Προς το περιεχόμενο

Σκυλιά με ουρά...τα λεφτά!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

(αν και δυστυχως με τους περισσοτερους ντραμμερ αναγκαζομαι να χρησιμοποιησω σεσσιον μια και το επιπεδο τους και κυριως το ΧΤΥΠΗΜΑ τους ειναι..τραγικο... :cry: )...

 

Η drums είναι ψιλό μυστήριο όργανο και οι διαφορές των τριών ειδών παιξίματος στούντιο, πρόβας και live, είναι εντονότερες από κάθε άλλο όργανο ειδικά στο χτύπημα όπως λες. Εκεί ίσως υστερούν πολλοί ερασιτέχνες που μπαίνουν σπάνια σε στούντιο και δεν είναι εξοικειωμένοι.

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μπα..απλα δεν ξερουν να παιζουν ντραμς .... :evil: (ασε που οποτε βλεπω ντραμμερ να ..χαΪδευει τα τυμπανα του παθαινω νευρικη κριση.... :twisted:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"μπα..απλα δεν ξερουν να παιζουν ντραμς .... (ασε που οποτε βλεπω ντραμμερ να ..χαΪδευει τα τυμπανα του παθαινω νευρικη κριση...."

 

εγώ αυτό που δεν αντέχω στους ασχετους ντράμερ ειναι όταν παίζουν δυνατά :twisted:( είχα βρεθει σε μια παρουσιαση της δουλειάς του Μιλτιάδη Πασχαλίδη και ενω ο τύπος έπαιζε ψιλομπαλάντες από πίσω υπήρχε ένας ντράμερ (παραλιακής μάλον) που τα έσπαγε, μας τα έκανε κουδούνια!! :evil: μιλάμε ότι έφυγα από το 4κομάτι.

 

μου αρέσει το δυνατό παίξιμο αλλά από πραγματικούς γνώστες

όπως μου αρέσει και το καλό ηχοχρωματικό

παίξιμο που έχουν οι τζαζίστες 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο whitenoiz στα περισσότερα έχει δίκιο!

Εγω συνεργάζομαι συνεχώς με session μουσικούς και μαλιστα κορυφαίους στο είδος τους και δεν εχω διαπιστώσει ούτε υπεροψία ουτε προκλητική συμπεριφορα. Αντιθέτως ειμαστε με το καλαμπούρι και την καλη παρέα.

Περνουν την παρτιτούρα ή το οδηγό ριχνουν μια ματια ακούγοντας το playback' date=' κρατανε τις σημειώσεις τους και ξεκινανε να γράφουνε!

Σεβονται την παρτιτουρα και προσπαθουν να αφουγκραστούν τις αναγκες μου. Εγω απ την πλευρα μου φροντιζω να μην περιοριζω σε μεγαλο βαθμο

το styl ακι το editing του καθενος.

Συνηθως 2-3 tracks ειναι αρκετα, γινονται καποιες διορθώσεις και παπαλα.

Εγω μαλιστα συνηθίζω να τους ζητάω και ενα track ελευθερο απο δεσμευσεις

 

Πιστευω οτι κομπλεξ και υπεροψιες ειναι προτερήματα των μετρίων!!![/quote']

:wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και εγω συμφωνω μαζι σου' date='για αυτο και αλλωστε επιμενω οποτε κανω παραγωγη σε μπαντα να παιζει η μπαντα οσο απειρη και αν ειναι (αν και δυστυχως με τους περισσοτερους ντραμμερ αναγκαζομαι να χρησιμοποιησω σεσσιον μια και το επιπεδο τους και κυριως το ΧΤΥΠΗΜΑ τους ειναι..τραγικο... :cry: )

 

Αλλο ομως αυτο και αλλο να μη παραδεχομαστε οτι οι πραγματικοι σεσσιον μουσικοι ειναι εξαιρετικοι,τεχνικα και εχουν μεγαλη εμπειρια και ικανοτητα στη δουλεια τους....[/quote']

 

Θα αλλάξω λιγάκι το θέμα (από τους sessions και τους σεβαστούς για μένα τεχνικά αλλά όχι καλλι-τεχνικά σκύλους) αλλά δεν μπορώ να αφήσω ασχολίαστο αυτό που διαβάζω παραπάνω από τον SUPERFUNK.

 

Παίζω τρία χρόνια σε μια μπάντα. Στα πρώτα μας βήματα ήμασταν όλοι εξαιρετικά άπειροι, δεν είχαμε παίξει σε άλλα groups πιο πριν. Εκείνη την εποχή με μηδενικό εξοπλισμό γράψαμε 2-3 κομμάτια live. To αποτέλεσμα σήμερα δεν μπορώ ούτε να το ακούσω. Αν τότε ερχόμασταν σε σένα...θα έβαζες session να παίξουν...???

 

Μήπως έτσι καταστρέφονται μουσικά άνθρωποι που καλύτερο είναι να τους αφήσεις να εξελιχθούν προς το καλύτερο μόνοι τους, να βελτιωθούν όσο γίνεται και να προχωρήσουν στη μουσική μέχρι το σημείο που τους επιτρέπουν οι δυνατότητες/ταλέντο τους? Γιατί έτσι όπως το λες μου φαίνεται πως φτιάχνουμε ωραίους και μάγκες στα studio με ξένα @*****@ γι'αυτό όταν παίζουν live τα περισσότερα ελληνικά group και το ήδη μικρό κοινό ξενερώνει...

 

Δε λέω καλοί οι session και ως επί το πλείστον παιχταράδες...αλλά την ξεφτίλα που κράζουμε στον κάθε άχρηστο, ακαλλιέργητο πιστοκράτορα, τραγουδιάρη που για να πει δυο σωστές νότες πρέπει να τραγουδάει με 2 κιλά plug-ins ούτε λίγο ούτε πολύ μου λες πως αν χρειαστεί εσύ θα την αναπαράγεις (και τό έχεις ήδη κάνει...) σε ένα rock group για τον drummer...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τότε ερχόμασταν σε σένα...θα έβαζες session να παίξουν...???

 

αν ειχατε υπογραψει σε εταιρεια που θα με πληρωνε,και θα περιμενε να κανετε ενα δισκο που θα τον αγοραζε τουλαχιστον η μαμα σας,ναι ΑΥΤΟ θα εκανα γιατι ειναι ΔΟΥΛΕΙΑ και πρεπει να γινει σωστα.

 

αν ερχοσασταν απλα για να σας ακουσω θα σας ελεγα να μαθετε πρωτα να παιζετε και να μου ερθετε σε λιγα χρονια (το εχω κανει πολλες φορες αυτο αλλωστε γιατι εχω το κακο συνηθειο να ειμαι ειλικρινης...)

 

η αληθεια βεβαια βρισκεται καπου στο μεσον πια μια και με τα pc σχεδον ολα τα ντραμς που ακους στα ελληνικα "ροκ" συγκροτηματα ειναι αποτελεσμα τρελλου editing.

 

α,παρεμπιπτοντως μη μπερδευεις τα αμερικανικα και αγγλικα γκρουπ με τα ελληνικα,δεν υπαρχει δυστυχως ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση τοσο απο πλευρας εκτελεστικης δυνοτητας οσο και απο προετοιμασια και αυτοκριτικη :wink:

 

το να παιξει ενας σεσσιον ντραμμερ σε ενα δισκο ενος γκρουπ ΔΕΝ ειναι βεβαια ξεφτιλλα εχει γινει ΑΠΕΙΡΕΣ φορες (ακομα και στους Beatles στον πρωτο δισκο τους παιζει ο Bernard Purdie) τα ντραμς ειναι ΤΟ βασικοτερο οργανο & αυτο που πρεπει ΠΑΣΕΙ ΘΥΣΙΑ να ειναι οσο το δυνατον καλυτερα παιγμενο....

 

γενικα ξερω οτι τα παραπανω αντιβαινουν στον κλασσικο ελληνικο εγωισμο και την στενοκεφαλια του "εγω μπορω να τα κανω ΟΛΑ σωστα και κανεις δεν μπορει να αντικαταστησει ΕΜΕΝΑ που ειμαι και ο ..γαμαουα" :lol: ομως ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ειναι η μουσικη και οταν καποιος γινεται εμποδιο στο να παιζεται (& κυριως να ΗΧΟΓΡΑΦΕΙΤΑΙ) ΣΩΣΤΑ πρεπει να αντικαθισταται (μεχρι να μαθει βεβαια...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειχατε υπογραψει σε εταιρεια που θα με πληρωνε' date='και θα περιμενε να κανετε ενα δισκο που θα τον αγοραζε τουλαχιστον η μαμα σας,ναι ΑΥΤΟ θα εκανα γιατι ειναι ΔΟΥΛΕΙΑ και πρεπει να γινει σωστα.

 

η αληθεια βεβαια βρισκεται καπου στο μεσον πια μια και με τα pc σχεδον ολα τα ντραμς που ακους στα ελληνικα "ροκ" συγκροτηματα ειναι αποτελεσμα τρελλου editing.

 

α,παρεμπιπτοντως μη μπερδευεις τα αμερικανικα και αγγλικα γκρουπ με τα ελληνικα,δεν υπαρχει δυστυχως ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση τοσο απο πλευρας εκτελεστικης δυνοτητας οσο και απο προετοιμασια και αυτοκριτικη :wink:

 

....[/quote']

 

Τώρα είσαι πιο σαφής με το "αν είχατε υπογράψει.." κι επειδή δύσκολα θα έχει συμβόλαιο ένα group σε αυτή του την φάση...η ερώτησή μου γίνεται υποθετική και η περίπτωσή μας θα ανήκε στο "ελάτε σε λίγα χρόνια...".

 

Γράφοντας πλέον σε καλό studio με πολύ καλό παραγωγό (μεγάλη τύχη να είναι δίπλα μας ο άνθρωπος αυτός...) ξέρω πως είναι γραμμένα τα drums σε πολλά ελληνικά groups (δίσκους και demos) και ότι πολλές φορές ο drummer γράφει 1 ώρα και ο μηχανικός κάνει editing μια μέρα για να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα...Ξέρω όμως και τουλάχιστον 10 μπάντες μόνο από τον αγγλόφωνο χώρο που κινούμαι κι εγώ, οι οποίες απαρτίζονται συνολικά από ταλαντούχα και καταρτισμένα στο όργανό τους παιδιά.

 

Μην ισοπεδώνουμε τα πάντα...μην τους παίρνει όλους η μπάλα...δεν είναι ΟΛΟΙ οι Έλληνες χειρότεροι ή καλύτεροι από ΟΛΟΥΣ τους αγγλοαμερικάνους. Δεν υπάρχει λόγος να σου αναφέρω ονόματα για παραδείγματα...αν σκεφτούμε λίγο κάτι θα βρούμε...

 

Τώρα όσον αφορά την προετοιμασία και ΙΔΙΩΣ την αυτοκριτική μπράβο σου που το λες ευθέως, συμφωνώ μαζί σου 100%...και δυστυχώς ακόμη κι εκεί που το ταλέντο ξεχειλίζει η αρπα-κόλλα νοοτροπία και το εύκολο ψώνιο έχουν θάψει group-άκια που θα μπορούσαν να ξεφύγουν από την ελληνική μιζέρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχεδον καθε cd απευθυνεται στον μεσο ακροατη, ο οποιος δεν ξερει οτι αυτο που μοιαζει με κιθαρα αλλα εχει πιο χοντρες χορδες λεγεται μπασο και φυσικα δεν το ακουει, ο οποιος νομιζει οτι η ηλεκτρικη κιθαρα ακουγεται εκ φυσεως "βρωμικη" κλπ..

δεν πιστευω οτι το μεσο κοινο(ως προς το συγκεκριμενο οργανο ανηκω και εγω σε αυτους) μπορει να αντιληφθει την καλη η οχι ποιοτητα ενος drummer ουτε κατα διανοια, εκτος πλεον και αν ειναι τοσο κακος. οσοι εχετε ασχοληθει επαγγελματικα με παραγωγες κλπ κατι παραπανω θα ξερετε, αλλα μου ακουγεται αφανταστα υποτιμητικο να ερθει να ηχογραφησει μια μπαντα και ο drummer να μπει στο "ψυγειο".καλυτερα να του τα διορθωσεις ολα, παρα να φωναξεις εναν αλλο να παιξει στην θεση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα,ειδικα ΕΣΥ το προσεχεις (στο 99% των επιλογων του "μοναδικου cd σου" παιζουν ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ντραμμερς....

 

εξαρταται και απο το ειδος βεβαια ,φανταζεσαι φανκ μπαντα με μαπα ντραμμερ?? 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λεω οτι δεν το αντιλαμβανομαι, ενοοω οτι ειμαι ο τελευταιος ανθρωπος πανω στην γη που θα κρινει τεχνικα εναν drummer. το αν μου αρεσει η οχι μπορω φυσικα να το ξερω και να το δηλωσω αλλα μεχρι εκει.

ας πουμε μου αρεσει παρα πολυ ο drummer των mogwai(σιγουρα σου εχω γραψει) :wink: ο οποιος παιζει αργα και βασανιστικα, αλλα μαλλον μου αρεσει το ηχοχρωμα, η ΗΧΟΣ του, το αποτελεσμα μαζι με την υπολοιπη μπαντα κλπ..δεν εχω ιδεα αν ειναι καλος η οχι.

 

οντως εχει να κανει με το ειδος μουσικης που παιζει ο καθενας και ειδη οπως η funk, η jazz κλπ ειναι πολυ απαιτητικα ως προς το rythm section.

ευτυχως που καποτε υπηρξαν οι ramones και ακομα υπαρχουν οι dead moon να δινουν σε ολους μας ελπιδες οτι και μεις κατι μπορουμε να κανουμε μουσικα και να ειναι ωραιο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου