Προς το περιεχόμενο

εεε... και λοιπόν;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε εμένα θα μείνουν 2 διαμερίσματα και ένα μαγαζί, οπότε όλοι είμαστε

ευχαριστημένοι.

Καλημέρα ομορφούλη...... Τι κάνεις απόψε;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα δεν είναι ένα απο τα μεγαλύτερα ρίσκα που θα πάρει κάποιος στη ζωή του?

Όλη η ζωή είναι ένα ρίσκο βρε μικρέ....κανείς δεν έχει υπογράψει κανένα συμβόλαιο ούτε με την επιτυχία, ούτε με τη δόξα, ούτε με το ταλέντο...εάν το καλοσκεφτείς όμως εκεί είναι και η ομορφιά της. Να ξυπνάς και να λές...τι με περιμένει σήμερα...μπορώ?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ομορφούλη...... Τι κάνεις απόψε;

 

εεεεεε....εγω τον ειδα πρωτος!!! ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ομορφούλη...... Τι κάνεις απόψε;

εεεεεε....εγω τον ειδα πρωτος!!! ;D

βλέπεις?...η ζωή σου δίνει επιλογές ;D Τράβα τώρα το λαχείο!!!!!

Και μην φοβάσαι...όταν σβύνουν τα φώτα και οι 2 είναι ίδιοι 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως δεν ειναι ετσι...

 

θα σου κανω ενω μικρο παραδειγμα,για να καταλαβεις και τι ΚΑΚΗ επενδυση ειναι το ακινητο στην Ελλαδα

 

Το σπιτι που μενω αυτη τη στιγμη πωλειται για 300.000 ευρω,εγω ομως το νοικιαζω για...800/ευρω...αν το αγοραζα με δανειο θα επρεπε να δινω για 35 ετη....1800 ευρω/μηνα (θα εδινα τελικα περιπου 800.000 ευρω),απο οτι βλεπεις ο χαμενος ειναι ο ιδιοκτητης για εχει μια ΑΣΤΕΙΑ αποδοση για το κεφαλαιο του (περιπου 2% αν αφαιρεσεις και την φορολογια αρα περισσοτερο τον συμφερει να τα εχει σε αφορολογητα ομολογα και χωρις το ρισκο, και της φθορες ενος σπιτιου ασε που αν του φυγω θα.... καταστραφει μια και θα μεινει κανα χρονο ξενοικιαστο το ακινητο ;)

 

Με τα 300.000 αυτα ΣΗΜΕΡΑ αγοραζω (αν τα ειχα) ακινητο στο East Side της Νεας Υορκης και το νοικιαζω για πλακα 3.500 ευρω/μηνα..

 

You do the math για το αν αξιζει να εχει καποιος "επενδυσεις σε ακινητα" στην Ελλαδα.

 

Γενικα μιλωντας ακριβα ακινητα αγοραζουμε σε πολιτισμενες χωρες με ισχυρη οικονομια οχι σε αφρικανικου τυπου χωρες οπως η Ελλαδα,η αγορα ακινητων στην Ελλαδα υπαρχει και συντηρειται μονο λογω του κατοχικου συνδρομου των γονεων μας (ενα κεραμιδι πανω απο το κεφαλι μας) και λογω του γεγονοτος οτι λιγοι εχουν καταλαβει οτι δεν εχουμε πια δραχμες (ο βασικος λογος που καποιοι επενδυαν σε ακινητα αλλα σε λογικες τιμες μετα τον πολεμο).

 

Αν δεν πεσουν οι τιμες ενα 40% σπιτι δεν θα ξαναπουληθει ποτε στην Ελλαδα ,συντομα  οσοι εχουν αγορασει για "επενδυση"  θα βλεπουν την επενδυση τους να καταρεει ως αξια,κατι πρωτογνωρο για τον Ελληνα ακινητουχο....αλλα καθολου πρωτογνωρο για τους ξενους(ΗΠΑ,Ισπανια,Αγγλια,Γερμανια)

 

Προσωπικα αν ημουν κυβερνηση θα εβαζα φυλακη ολους τους κατασκευαστες και μεσιτες στην Ελλαδα μια και ειναι υπευθυνοι για τη μεγαλυτερη κλοπη πλουτου (& τη μεγαλυτερη φουσκα) απο τους ταλαιπωρους Ελληνες απο την ημερα που μπηκε το ευρω στη ζωη μας,θα επρεπε να ντρεπονται που ζουνε.....(οι τιμες των ακινητων εχουν αυξηθει απο 40%-100% αναλογα με την περιοχη  απο το 2002)

 

καλα αυτα αστα ,ηδη ειναι 50%-60% κατω στις τιμες πωλησης (καλα για ενοικια δεν μιλαμε..σε λιγο θα σε..πληρωνουν για να τα νοικιαζεις...)

 

Ναι σαν επένδυση συμφωνώ αλλά σαν αγορά έχω άλλα στοιχεια. Συγκεκριμένα ένα σπίτι 100τμ στην Πάτρα (δεν μιλάμε για Αθηνα, αθηνα νομιζω πρεπει να εισαι τρελος για να αγορασεις σπιτι), έχει 150.000 ευρω. Για αγορα θες 500 τον μηνα για 25-30 χρονια διακανονισμο. Μετα σου μενει για τα παιδια σου (μπλιαχ, λεμε τωρα) και οπως και να χει εφοσον ειμαι 30 σημαινει οτι μετα τα 55-60 δεν θα εχω νοικια , θα πεθανω πιο ηρεμα. Λεμε τωρα. Σαν επενδυση φυσικα και δεν συμφερει, εγω το εννοω οτι σου μενει κατι να γερασεις πιο ανετα και να μεινει και σε οποιον αφησεις πισω σου μετα να το σπρωξει εστω και 40.000. απο το τιποτα;

Τωρα σαν επενδυση και 300.000 ευρω σπιτι και 1.800 ευρω τον μηνα εννοειτε δεν το συζηταμε. Συμφωνω απολυτα. Δεν ξερω αν εχω ξεχασει καποιον παραγοντα ή αγνοώ κάποιον παράγοντα. Πάντως η γιαγια μου αν ειχε ενοικιο αυτη την στιγμη θα ειχε πεθάνει. αγορασαν ομως ενα σπιτι απο παλια με 35ετια και το ξεχρεωσαν μαλιστα πριν μπει το ευρω και θυμαμαι οι τελευταιες δοσεις ηταν 25.000 δρχμ!! Καλη φαση.

:o :o ;D ;D

Επίσης θα ήθελα να ανοιξουμε ενα τοπικ για κατι πιο ενδιαφερον. Τι εννοώ;

Αγορά χώρου για στουντιο. Δανεια, μελλον, προοπτικες, αξιζει; ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ, με τον ταγκιτο στεφανιδου. Αποσβεση, δικτυωση, μπαντες, εξοδα, τα παντα ολα.

Εχουν γραφτει πολλα πιστευω αλλα ενα στικι σχετικα με χωρο στουντιο εξοδα και τα παντα θα αξιζε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν το χα σκεφτει!!! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ!!

ΝΟΙΖΟΣΠΙΤΟ με τρεις οροφους και γεματο στουντια και εξοπλισμους και κρεβατια και πιτσες και σεξι κιθαρες να σε κοιτανε.

Στον δευτερο οροφο τεραστιος τζαμιν χωρος και ηχογραφησεις μαζι με εσωτερικο θερμαινομενο κηπο που θα ρεμβαζουμε.

Πιθανα εξοδα 600.000 ευρω + 400.000 ευρω εξοπλισμοι, 1.000.000 ευρω.

Αν μαζευτουμε 100 users του forum αντιστοιχει σε 10.000 ευρω ο καθενας.

Αναμενω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(δεν μιλάμε για Αθηνα, αθηνα νομιζω πρεπει να εισαι τρελος για να αγορασεις σπιτι)

 

ε,για Αθηνα μιλαω εγω (ανηκω βλεπεις στο 50% των Ελληνων που ζουν στην Αθηνα.... ;D),για επαρχια (αν και υπαρχουν υπερτιμημενες πολεις)  και για χωρια δεν μιλαμε μια χαρα ειναι ακομα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,για Αθηνα μιλαω εγω (ανηκω βλεπεις στο 50% των Ελληνων που ζουν στην Αθηνα.... ;D),για επαρχια (αν και υπαρχουν υπερτιμημενες πολεις)  και για χωρια δεν μιλαμε μια χαρα ειναι ακομα.

 

Μένεις ακόμα Αθήνα;;  :o Δεν είχες ένα διαμέρισμα στο Βερολίνο; Αν δεν το θες, πάω εγώ και μάλιστα κολυμπώντας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανα εξοδα 600.000 ευρω + 400.000 ευρω εξοπλισμοι, 1.000.000 ευρω.

Αν μαζευτουμε 100 users του forum αντιστοιχει σε 10.000 ευρω ο καθενας.

Αναμενω.

Για πές μας και τα έσοδα τώρα....Αναμένω

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου