Προς το περιεχόμενο

Σκυλιά με ουρά...τα λεφτά!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει ρε μάγκες αφου είστε για χαβαλέ και δεν σας κάνει κάτι απο αυτά που λέω αποχωρώ.Ούτε ξερόλας το παίζω,ούτε τίποτα.Απλά είπα και γώ μήπως μπορέσω και προσφέρω κάτι με την άποψή μου σε αυτούς που έχουν ανοιχτά μυαλά, με την πείρα των 30 χρόνων σαν μουσικός και αφού δεν σας κάνει Γειά Χαρά.

Πάντως αν διαβάζατε προηγούμενο post μου θα βλέπατε ότι στηρίζω τα νέα παιδια & όχι τους "επαγγελματίες".Αυτό σας λέει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν νομιζω κανενας να θελει να αποχωρισεις!

 

ΙΣΑ ΙΣΑ νομιζω οτι η συμμετοχη σου αναβαθμιζει το φορουμ & ειναι πολυτιμη!

 

Stick around,θα δεις οτι δεν ειμαστε και τοσο κακοι οσο φαινομαστε!! :wink: :lol: (απλα εχουμε μερικες φορες μια ταση

προς το..ανατρεπτικο χιουμορ!! :lol: )

 

οκ?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε Robas.....τι να αποχωρησεις;;;;δεν εισαι αλλωστε προτεινομενος για αυτην την εβδομαδα!!!

 

Τελως παντων,μην στραβωνεις και αν σε πειραξε το δικο μου χιουμορ( που ειναι λιγακι ιδιοτροπο οφειλω να παραδεχτω)..δεν τρεχει μια, ,its ok..απλα η συζητηση ειχε λαβει περαν του δεοντος προεκτασεις(τι λεω ο πουσ..ς τωρα) και ηθελε λιγο αμπαλαρισμα(συνεχιζω...) για να παρει αερα ...

 

Be cool....zημιαρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω τι συζητάτε ρε παιδιά... Who gives a fuck με τι παίζουν τα σκυλάδικα στις τηλεοπτικές εκπομπές; Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ για να κάτσω να ασχοληθώ με τον εξοπλισμό μουσικού πρέπει να με έχει προηγουμένως πείσει η μουσική που παίζει... Το να ψάχνω με τι μπάσο παίζει ο μπασίστας της Βανδή, είναι σα να αναρρωτιέμαι με τι καραμούζα παίζει το ανηψάκι μου... Και μην αρχίσετε τώρα τα περί καλής τεχνικής και γνώσεων και τέτοια, διότι άλλο πράγμα οι γνώσεις και άλλο πράγμα το καλό γούστο. ¶λλο πράγμα η τεχνική και άλλο πράγμα σε ποιανού την υπηρεσία τη θέτεις. ¶λλο πράγμα να έχεις λεφτά να πάρεις ένα καλό μπάσο και άλλο το να ξέρεις τι σου γίνεται.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω τι συζητάτε ρε παιδιά... Who gives a fuck με τι παίζουν τα σκυλάδικα στις τηλεοπτικές εκπομπές; Δεν ξέρω για εσάς' date=' αλλά εγώ για να κάτσω να ασχοληθώ με τον εξοπλισμό μουσικού πρέπει να με έχει προηγουμένως πείσει η μουσική που παίζει... Το να ψάχνω με τι μπάσο παίζει ο μπασίστας της Βανδή, είναι σα να αναρρωτιέμαι με τι καραμούζα παίζει το ανηψάκι μου... Και μην αρχίσετε τώρα τα περί καλής τεχνικής και γνώσεων και τέτοια, διότι άλλο πράγμα οι γνώσεις και άλλο πράγμα το καλό γούστο. ¶λλο πράγμα η τεχνική και άλλο πράγμα σε ποιανού την υπηρεσία τη θέτεις. ¶λλο πράγμα να έχεις λεφτά να πάρεις ένα καλό μπάσο και άλλο το να ξέρεις τι σου γίνεται.[/quote']

 

Αν και γενικά συμφωνώ και είδα και πολλές άλλες απόψεις μέσα στη συζήτηση, είναι απαραίτητο να θεωρείται ότι όποιος παίζει σε σκυλάδικα υιοθετεί τη φιλοσοφία και την κουλτούρα τους; Δεν μπορεί απλά να παίζεις εκεί για να πληρώνεσαι πολύ καλά και στον ελεύθερο χρόνο σου να παίζεις τη μουσική που σου αρέσει; Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο περίπλοκο!

 

Όσο για τα όργανα, οποιοσδήποτε έχει λεφτά μπορεί να πάρει ένα πολύ καλό όργανο, είτε γιατί του χρειάζεται ή γιατί απλά μπορεί και το έχει και το μοστράρει. Προσωπικά αν μπορούσα θα έπαιρνα το Korg Oasys κι ας χρειαζόμουν 6 χρόνια για να χρησιμοποιήσω το 50% των δυνατοτήτων του.

 

Υ.Γ. Δεν παίζω σε σκυλάδικα, ξέρω αρκετούς που παίζουν όμως. Επίσης, συμφωνώ ότι για να κάνεις σωστά αυτή τη δουλειά πρέπει να είσαι πάρα πολύ καλός μουσικός...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε maidenas τι έκανες.Τι τόθελες αυτό το post?

Τι πρόβλημα είχες ρε παιδί μου και σύ αν ο μπασίστας έπαιζε με 30 χορδές ή ο πληκτράς με το τελευταίο μοντέλο της NASA?

Και τι δεν ακούσαμε μέχρι τώρα.

Ότι...οι μουσικοί στα studios παίζουν με οδηγούς?(να βάλουμε και φανάρια για το μποτιλιάρισμα)

Ότι...το ζειμπέκικο' date='χασάπικο. είναι Θιβετιανό,Κορεάτικο?(να τα κάνουμε Κινέζικα μήπως μας έρθουν φτηνότερα)

Ότι...το 6χορδο μπάσσο είναι πιό ξεκούραστο?(μήπως με το 29χορδο δεν χρειάζεται καθόλου το χέρι μας στη ταστιέρα?)

Ότι...στα σκυλάδικα παίζουν παπάδες?(πάλι τα κατάφερες Χριστόδουλε)

Ότι...παίζουν δυσκολότερα πράγματα από την "ποιοτική μουσική"?(για τα μπάζα ο Χατζηδάκις,Θεοδωράκης κλπ)

Ότι...οι περισσότεροι σκυλάδες είναι τζαζίστες?(άντε θα δούμε όπου νάναι και τον Chick Korea σε ταξίμι live με τον Μαζωνάκη)

Ότι...γράφουν στο studio αυτόματα χωρίς να ξέρουν το κομμάτι?(με κληρονομικό χάρισμα?)

Ότι...παίζουν όλα τα είδη και είναι αλάνθαστοι?(άλλη μία παγκόσμια αναγνώριση γιά τη χώρα μας)

Ότι...το σκυλάδικο απαιτεί σταθερό παίξιμο?(ενώ τα υπόλοιπα είδη ασταθές παίξιμο)

Ότι...πραγματικά ξέρουν και λατρεύουν την μουσική?(του Φοίβου,Καρβέλα...άντε και ότι εντυπωσιάζει(και μόνο) από jazz )

Ότι...ο Vai παίζει τα ιδια tapping εδώ και 20 χρόνια?(ενώ οι δικοί μας τα έχουν αλλάξει πριν 20 χρόνια)

Ότι...είναι Ελληνική μουσική τα ζεϊμπεκικα,χασαπικα,τσιφτετελια & συρτα που παίζουν στα σκυλάδικα?(έ ρε γλέντια)

Ότι...οι λαϊκές μουσικές του πλανήτη εξελίσονται τεχνολογικά?(παλιά λέγανε πάμε στα κλαρίνα,σήμερα πάμε στα synthia ή στα μπάσα?)

 

[b']Βρε μέρες που διάλεξα να κόψω το τσιγάρο![/b]

μακαρι να υπηρχε εστω και μια αποψη σου σωστη...

δεν εισαι και δεν ησουν ποτε session μουσικος και αυτο φαινετε ξεκαθαρα.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

Ότι...γράφουν στο studio αυτόματα χωρίς να ξέρουν το κομμάτι?(με κληρονομικό χάρισμα?)

Ότι...παίζουν όλα τα είδη και είναι αλάνθαστοι?(άλλη μία παγκόσμια αναγνώριση γιά τη χώρα μας)...

 

Όλα τα άλλα ρε παιδί μου εντάξει...

Αλλά ειδικά αυτά τα δυο σημεία είναι εντελώς εξωφρενικά!!!

 

Εκτός αν είμαι εγώ τρελός 8O :roll:

όχι δεν είσαι τρελός παλικάρι μας, απλά κρίνεις απτό δικό σου ερασιτεχνικό παίξιμο (και τον φίλων σου) και πολύ καλά κανείς και παίζεις όπως μπορείς και το ευχαριστιέσαι αλλα είναι βέβαιο οτι δεν έχεις βρεθεί ποτέ σε ηχογράφηση απο αυτούς τους μουσικούς για να καταλάβεις τι σου λεω..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε Robas.....τι να αποχωρησεις;;;;δεν εισαι αλλωστε προτεινομενος για αυτην την εβδομαδα!!!

 

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΡΩΤΗΣΗ 1: (Προς WhiteNoise) Τι κόλλημα έχεις φάει με τους session μουσικούς; Μήπως είναι το κρυφό σου όνειρο να μπαίνεις μια μέρα στο στούντιο και να λένε "Σσσσ, έρχεται ο session", "Κοίτα πως παίζει...μήπως είναι session;", "Καλά, δεν έχασε νότα...είναι σίγουρα session", "Πέσε και παίρνε, ρε ψάρι που κρυφοκοιτάς...το είπε ο session"; Ή μήπως είσαι session και μας κοιτάς εμάς τους ταπεινούς από κει ψηλά;

ΕΡΩΤΗΣΗ 2: Καλή χρονιά είπαμε;

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα καλο... :D :D :D

οχι η δουλεια μου δεν εχει σχεση με μουσικη,απλα αυτοι οι ανθρωποι ειναι πραγματικα πολυ καλοι μουσικοι και εχω βαρεθει να ακουω πιτσιρικαδες της πεντατονικης (καταλαβαινετε πως το λεω,δεν εχω προβλημα με την κλιμακα φυσικα)να κατακρινουν καταξιομενους μουσικους ως "σκυλαδες"..

μα ειπαμε ο session παιζει και σκυλαδικα και μεταλ και ροκ και funk και τα παντα...στην ελλαδα ομως το χρημα υπαρχει εκει και εκει παει,λογικο ειναι..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου