκυλαδικα εχουν...[/quote']

 

Δεν διαφωνώ ότι αυτά είναι ελληνική μουσική! Aλλά ακριβώς επειδή πιστεύω πως κάποια βασικά πράγματα στην ελληνική μουσική τα έχω ακούσει :D λέω πως ο τρόπος με τον οποίον παίζονται, πέραν του γεγονότος πως δεν θυμίζει σε τίποτα το μουσικό ιδίωμα, το καταστρέφει κιόλας! NAI, ελληνική μουσική είναι τα "νησιώτικα" που παίζει ο Kονιτόπουλος, αλλά έτσι όπως ακούγονται να τα βράσω!

H μαγαζίλα αυτή, αναγκάζει σπουδαίους μουσικούς όπως ο πετρολούκας να χώνουν τα "έκο" (οικόπεδα στην κερατέα, για όποιον καταλαβαίνει) στο μαγαζί που παίζει γιατί αλλιώς δεν γουστάρει ο κόσμος...

 

Tι θέλω να πω: αυτή η κακότεχνη αντιμετώπιση της ελληνικής μουσικής από κάποιους υπερόπτες σεσιονάδες, όχι μόνο διαστρέβλωσε τα μουσικά ιδιωματα, αλλά δημιουργησε ένα νέο "must" από το οποίο δεν μπορούν να ξεφύγουν τώρα ούτε οι καλοί παίχτες!

 

Tέλος πάντων... ο καθένας κάνει ότι θέλει, και δεν θέλω να κάνω τον ξερόλα, AΠΛA 1ον) δεν πιστευω στους μουσικούς που παίζουν τα πάντα και 2ον) συνεχίζω να λέω πως αυτό που ακούγεται ως ελληνική μουσική είναι ένα νέο (κατα τη γνώμη μου ) κακόηχο ιδίωμα που στηρίζεται στην ελληνική μουσική... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε antouan εχεις δικιο!Κακως το ξεχασα! :lol:

 

Αλλωστε και το χασαπικο εχει κορεάτικες ριζες αυτο δε αποδεικνυεται περιτρανα στην ταινια "ΟLD BOY" οπου ο πρωταγωνιστης την ωρα που σφαζει τον κοσμακι κανει χαρακτηριστικες 'χασαπικες" κινησεις! :lol:

 

 

Tέλος πάντων... ο καθένας κάνει ότι θέλει, και δεν θέλω να κάνω τον ξερόλα, AΠΛA 1ον) δεν πιστευω στους μουσικούς που παίζουν τα πάντα και 2ον) συνεχίζω να λέω πως αυτό που ακούγεται ως ελληνική μουσική είναι ένα νέο (κατα τη γνώμη μου ) κακόηχο ιδίωμα που στηρίζεται στην ελληνική μουσική...

 

και εδω θα διαφωνησω,ΟΛΕΣ οι λαϊκες μουσικες του πλανητη εξελισονται μαζι με την τεχνολογια και τα μουσικα οργανα (για αυτο αλλωστε σχεδον ολες πλεον παιζονται με ηλεκτρικα οργανα ειτε ειναι αφρικανικες ειτε σερβικες...)

 

τι ηθελες δηλ. να παιζαμε ακομα ρεμπετικα με τριχορδο,χωρις μικροφωνα & υφος βαρυμαγκα της δεκαετιας του 30?? 8O (κατι που αλλωστε οι αθλιες ψευτορεμπετικες κομπανιες κανουν ετσι κι αλλοιως?)

 

παρεμπιπτοντως το εκο στο κλαρινο..μαμαει!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε antouan εχεις δικιο!Κακως το ξεχασα! :lol:

 

Αλλωστε και το χασαπικο εχει κορεάτικες ριζες αυτο δε αποδεικνυεται περιτρανα στην ταινια "ΟLD BOY" οπου ο πρωταγωνιστης την ωρα που σφαζει τον κοσμακι κανει χαρακτηριστικες 'χασαπικες" κινησεις! :lol:

 

 

xaxaxaxaa..σωστος ο Superfunk..etsi,etsi..ταινιαρα παντως η συγκεκριμενη..γουσταρω πολυ τετοιο στυλακι ταινιες..να δεις και το κανουριο Superfunk που λεγεται τα -7 Σπαθια- ηκαπως ετσι...μιλαμε θα πεσει πολυυυυ Ζειμπεκ φου εκει μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΕΣ οι λαϊκες μουσικες του πλανητη εξελισονται μαζι με την τεχνολογια και τα μουσικα οργανα (για αυτο αλλωστε σχεδον ολες πλεον παιζονται με ηλεκτρικα οργανα ειτε ειναι αφρικανικες ειτε σερβικες...)

 

τι ηθελες δηλ. να παιζαμε ακομα ρεμπετικα με τριχορδο' date='χωρις μικροφωνα & υφος βαρυμαγκα της δεκαετιας του 30?? 8O (κατι που αλλωστε οι αθλιες ψευτορεμπετικες κομπανιες κανουν ετσι κι αλλοιως?)[/quote']

 

Tέλος πάντων, διαφωνούμε ριζικά :D

από αυτό που εγώ λέω, μέχρι το "χωρίς μικρόφωνα και ύφος βαρύμαγκα" υπάρχει μια τεράστια απόσταση...

Aν εξέλιξη λαϊκής μουσικής, είναι το να παίζεις τη φραγκοσυριανή με jackson, τότε εγώ δεν την έπιασα! :lol:

 

Λοιπόν, τέλος!!! πολύ το ψειρίζουμε και φοβαμαι μην παρεξηγηθεί και κανένας - και δεν είναι πρόθεσή μου! :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

don't worry we are cool (για να μιλησω και στη γλωσσα των "σκυλων"!! :lol: )

 

7.gif

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα δεν σας καταλαβαινω παιδια!

ΤΙ ακριβως σας ενοχλει? 8O ...

 

Εμένα προσωπικά σχόλια του στυλ

"...ούτε στα τρελά σου όνειρα να παίξεις σαν αυτούς..."

 

Σιγά μην έχει και για ίνδαλμα ένας που ξεκινά να παίξει/μάθει μουσική έναν που κονομάει ένα πακετάκι όπως ο μπασσιστας της Δεσποινούλας' date=' επειδή ίσως πράγματι παίζει "τρελά πράγματα".

 

[/quote']

εφόσον παραδέχεσαι πως οι σκυλάδες παίζουν "τρελά πραγματα",

έχουν την πείρα να ξέρουν έκτον προτέρων τις συνχορδιες και την δομή ενος κομματιού με μια μάτια στους οδηγούς (όχι στην παρτιτούρα οπως είπες διότι δεν χρησιμοποιείτε στην δισκογραφία) και μπορούν παράλληλα να παίζουν όλα τα είδη σε υψηλό επίπεδο και αλάνθαστοι,ποιος είναι ο καλαμπορτζης λοιπόν? αυτοί? η εμείς??

 

σε ενοχλεί το γεγονός οτι παίζουν για τα χρήματα αλλά δεν σκεφτικές οτι αυτοί οι άνθρωποι αγαπούν την μουσική τόσο πολύ που αφοσιώθηκαν 100% σε αυτήν(πρεπει, αν θέλεις να είσαι τοσο καλός σε αυτό που κάνεις) και φυσικά δεν έμαθαν να κάνουν κάτι άλλο ώστε να βγάζουν χρήματα (και αν τους δίνετε την άδεια, και αυτοί θέλουν οικογένεια, αυτοκίνητο, σπίτι).

 

Όπως και να το διαβάσω (και ίσια και ανάποδα) και ειδικά με το quote... Πάλι μοναχά σε μένα απευθύνεσαι :D

Τώρα αν απαντάς σε όλους απευθυνόμενος σε μένα... Λίγο περίεργη η τεχνική σου αλλά να την δεχτώ!

 

...εφόσον λοιπόν εσύ προσωπικά δεν παραδέχεσαι το υψηλό επίπεδο τον session μουσικών...

 

Αυτό περίπου το έπιασες και στην πραγματικότητα θα παραδεχτώ κάποιον που το παίξιμό του θα μου προξενήσει το ενδιαφέρον και αν θες σε προκαλώ να μου υποδείξεις (και θα δείξω και καλή διάθεση να είμαι όσο γίνεται πιο δεκτικός) έστω και κομμάτια σκυλάδικα που δεν θα ακούσω κοινότυπες, χιλιοπαιγμένες, αδιάφορες μπασσογραμμές.

Είναι η δουλειά τους τα session και όπως όλοι έτσι και οι session-άρες του σκυλάδικου από την δουλειά τους κρίνονται ως μουσικοί? Δεν νομίζω να κάνω λάθος.

Τέλος πάντων θέλω να σου πω ότι οπό πουθενά* μέσα σ'αυτά πιστεύω δεν θα προκύψει το παίξιμο των ονείρων μου όπως λες. Αλλά βρες μου εσύ κάτι που θα μου προξενήσει το ενδιαφέρον και εγώ δε θα το κάνω γαργάρα...

Αλλά μην μου γυρίσεις και μου πεις ότι ο σκοπός του session δεν είναι η επίδειξη του μπάσσου, γιατί πως θες να παραδεχτώ κάποιον σαν μουσικό αν όχι από την δουλειά του, να πάω σπίτι του να τον εξετάσω?

 

*θα σου πω ότι υπάρχει πολύ ενδιαφέρουσα δουλειά ενός μπασσιστα που έχω ακούσει σε δίσκους γνωστού τραγουδιάρη της νύχτας. Δεν ξέρω πως τον λένε ούτε αν παίζει ακόμα για τον "μεγάλο" (Σ.Γ. τα αρχικά του μεγάλου), αλλά περιμένω να μου τον βρεις εσύ! :D

 

Αυτός όμως είναι απλά εξαίρεση ο άνθρωπος!

 

Τώρα για τον Superfunk:

To ζεμπέκικο είναι ελληνικό, γιατί αλλιώς από που προέρχεται?

 

Καλά ρε SuperFunk και ποδήλατο να κάνεις 3 ώρες που δεν απαιτεί τεχνική και γνώσεις θα πέσεις σε κόμμα για κάνα μήνα (εγώ σίγουρα)

 

Και το ότι κάποιος κάνει τον κόσμο που έχει πάει στο σκυλάδικο αποκλειστικά για να χορέψει και συνήθως να προβληθεί να χορεύει δεν μου λέει πολλά!

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε maidenas τι έκανες.Τι τόθελες αυτό το post?

Τι πρόβλημα είχες ρε παιδί μου και σύ αν ο μπασίστας έπαιζε με 30 χορδές ή ο πληκτράς με το τελευταίο μοντέλο της NASA?

Και τι δεν ακούσαμε μέχρι τώρα.

Ότι...οι μουσικοί στα studios παίζουν με οδηγούς?(να βάλουμε και φανάρια για το μποτιλιάρισμα)

Ότι...το ζειμπέκικο,χασάπικο. είναι Θιβετιανό,Κορεάτικο?(να τα κάνουμε Κινέζικα μήπως μας έρθουν φτηνότερα)

Ότι...το 6χορδο μπάσσο είναι πιό ξεκούραστο?(μήπως με το 29χορδο δεν χρειάζεται καθόλου το χέρι μας στη ταστιέρα?)

Ότι...στα σκυλάδικα παίζουν παπάδες?(πάλι τα κατάφερες Χριστόδουλε)

Ότι...παίζουν δυσκολότερα πράγματα από την "ποιοτική μουσική"?(για τα μπάζα ο Χατζηδάκις,Θεοδωράκης κλπ)

Ότι...οι περισσότεροι σκυλάδες είναι τζαζίστες?(άντε θα δούμε όπου νάναι και τον Chick Korea σε ταξίμι live με τον Μαζωνάκη)

Ότι...γράφουν στο studio αυτόματα χωρίς να ξέρουν το κομμάτι?(με κληρονομικό χάρισμα?)

Ότι...παίζουν όλα τα είδη και είναι αλάνθαστοι?(άλλη μία παγκόσμια αναγνώριση γιά τη χώρα μας)

Ότι...το σκυλάδικο απαιτεί σταθερό παίξιμο?(ενώ τα υπόλοιπα είδη ασταθές παίξιμο)

Ότι...πραγματικά ξέρουν και λατρεύουν την μουσική?(του Φοίβου,Καρβέλα...άντε και ότι εντυπωσιάζει(και μόνο) από jazz )

Ότι...ο Vai παίζει τα ιδια tapping εδώ και 20 χρόνια?(ενώ οι δικοί μας τα έχουν αλλάξει πριν 20 χρόνια)

Ότι...είναι Ελληνική μουσική τα ζεϊμπεκικα,χασαπικα,τσιφτετελια & συρτα που παίζουν στα σκυλάδικα?(έ ρε γλέντια)

Ότι...οι λαϊκές μουσικές του πλανήτη εξελίσονται τεχνολογικά?(παλιά λέγανε πάμε στα κλαρίνα,σήμερα πάμε στα synthia ή στα μπάσα?)

 

Βρε μέρες που διάλεξα να κόψω το τσιγάρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

Ότι...γράφουν στο studio αυτόματα χωρίς να ξέρουν το κομμάτι?(με κληρονομικό χάρισμα?)

Ότι...παίζουν όλα τα είδη και είναι αλάνθαστοι?(άλλη μία παγκόσμια αναγνώριση γιά τη χώρα μας)...

 

Όλα τα άλλα ρε παιδί μου εντάξει...

Αλλά ειδικά αυτά τα δυο σημεία είναι εντελώς εξωφρενικά!!!

 

Εκτός αν είμαι εγώ τρελός 8O :roll:

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι...το ζειμπέκικο,χασάπικο. είναι Θιβετιανό,Κορεάτικο?(να τα κάνουμε Κινέζικα μήπως μας έρθουν φτηνότερα)

 

Καλα Robas...μηδεν αισθηση του χιουμρ..το πιστεψες αυτο;;γιατι ετσι μου φαινεται

 

Εαν οχι,κακο δικο σου ...Ο Σαολιν θα σε βρει και με την τελεταια κινηση του Ζειμπεκ Φου θα σε αποτελειωσει..κινηση των 5 δαχτυλων αλα Kill Bill

 

Eλεος πια βαλτε και λιγο νερο στο κρασι σας,η σοδα....το ιδιο κανει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου