Προς το περιεχόμενο

Σκυλιά με ουρά...τα λεφτά!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο οτι φαινεται η συζητηση αυτη δεν εχει τελειωμο...

 

Και αυτο γιατι ΠΑΛΙ εχετε κανει οι "επικριτες" καποιο ΜΙΚΡΟ :D λαθακι.

 

Ποιο ειναι αυτο?

 

Να το παρει το..ποταμι? :lol:

 

 

Αντε μια & δεν το βρηκατε να σας το πω μπας και ηρεμησουμε επιτελους! :lol:

 

ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΤΩΝ "ΣΚΥΛΑΔΙΚΩΝ" ΣΤΟ ΣΤΟΥΝΤΙΟ!!

 

Αυτοι που παιζουν στους περισσοτερους "δισκους" ειναι μια μικρη ομαδα μουσικων με μεγαλη πειρα η οποιοι οντως κανουν την δουλεια τους ΑΨΟΓΑ και ΠΟΛΥ γρηγορα.

 

ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΕΣΙΟΝΑΔΕΣ ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!

 

Στο Nashville οπου θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι η "πρωτευουσα" της μουσικης παραγωγης στον κοσμο,απο πλευρας πωλησεων,καλλιτεχνων & σεσσιοναδων,οι πραγματικοι σεσσιον μουσικοι δουλευουν κανονικα 2 η 3 4ωρα την ημερα μεσα σε αυτα τα 2 η 3 4ωρα ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να γραψουν εναν ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ (ΝΑΙ με κομματια που δεν εχουν ξανακουσει ΠΟΤΕ στη ζωη τους),υπαρχει ειδικο συστημα "παρτιτουρων-οδηγων" (οπως και εδω αλλωστε) που τους βοηθαει αλλα αυτο που τους βοηθαει πραγματικα ειναι η μεγαλη τους πειρα & ικανοτητα.

(τα εχω δει με τα ματια μου αλλωστε γιατι εχω την τυχη να συνδεομαι με καποιους απο αυτους τους υπερμουσικους)

 

 

http://www.cosmic-cowboy.com/masonint2.htm

 

το παραπανω λινκ ειναι μια συνεντευξη του μεγαλυτερου σεσσιον κιθαριστα ολων των εποχων (πρεπει να εχει καθε εβδομαδα τουλαχιστον 4-5 τραγουδια στο τοπ 10 των ΗΠΑ & εχει παιξει σε περισσοτερους απο 1000 δισκους!!)

 

 

 

Το ιδιο συμβαινει βεβαια & με τους σεσσιον μουσικους του LA & NY.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι οταν καποιος φωναζει τον Landau να παιξει κιθαρα σε ενα δισκο περιμενει απο αυτον μεσα σε 3-4 ωρες να ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ με αψογα αποτελεσματα...

 

Ας σταματησουμε λοιπον να κρινουμε πραγματα και πρακτικες που δεν γνωριζουμε ,οπως και να μπερδευουμε τη βουρτσα με την.... κουδουνιστρα..

 

:lol: :lol:

 

τωρα για οσους ξερουν να κανουν μονο κριτικη παραθετω ενα παλαιο αμερικανικο ...γνωμικο:

 

Those who can....DO

Those who can't....TEACH

Those who can't teach....WRITE A BOOK ABOUT IT

Those who can't do any of the above....ARE CRITICS!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σας

 

Η δικιά μου γνώμη για το θέμα σκυλάδων - εξοπλισμού είναι οτι ο εξοπλισμός γι' αυτούς είναι εργαλείο δουλειάς.

Με την ίδια λογική που ο κάθε ταξιτζής θέλει το καλύτερο γι' αυτόν ταξί,

εφόσον απο αυτό ζεί,

με την ίδια λογική που ένας φίλος μου ξυλουργός έχει κάτι λίμες αξίας 50€ η κάθε μία και

με την ίδια λογική που ο κουρέας της γειτονιάς μου με κουρεύει με ψαλίδι απο τιτάνιο

με αυτή τη λογική και ο κάθε επαγκελματίας μουσικός, είτε είναι μπασίστας είτε κιθαρίστας είτε παίζει κλαρίνο ή οτιδήποτε δικαιούται τουλάχιστον να έχει τον εξοπλισμό που γουστάρει είτε αυτός είναι πανάκριβος είτε απο το περίπτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι φαινεται η συζητηση αυτη δεν εχει τελειωμο...

 

Και αυτο γιατι ΠΑΛΙ εχετε κανει οι "επικριτες" καποιο ΜΙΚΡΟ :D λαθακι.

 

Ποιο ειναι αυτο?

 

Να το παρει το..ποταμι? :lol:

 

 

Αντε μια & δεν το βρηκατε να σας το πω μπας και ηρεμησουμε επιτελους! :lol:

 

ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΤΩΝ "ΣΚΥΛΑΔΙΚΩΝ" ΣΤΟ ΣΤΟΥΝΤΙΟ!!

 

Αυτοι που παιζουν στους περισσοτερους "δισκους" ειναι μια μικρη ομαδα μουσικων με μεγαλη πειρα η οποιοι οντως κανουν την δουλεια τους ΑΨΟΓΑ και ΠΟΛΥ γρηγορα.

 

ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΕΣΙΟΝΑΔΕΣ ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!

 

Στο Nashville οπου θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι η "πρωτευουσα" της μουσικης παραγωγης στον κοσμο' date='απο πλευρας πωλησεων,καλλιτεχνων & σεσσιοναδων,οι πραγματικοι σεσσιον μουσικοι δουλευουν κανονικα 2 η 3 4ωρα την ημερα μεσα σε αυτα τα 2 η 3 4ωρα ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να γραψουν εναν ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ (ΝΑΙ με κομματια που δεν εχουν ξανακουσει ΠΟΤΕ στη ζωη τους),υπαρχει ειδικο συστημα "παρτιτουρων-οδηγων" (οπως και εδω αλλωστε) που τους βοηθαει αλλα αυτο που τους βοηθαει πραγματικα ειναι η μεγαλη τους πειρα & ικανοτητα.

(τα εχω δει με τα ματια μου αλλωστε γιατι εχω την τυχη να συνδεομαι με καποιους απο αυτους τους υπερμουσικους)

 

 

http://www.cosmic-cowboy.com/masonint2.htm

 

το παραπανω λινκ ειναι μια συνεντευξη του μεγαλυτερου σεσσιον κιθαριστα ολων των εποχων (πρεπει να εχει καθε εβδομαδα τουλαχιστον 4-5 τραγουδια στο τοπ 10 των ΗΠΑ & εχει παιξει σε περισσοτερους απο 1000 δισκους!!)

 

 

 

Το ιδιο συμβαινει βεβαια & με τους σεσσιον μουσικους του LA & NY.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι οταν καποιος φωναζει τον Landau να παιξει κιθαρα σε ενα δισκο περιμενει απο αυτον μεσα σε 3-4 ωρες να ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ με αψογα αποτελεσματα...

 

Ας σταματησουμε λοιπον να κρινουμε πραγματα και πρακτικες που δεν γνωριζουμε ,οπως και να μπερδευουμε τη βουρτσα με την.... κουδουνιστρα..

 

:lol: :lol:

 

τωρα για οσους ξερουν να κανουν μονο κριτικη παραθετω ενα παλαιο αμερικανικο ...γνωμικο:

 

Those who can....DO

Those who can't....TEACH

Those who can't teach....WRITE A BOOK ABOUT IT

Those who can't do any of the above....ARE CRITICS![/quote']

 

μηπως ειναι λιγο συμμορια τελικα αυτοι ? ειδικα στην <<εντεχνη >> δισκογραφια 8 στις 10 παραγωγες ειναι οι ιδιοι. να μη γραψω ονοματα ολοι τους ξερετε . ειναι φοβεροι οκ τους παραδεχομαι. αλλα αυτο τελικα τελικα ωφελει? εμενα παντως μου δινουν την αισθηση οτι ολοι οι δισκοι εχουν τον ιδιο ηχο, και με την τακτικη αυτη της συμμοριας δε προκειται να αλλαξει κατι σε επιπεδο ηχου τουλαχιστον (καλα σε επιπεδο συνθεσης και στιχου εκει ειναι που δε προκειται να αλλαξει τιποτα, σε καθε ειδος υπαρχει και μια συμμορια που λυμαινεται το συμπαν οπως λεει και καποιος γνωστος καλλιτεχνης συχνα στις συνεντευξεις του)

ετσι ειναι η εμενα ετσι μου φαινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου φαινεται .

 

το ιδιο συνεβαινε ΠΑΝΤΟΤΕ & σε ΠΟΛΥ σοβαροτερα & σημαντικοτερα ειδη μουσικης απο το ελληνικο εντεχνο :roll: (πως μπορεις και το ακους αυτο το πραμα ρε παιδι μου??!! :lol: )

 

π.χ ολη η δισκογραφια της κλασσικης σοουλ των 60's & του τρομερου φανκ των 70's ειναι παιγμενη απο τους ιδιους σχεδον μουσικους (μονο οι τραγουδιστες αλλαζαν),το ιδιο συνεβαινε και με πολλα ειδη μουσικης (και εξακολουθει να συμβαινει,ακομα και σε δισκους γνωστων συγκροτηματων,ονοματα δεν λεμε ,υποληψεις δεν θιγουμε :lol: ).

 

αν παρεις τους σολο δισκους καλλιτεχνων (δηλ. οχι συγκροτηματα) και κοιταξεις τα credits θα δεις να επαναλαμβανονται τα ιδια & τα ιδια ονόματα.

 

αν ποτε ζησεις την εμπειρια του στουντιου (και το τρομερο ΚΟΣΤΟΣ του) θα καταλαβεις γιατι οι παραγωγοι επιλεγουν συνεχεια τους ιδιους & τους ιδιους... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.αν ποτε ζησεις την εμπειρια του στουντιου (και το τρομερο ΚΟΣΤΟΣ του) θα καταλαβεις γιατι οι παραγωγοι επιλεγουν συνεχεια τους ιδιους & τους ιδιους... :wink:

 

μηπως ομως στην ελλαδα δεν υπαρχουν και τοσοι παραγωγοι με την εννοια που υπαρχουν στο εξωτερικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.αν ποτε ζησεις την εμπειρια του στουντιου (και το τρομερο ΚΟΣΤΟΣ του) θα καταλαβεις γιατι οι παραγωγοι επιλεγουν συνεχεια τους ιδιους & τους ιδιους... :wink:

 

μηπως ομως στην ελλαδα δεν υπαρχουν και τοσοι παραγωγοι με την εννοια που υπαρχουν στο εξωτερικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχουν.

Ομως κανουν την ιδια ακριβως δουλεια οσον αφορα τον υπολογισμο του κοστους :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι σου λενε οτι σου λεω και εγω και επιμενεις σε ηλιθιο βαθμο.

μα πιανεσε απτις λεξεις μου σαν να εισαι κανα 15 χρονο...επιτελους!!

 

Και από τι να πιαστώ από τα αυτιά :D

 

Έχεις πάντως μοναδικό τρόπο και συχνότητα που χρησιμοποιείς λέξεις όπως "όλοι' date=' όλα, τα πάντα". Ε, αφού [b']ΟΛΟΙ[/b] λένε ότι λες να συμφωνήσω με το πλειοψηφικό! Ομόφωνη λοιπόν απόφαση.

 

ταρακουνιθηκες μαλλον αλλα ναι....υπαρχουν κλασεις καλυτεροι μουσικοι απο εσενα...

 

Μπαγάσα με έπιασες :wink:

Φυσικά εσύ μπορείς να υπολογίσεις και τον ESP1982 μέσα στους όλους ασχέτως του αν μίλησε για κάτι διαφορετικό! Δεν έχεις τέτοιους ενδοιασμούς.

 

Στην τελική αφού δεν είναι ΟΛΟΙ κλάσεις καλύτεροι μουσικοί από μένα δεν ταρακουνήθηκα και τόσο! :D

 

Και κάτι για τον φίλο Superfunk.

OK θα το δεχτώ αυτό που λες ότι οι περισσότεροι που παίζουν στα μαγαζιά δεν κάνουν και τα session. Οπού πράγματι εκεί βάσισα την θέση μου. Αλλά όσα παραθέτει ο Mason στην πραγματικά πάρα πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη δεν είναι τόσο απλά και δεν μιλά για ολόκληρο δίσκο σε μια ημέρα!

 

...We might just get one song before lunch. In the second session, if we're on a roll maybe we'll get two or three down and there's also certain producers that only want to work on one song a day. Normally we try to get three or four done depending on how complicated they are…

 

Ούτε βλέπω να ισχυρίζεται πουθενά ότι καλύπτει όλο το εύρος των ειδών της σύγχρονης μουσικής με την ίδια χαρακτηριστική άνεση (βέβαια λίγο βιαστικά την κοίταξα αναλυτικότερα κάποια άλλη στιγμή).

 

Τέλος πάντων αφού πιστεύετε τόσο στην επιλογή session μουσικών δεν συνεχίζω την συζήτηση -πήρε φωτιά το Κορδελιό- εγώ πάντως θα συνεχίσω να πιστεύω σε σχήματα και μουσικούς που ξέρουν έστω λίγο καιρό πριν γράψουν την μουσική τους τα κομμάτια που γράφουν, έχοντας βάλει ένα λιθαράκι στην σύνθεση, έχοντας τα ακούσματά τους στο ίδιο είδος (πράγμα που δείχνει ότι πραγματικά αγαπούν αυτό που κάνουν και το κάνουν με μεράκι) γιατί απλά αυτό θεωρώ σωστό…

Αν έχω λάθος… έχω τι να κάνουμε! 8)

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και εγω συμφωνω μαζι σου,για αυτο και αλλωστε επιμενω οποτε κανω παραγωγη σε μπαντα να παιζει η μπαντα οσο απειρη και αν ειναι (αν και δυστυχως με τους περισσοτερους ντραμμερ αναγκαζομαι να χρησιμοποιησω σεσσιον μια και το επιπεδο τους και κυριως το ΧΤΥΠΗΜΑ τους ειναι..τραγικο... :cry: )

 

Αλλο ομως αυτο και αλλο να μη παραδεχομαστε οτι οι πραγματικοι σεσσιον μουσικοι ειναι εξαιρετικοι,τεχνικα και εχουν μεγαλη εμπειρια και ικανοτητα στη δουλεια τους....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου