Προς το περιεχόμενο

Σκυλιά με ουρά...τα λεφτά!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω τι συζητάτε ρε παιδιά... Who gives a fuck με τι παίζουν τα σκυλάδικα στις τηλεοπτικές εκπομπές; Δεν ξέρω για εσάς' date=' αλλά εγώ για να κάτσω να ασχοληθώ με τον εξοπλισμό μουσικού πρέπει να με έχει προηγουμένως πείσει η μουσική που παίζει... Το να ψάχνω με τι μπάσο παίζει ο μπασίστας της Βανδή, είναι σα να αναρρωτιέμαι με τι καραμούζα παίζει το ανηψάκι μου... Και μην αρχίσετε τώρα τα περί καλής τεχνικής και γνώσεων και τέτοια, διότι άλλο πράγμα οι γνώσεις και άλλο πράγμα το καλό γούστο. ¶λλο πράγμα η τεχνική και άλλο πράγμα σε ποιανού την υπηρεσία τη θέτεις. ¶λλο πράγμα να έχεις λεφτά να πάρεις ένα καλό μπάσο και άλλο το να ξέρεις τι σου γίνεται.[/quote']

 

+1000

 

Αν και εξαρχης δηλωνω αναρμοδιος και ερασιτεχνικοτερος του ερασιτεχνη και η μαμα μου μου ειπε να μη φυτρωνω εκει που δε με σπερνουν :D :D :D :D αλλα εχω την εντυπωση πως η ολη συζητηση ελαχιστη σχεση εχει με τον εξοπλισμο η ακομα και τη μουσικη.......αλλα μαλλον εχει βαθυτερα ψυχοκοινωνικα αιτια και απωθημενα.................... :D :D :D

 

Απ' τη μια μερια ειναι οι καταπιεσμενοι και περιθωριοποιημενοι εχθροι του σκυλαδικου, απ ευθειας απογονοι του Μπαχ και του Μοτσαρτ που επειδη οταν κοιταχτηκαν στον καθρεφτη δεν ειδαν αυτο που περιμεναν να δουν αποφασισαν οτι γι αυτο φταινε οι σκυλαδες και τα οργανα τους :D :D :D :D :D :D

 

Απο την αλλη μερια του ρινγκ ladies and gentlemen.....οι σκυλαδες......οι οποιοι λενε......Μπορει να ειμαι σκυλας(o μπαμπας μου ομως ηθελε να με κανει νευροχειρουργο)....ομως ειμαι ο καλυτερος σεσσιονας(εξ ου και το χειροποιητο μαραφετι). Παρεπιπτοντως γνωριζετε οτι οι σκυλαδες εχουν συγγενεια εξ αιματος με τον Αβερελ------> "Μπορει να ειμαι βλακας αλλα ειμαι ο ποιο ομορφος"

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σωστος ο φιλος fenderiarhs :D

θα συμφωνησω πως υπαρχει κομπλεξ και στους 2 χωρους αλλα ευτυχως παντα υπαρχουν εξαιρεσεις.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο whitenoiz στα περισσότερα έχει δίκιο!

Εγω συνεργάζομαι συνεχώς με session μουσικούς και μαλιστα κορυφαίους στο είδος τους και δεν εχω διαπιστώσει ούτε υπεροψία ουτε προκλητική συμπεριφορα. Αντιθέτως ειμαστε με το καλαμπούρι και την καλη παρέα.

Περνουν την παρτιτούρα ή το οδηγό ριχνουν μια ματια ακούγοντας το playback, κρατανε τις σημειώσεις τους και ξεκινανε να γράφουνε!

Σεβονται την παρτιτουρα και προσπαθουν να αφουγκραστούν τις αναγκες μου. Εγω απ την πλευρα μου φροντιζω να μην περιοριζω σε μεγαλο βαθμο

το styl ακι το editing του καθενος.

Συνηθως 2-3 tracks ειναι αρκετα, γινονται καποιες διορθώσεις και παπαλα.

Εγω μαλιστα συνηθίζω να τους ζητάω και ενα track ελευθερο απο δεσμευσεις

 

Πιστευω οτι κομπλεξ και υπεροψιες ειναι προτερήματα των μετρίων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

old nick δεν είσαι ικανός εσυ να με ειρωνευτείς.

άντε παλικάρι μου να ασχοληθείς με τίποτε άλλο' date=' να μην μαγαρίσουμε πάλι το forum μας με μπινελίκια.(δεν αξίζει τον κόπο εξάλλου)[/quote']

 

OK το ομολογώ ότι ίσως το τράβηξα μην βαράτε ρε παιδιά...

Ζητώ ταπεινά συγγνώμη από τον συντοπίτη Whitenoise, πραγματικά τώρα που το ξαναβλέπω θα έπρεπε να το περάσω πιο χαλαρά και όχι με τόση δόση ειρωνείας.

 

...να σημειωθεί πως όλοι οι μουσικοί εκείνη την ημέρα, επέμεναν να προσπαθήσουν και άλλο για καλύτερο αποτέλεσμα, ακόμη και όταν τους έλεγαν πως όλα γράφτηκαν όπως έπρεπε.

 

Αυτό πράγματι τους τιμά γιατί παίρνουν υπεύθυνη θέση απέναντι στην δουλειά τους... Πάντως άλλη εικόνα μου παρουσίαζες ή άλλη τέλος πάντων έβλεπα εγώ στα λεγόμενά σου. Ένα take σε κομμάτια άγνωστα καταλάβαινα εγώ και τώρα μου προσθέτεις 2 δοκιμές, σημειώσεις... και τσουπ αμέσως φαίνεται λογικό το μέχρι πριν εξωφρενικό!

 

Αυτό δείχνει πράγματι εμπειρία αλλά για μένα δείχνει εμπειρία στο σκυλάδικο. Είναι τουλάχιστον αστείο να πιστεύεις ότι με την ίδια ευκολία μπορεί να κάνει το ίδιο παίζοντας άλλα είδη μουσικής.

 

Δεν θα πω τίποτα άλλο περί χρημάτων πρέπει να μετρήσω πόσες φορές είπα ότι καλά κάνουν και τα παίρνουν αφού τους τα δίνουν όσα και να ναι. Αλλά μάταιο απ’ ότι φαίνεται λίγοι το διαβάζουν…

 

… τώρα αν ειναι ικανός να τους καταδικάσει ως μη καλλιτέχνες ο guitar hero της κρεβατοκάμαρας,ειναι άλλο θέμα και βγάζουμε ολοι τα συμπεράσματα μας..

 

Εάν όποιον δεν τον παραδεχόμουν σαν παιχταρά τον καταδίκαζα σαν καλλιτέχνη τότε σχεδόν όλοι θα ήταν καταδικασμένοι!!!

 

Αλλά όπως κι αν το κάνω, από ότι ακούω να παίζεται απ’αυτούς δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ στα όνειρά μου να παίζω σαν τέτοιος.

 

Τώρα το σχόλιό σου δεν με αγγίζει γιατί πολύ απλά δεν παίζω κιθάρα…

Την πάτησες παίζω μπάσσο… :D

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τουλάχιστον αστείο να πιστεύεις ότι με την ίδια ευκολία μπορεί να κάνει το ίδιο παίζοντας άλλα είδη μουσικής.

 

 

να αναφερω προσωπικο βιωμα.....

 

 

 

prima vista εκτελεση του valse en skai(απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ κομματι) του roland dyens με κλασικη κιθαρα και στα καπακια.....(σχεδον)prima vista το tornado of souls απο megadeth με ηλεκτρικη :lol: :lol:

 

 

 

εμεινα....λαλακας 8O

 

(δεν το αναφερω για να αναψω αιματα...απλα μου ηρθε οσο διαβαζα το topic)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμεινα....λαλακας 8O

 

(δεν το αναφερω για να αναψω αιματα...απλα μου ηρθε οσο διαβαζα το topic)

 

Ναι αλλά άλλο πράγμα λέμε!

Να κάνει το ίδιο με άλλο είδος μουσικής. Δηλαδή?

Να μπει στο στούντιο ο φίλος μου ο Χ, ο σκύλος, ο μπλάκ, ο ταμ ταμ ταμ, να ακούσει 2 φορές τους οδηγούς του Tornado και κρατώντας λίγες σημειώσεις να μου παίξει σε 1-2 takes σαν τον Ellefson (όχι φυσικά τα ίδια αλλά κάτι καλό)

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι σημαντικό...Όλα τα είδη μουσικής δεν είναι μόνο 2 ...

 

Δηλαδή ο φίλος μου ο Χ να κάνει το ίδιο γράφοντας για τις Dixie Chicks π.χ. Λέμε τώρα!

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε old nick δεν παιζεσε με τιποτα...

γιατι επιμενεις τοσο εφοσον δεν γνωριζεις??ολοι σου λενε οτι σου λεω και εγω και επιμενεις σε ηλιθιο βαθμο.

μα πιανεσε απτις λεξεις μου σαν να εισαι κανα 15 χρονο...επιτελους!!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμεινα....λαλακας 8O

 

(δεν το αναφερω για να αναψω αιματα...απλα μου ηρθε οσο διαβαζα το topic)

 

Ναι αλλά άλλο πράγμα λέμε!

Να κάνει το ίδιο με άλλο είδος μουσικής. Δηλαδή?

Να μπει στο στούντιο ο φίλος μου ο Χ' date=' ο σκύλος, ο μπλάκ, ο ταμ ταμ ταμ, να ακούσει 2 φορές τους οδηγούς του Tornado και κρατώντας λίγες σημειώσεις να μου παίξει σε 1-2 takes σαν τον Ellefson (όχι φυσικά τα ίδια αλλά κάτι καλό)[/quote']

ε ναι ρε ατομο δεξου το...

ταρακουνιθηκες μαλλον αλλα ναι....υπαρχουν κλασεις καλυτεροι μουσικοι απο εσενα...

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου