Προς το περιεχόμενο

Σκυλιά με ουρά...τα λεφτά!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη μπερδεύτηκα λίγο, με δυό λόγια τα ακριβά μουράτα μπασάκια ειναι για συμφωνικές ορχήστρες και τα φτηνά squire ειναι για κουτούκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδη μπερδεύτηκα λίγο, με δυό λόγια τα ακριβά μουράτα μπασάκια ειναι για συμφωνικές ορχήστρες και τα φτηνά squire ειναι για κουτούκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μπερδεύτηκα λίγο, με δυό λόγια τα ακριβά μουράτα μπασάκια ειναι για συμφωνικές ορχήστρες και τα φτηνά squire ειναι για κουτούκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ δεν μπερδευτηκες λιγο...μπερδευτηκες πολυ..! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πιστευω οτι το μεσο κοινο(ως προς το συγκεκριμενο οργανο ανηκω και εγω σε αυτους) μπορει να αντιληφθει την καλη η οχι ποιοτητα ενος drummer ουτε κατα διανοια' date=' εκτος πλεον και αν ειναι τοσο κακος. [/quote']

 

 

Τεχνικά, σίγουρα δε μπορεί να κρίνει, αλλά όμως είμαι σίγουρος ότι μπορεί να αντιληφθεί χωρίς ιδιαίτερες μουσικές γνώσεις αν ένα σχήμα γκρουβάρει όμορφα και δεμένα, και να το ευχαριστηθεί, και να έρθει σε κέφι, ή αντίθετα μπορεί να αντιληφθεί αν όλοι βαράνε στου Κουτρούλη το γάμο και να ξενερώσει.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Υπάρχει όμως  και μια άλλη παράμετρο που ίσως αγνοείται. Η διαφήμηση.

Κάποιος γνωστός και με παρουσίες σε μεγάλα μαγαζια και στη τηλεόραση μουσικός προμηθεύεται δωρεάν τις περισότερες φορές απο τις αντιπροσωπίες τα όργανα που χρησιμοποιεί.

Όταν πχ ο πληκτράς της Βανδή μοστράρει πχ τα triton δεν θα τσιμπήσουν οι πιτσιρικάδες να τα σκάσουν για να πάρουν τα ίδια? Θα τσιμπήσουν!!!  :wink:

Αυτό που λες δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Δουλεύω χρόνια σε κάθε είδους μαγαζιά και ποτέ ούτε σε μένα ούτε σε κανέναν άλλο από όσους γνωρίζω δεν έχουν χαρίσει όργανο για λόγους διαφήμισης. Άντε μέχρι μία καλή έκπτωση γιατί τους έχουμε κάνει πλούσιους και αυτό είναι όλο.Αυτά που λες,αντιθέτως γίνονται μόνο στους φιρμάτους μουσικούς στο εξωτερικό που τους βλέπουμε και τους θαυμάζουμε. Όχι μόνο τους τα χαρίζουν τα όργανα αλλά τους πληρώνουν και χοντρά για να παίζουν με αυτά. Δεν νομίζω ότι κανένας πιτσιρικάς θα πάει να πάρει μία Jem γιατί είδε να παίζει με αυτήν ο κιθαρίστας της Βανδή.Μάλλον τον Vai θα είδε... Aν παρατηρήσετε ,πολλοί ξένοι μουσικοί και ειδικά πληκτράδες (που παίζουν με όργανα που προφανώς δεν τους τα σκάνε) καλύπτουν με ταινίες τα σημεία που γράφει την μάρκα ώστε να μην κάνουν τσάμπα διαφήμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όργανό μου είναι πιάνο αλλά παίζω χρόνια πλήκτρα. Πράγματι υπάρχει η νοοτροπία στα σκυλάδικα του να έχεις καλά και καινούρια όργανα αλλά εμένα αυτό μου έκανε καλό. Από εκεί που είχα ένα synth και πάλευα με αυτό να παίξω τα πάντα,τώρα έχω δύο τρία όργανα που με βοηθούν στο να κάνω τη δουλειά μου πιό γρήγορα,πιό εύκολα,να ακούγεται όπως πρέπει το αποτέλεσμα και χωρίς να κάνω συμβιβασμούς στους ήχους. Όσο για τους μπασίστες-κιθαρίστες στα σκυλάδικα, κοιτάνε να κάνουν τη δουλειά τους όσο πιό καλά γίνεται και με ότι όργανο βολεύει τον καθένα. Ασχέτως τιμής. Το αν ο άλλος παίξει με μία προσομείωση από Variax ή με μία αυθεντική Fender δεν έχει καμία διαφορά. Έχω ακούσει κιθαρίστες με πολύ καλά όργανα να έχουν κάκιστο ήχο και έχω δει κιθαρίστες με Variax να έχουν ήχο που σκοτώνει.

Όσο για τους μουσικούς που παίζουν σε λαϊκά μαγαζιά και κάποιοι στη κουβέντα που κάνουμε,δεν μπορούν να δεχτούν την αξία τους,ας ψαχτούν λίγο παραπάνω και να ακούσουν προσωπικές δουλειές αυτών των μουσικών  που τύφλα να έχουν τα ξένα γκρουπ και οι ξένοι τζαζίστες.

Για τους session μουσικούς που τα γράφουν όλα με ένα take,δυστυχώς (για κάποιους πάλι που δεν μπορούν να το πιστέψουν) έτσι είναι. Οι περισσότεροι είναι έμπειροι μουσικοί,με γνώση παρτιτούρας και φοβερή prima vista. (Αναρωτιέμαι πόσοι από όσους κράζετε τους μουσικούς στα σκυλάδικα ξέρετε τι σημαίνει senio,da capo,coda,senza,ritenuto...) Οι sessionάδες είναι χρόνια στη δουλειά,έχουν παίξει σε διάφορα μουσικά σχήματα πολλών ειδών μουσικής και έτσι μπορούν να έχουν την εμπειρία και το ανάλογο παικτικό ύφος σε ότι στυλ μουσικής και να τους ζητήσεις να γράψουν. Μελετούν ώρες στο σπίτι τους αφού είναι αυτή η δουλειά τους και από αυτό ζουν. Και όταν λέω μελετούν,εννοώ ΟΛΑ τα είδη της μουσικής. Από Βανδή μέχρι Dream Theater

Το ξέρω ότι για κάποιους είναι δύσκολο να το δεχτούν αλλά ένα μεγάλο ποσοστό των μουσικών που δουλεύουν στα σκυλάδικα είναι απίστευτοι μουσικοί,με τρομερή εμπειρία (σε ένα rock σχήμα παίζεις 40-50 τραγούδια για όλο το πρόγραμμα. Στις πίστες τόσα είναι μόνο τα τραγούδια του πρώτου προγράμματος που διαρκεί μία ώρα). Αυτό το μεγάλο ποσοστό των λαϊκών μουσικών είναι απόφοιτοι από μεγάλες σχολές του εξωτερικού που δεν παίρνεις ένα χαρτί τόσο εύκολα όσο από το ωδείο της γειτονιάς. Γι'αυτό και το συχνότατο φαινόμενο των Ελλήνων "και καλά" super μουσικών που επειδή έμαθαν να παίζουν καλά ένα τραγούδι του Satriani και πήραν και ένα χαρτί από ένα ωδείο πάνε σε κάποια σχολή του εξωτερικού και εκεί τα βρίσκουν λίγο περισσότερο παλούκια απ'ότι περίμεναν και καταλαβαίνουν ότι τελικά δεν ήταν και τόσο καλοί όσο πίστευαν...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΑΛΩ Η ΠΟΛΙΣ!

 

 

(αν αργησα να σας δωσω την πληροφορια αυτη πειτε το μου)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου