Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση γέφυρας Gibson Les Paul και SG με οποιαδήποτε(!) άλλη!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποτέ δεν κατάφερα να συνηθίσω την γέφυρα τόσο της Les Paul όσο και της SG (προφανώς επειδή είναι ίδιου τύπου) για γρήγορο παίξιμο (λέγε με και "γρήγορα, ρυθμικά σκαφτά"). Με βολεύουν το ίδιο πολύ οι γέφυρες των strato, tele, αλλά και των κιθάρων με floyd rose, kahler.

Το αποφάσισα. Πρέπει να αντικαταστήω τις γέφυρες των Gibson μου με άλλου τύπου γέφυρας.

Γίνεται κάτι τέτοιο; Πόσο εύκολα; Ποιού τύπου γέφυρας μπαίνει πιο εύκολα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για τον ιδιο λογο(μαλλον!) φιλε μου εγω ψαχνομαι για κιθαρα κ δεν μπορω να αγορασω les paul gibson! διοτι ειναι η ιδια γεφυρα με sg κ δεν μπορω να παιξω γρηγορα metal downstrokes σε αυτην επειδη εχει σε μεγαλο υψος τις χορδες σε σχεση με το σωμα κ με δυσκολευει αφανταστα. το χερι μου στηριζεται στο σωμα κ ο καρπος αναγκαζεται να εχει μια κλιση σε σχεση με το χερι το οποιο με δυσκολευει παρα πολυ.. φανταζομαι θα ειναι κ θεμα συνηθειας, αλλα δεν εχω σκοπο να αλλαξω συνηθειες μονο κ μονο επειδη μου αρεσει μια κιθαρα.

 

Τωρα στο να αλλαξεις την γεφυρα το σκεφτηκα κ εγω αλλα δυστυχως (νομιζω) πως ειναι αδυνατον!. διοτι το μανικι με το σωμα εχουν ελαφρια γωνια κ δεν ειναι πιο ευθυγραμμα μεταξυ τους οπως σε αλλες κιθαρες. γι αυτο κ οι χορδες εχουν τετοιο υψος! αν αλλαξεις μονο την γεφυρα με καποια πιο χαμηλη οι χορδες θα πεσουν ολες πανω στο τελευταιο ταστο κ απλα η κιθαρα δεν θα παιζει.

 

Βεβαια για ολα αυτα δεν ειμαι ειδικος κ δεν μπορω να στα επιβεβαιωσω με σιγουρια. αλλα σιγουρα καποιος τεχνικος εδω μεσα θα σου απαντησει λεπτομερως περι αυτου του θεματος.

 

Επισης εχω την εντυπωση πως η gibson βγαζει μοντελα les paul με διαφορετικες γεφυρες οποτε ψαξτο λιγο. Νομιζω παντως πως δεν ειναι τοσο ωραιες οσο τα standard μοντελα.

 

Ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θαρω πως θα ειναι μανικι μεγαλο και αν θα γηνενεται κιολας

καλητερα να τις αφησεις ετσι οπως ειναι και να πας σε καποια superstrat με τα spec's που θες

αλλα εχει και paula's

 

eclipse2-fr.jpg.cabf812ec3ae4a21cd6a178b67205251.jpg

704dbb36-3aee-4b8a-970b-02eea0c942ce.jpg.4cdf9c96b728e0f185e84ccc46f21b97.jpg

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks zampination !

Ακριβώς αυτό μου συμβαίνει!!! Είπα κι εγώ; Τόσο κουλός είμαι πια;

 

Δες όμως τί βρήκα:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/ca/Kahler_tremolo_system.JPG

http://www.murchmusic.com/t7.JPG

 

Εντάξει, δεν είναι τόσο ωραία η Gibson έτσι, αλλά θα μπορώ να την παίξω (την Gibson)!

 

Θα μπορούσε άραγε να μπει γέφυρα από strat;

 

Φίλε funkysoul, από superstartοειδή είμαι κομπλέ. ΠΡΕΠΕΙ να την κάνω την μόντα  :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks zampination !

Ακριβώς αυτό μου συμβαίνει!!! Είπα κι εγώ; Τόσο κουλός είμαι πια;

τότε δε σου φταίει η γέφυρα, αν αλλάξεις γεφυρα οι χορδές δεν θα αλλάξουν ύψος σε σχέση με το σώμα, εκτός κι αν θες η κιθάρα να μην παίζει  8)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ, μαμακία είπα. Μου συμβαίνει περίίίίίίπου το ίδιο  :-\

Εγώ ακουμπάω το χέρι μου πάνω στη γέφυρα, αλλά επειδή είναι πιο μπροστά απ'ότι οι γέφυρες των υπολοίπων κιθαρων, δε με βολεύει καθόλου για το προαναφερθέν στυλ παιξίματος. Παίζει κάποιον ρόλο και το ύψος των χορδών, αλλά αυτό συνηθίζεται. Η θέση της γέφυρας δε συνηθίζεται με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται κάτι τέτοιο;

 

οχι

 

Πόσο εύκολα;

 

με την καμμια

 

Ποιού τύπου γέφυρας μπαίνει πιο εύκολα;

 

μονο αυτος που ηδη εχει,ΚΑΝΕΝΑΣ αλλος

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γεφυρα ειναι τοποθετημενη ετσι διοτι υπαρχει και κλιση στον λαιμο.

Αμα βαλεις κανονικη γεφυρα τυπου telecaster και θα καταστρεψεις την κιθαρα και δεν προκειται να βγαινει και σωστος ηχος

 

 

Παρε καλυτερα μια αλλη κιθαρα

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γεφυρα ειναι τοποθετημενη ετσι διοτι υπαρχει και κλιση στον λαιμο.

Αμα βαλεις κανονικη γεφυρα τυπου telecaster και θα καταστρεψεις την κιθαρα και δεν προκειται να βγαινει και σωστος ηχος

 

Αυτό είναι το ένα ζήτημα.

 

Το άλλο είναι ότι οι Gibson Les Paul τύπου κιθάρες είναι κατά βάση Carved Top που σημαίνει ότι έχουν υπερυψωμένο σώμα στο κέντρο του.  Άρα η απόσταση των χορδών από το σώμα της κιθάρας είναι μεγαλύτερο. Είναι θέμα συνήθειας και παιξίματος.

 

Άλλους αυτό τους βολεύει γιατί έχουν μάθει να μην ακουμπάει το χέρι, που κρατάει την πένα, επάνω στο σώμα.

 

Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα σου βέβαια.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου