Προς το περιεχόμενο

εεε... και λοιπόν;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Οι προτάσεις μου:

 

1. ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ (φυσικά, φυσικά!)

 

Επιτέλους, πρέπει να καταλάβουμε ότι τα λεοφορεία κάνουν την δουλειά τους, τα μετρά και οι ηλεκτρικοί επίσης, και αν έχουμε και όρεξη το ποδήλατο είναι καταπληκτική λύση! Τσάμπα, με γυμναστική, αθόρυβη, χωρίς ίχνος μόλυνσης και τελικά μάλλον ακίνδυνη (μέχρι να μου πέσει ένα αυτοκίνητο πάνω μου και να πάω στο ΚΑΤ). Οι οδηγοί, από προσωπική εμπειρία, σε προσέχουν και σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό σε σέβονται. Και μιλάω για μεγάλους δρόμους, όπως η Κιφησίας, Βασ. Σοφίας, Μεσογείων, όπου υπάρχουν και λεοφορειόδρομοι και γίνεται και δουλειά έτσι!

 

2. ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΜΕΣΑ!

 

Για αυτούς που έχουν παιδιά. Ξέρετε πόσα μέρη υπάρχουν για να βγούν τα παιδιά; Για ποδήλατο, για παιχνίδι, για γέλιο. Έχω επισυνάψει στο ποστ μου ένα (τεράστιο) κείμενο με διάφορες επιλογές. Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. Όχι άλλο DVD δύο ταινίες την ημέρα, όχι άλλο τηλεόραση στο STAR και τις αηδίες που βάζει! Όχι άλλο Η/Υ στα τυφλά και ότι νά'ναι (και ας χάνω προσωπικά που δουλεύω στα παιχνίδια Η/Υ!)

 

3. ΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ.

 

Πότε ήταν η τελευταία φορά που... κρατήσατε την πόρτα ανοιχτή για τον επόμενο, έτσι από ευγένεια; Κι ας ήταν να περιμένετε 10 δευτερόλεπτα. Πότε βοηθήσατε μία μαμά με το μωρό της να κατέβει τα σκαλία με το καροτσάκι; Πότε... δώσατε φαϊ (όχι χρήματα) σε κάποιον που τα χρειαζόταν (μία φορά κάποια γυναίκα ζητούσε χρήματα και την πήρα μαζί μου στο σούπερ μάρκετ με όριο τα 5 ευρώ (είχα πληρωθεί εκείνο το πρωί) να πάρει ότι θέλει. Τρελάθηκε!). Πότε... αφήσατε να περάσει ο πεζός μπροστά σας από το αυτοκίνητο; Πότε βγήκατε έξω όταν χτυπάει ο συναγερμός κάποιου άλλου να δείτε τι γίνεται; Πότε...

 

Ας προσφέρουμε όλοι. Ότι έχουμε, όπως το έχουμε, όποτε μπορούμε. Ο SF δίνει τις γνώσεις του στις κιθάρες, εγώ στην κλασσική μουσική, άλλος αλλού (ο tugito για το CD που έβγαλε πρόσφατα). Γιατί να μην επεκταθεί; Γιατί να μην γίνει κάποιος αιμοδότης (και δωρητής σώματος επι τι ευκαιρία).

 

bassbill: Επέλεξα Ελλάδα (Γέρακα) έναντι Λονδίνο. Τα μαθηματικά μου έβγαιναν ότι για να ζώ σε ένα σπίτι, σαν αυτό που θέλω τώρα θα ήθελα 5,000 ενοίκιο τον μήνα στην γενικότερη περιοχή του Λονδίνου.

 

Ευχαρίστως μετακόμιζα στα Γιάννενα και αύριο αν θες (έχω ζήσει κάποια χρόνια και τα λατρεύω). Και στον Βόλο, και αλλού (και Ξάνθη αν είναι... ;)). Η οικογένεια (ευρήτερη) με κρατάει εδώ. Αλλά το "εδώ" είναι σαν χωρίο. Ο Γέρακας στην μεριά που είμαι είναι πολύ όμορφα. Τα παιδιά έχουν την παιδική χαρά απέναντι, και βγαίνουν στον δρόμο για να παίξουν με τα γειτονόπουλα. Εμπειρίες που είχα εγώ πρίν 25+ χρόνια (είμαι 32).

 

Το παλεύω να γίνει ακόμη καλύτερος ο κόσμος, και ας τραβάω λούκια. Δε θα φύγω, δα θα λακίσω! Θα κάτσω να το πολεμήσω όσο μπορώ! Γιατί αν δεν το κάνουμε εμείς, αντί να φεύγουν τα ευρώ θα φεύγουν οι άνθρωποι... Τι να το κάνεις; Είμαι αυτός που είμαι, λόγω ΚΑΙ της Ελλάδας και είμαι περήφανος για εμένα ΚΑΙ την Ελλάδα και ας τα κάνουμε μάπα καμμιά φορά και οι δύο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο είδα αυτό:

 

http://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Strausberger_Platz_Berlin_April_2006_109.jpg

 

το οποίο ήταν στο πρώτο link που παρέθεσες και πως μου φάνηκε ότι ήταν η περιοχή που οδηγεί στην Πύλη του Βραδεμβούργου;  ;D ??? Μοιάζουν φοβερά μεταξύ τους.

 

Έχω στείλει τα links στην καθηγήτρια Γερμανικών και έπαθε σοκ. Μόλις με ειδοποίησε ότι χάθηκαν τα μισά δικαιολογητικά της από μία αίτηση που έκανε για λέκτορας για το Πανεπιστήμιο της Κέρκυρας. Αριθμός υποψηφίων; Δύο. (Τα συμπεράσματα δικά σας). >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και καλύτερες λύσεις...μόνο όμως για όσους είναι κοντά στη σύνταξη, οι υπόλοιποι μην με απασχολήσετε!

Σωστά.

Με χώρο και χρόνο αρκετό, χώμα καλλιεργήσιμο, καθαρό αέρα και λιγοστούς μεν γείτονες μα με οικεία δε γλώσσα.  ;)

Λοιπές ανάγκες καλύπτονται με internet.

Εξάλλου το αεροδρόμιο ποτέ δεν είναι μακριά.

Party animals / city lovers no need to apply.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά.

Με χώρο και χρόνο αρκετό, χώμα καλλιεργήσιμο, καθαρό αέρα και λιγοστούς μεν γείτονες μα με οικεία δε γλώσσα.  ;)

Λοιπές ανάγκες καλύπτονται με internet.

Εξάλλου το αεροδρόμιο ποτέ δεν είναι μακριά.

Party animals / city lovers no need to apply.

Όπως πάντα προτρέχεις...και επειδή είσαι τέτοιος, δεν θα αποκαλύψω τίποτα (παρά μόνο στην μπυροποσία)....μιλάω για αγορά σπιτιών με θέα Ωκεανό με 10.000 ευρώ και άπειρη μουσική...

Εσείς να πάτε Βερολίνο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προτάσεις μου:

 

1. ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ (φυσικά, φυσικά!)

2. ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΜΕΣΑ!

3. ΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ.

 

Αμ αυτά δεν είναι πρόταση, θα τα κάνουμε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ:

 

1. αυτοκίνητο με 1.5+ Ευρώ ανα λίτρο και υπέρογκα ασφάλιστρα/τέλη/έξοδα δε γίνεται. Στο "φτωχό" Γαλάτσι ο γείτονας έχει παρκάρει εδώ και 5 μήνες το Cayenne.

 

2. Δε διάβασες τι έγραψε ο anonimos o ellin? 400,000 στο δρόμο. Πιο έξω δε γίνεται  :P

 

3. Μην το λες γιατί σε λίγο θα ξεχάσουμε το πάρε απ'το δώσε-δώσε που μας περιμένει για την επόμενη δεκαετία τουλάχιστον.

 

Οπότε μη σκας να βρίσκεις προτάσεις. Δεν έχουμε επιλογές στο θέμα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο είδα αυτό:

 

http://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Strausberger_Platz_Berlin_April_2006_109.jpg

 

το οποίο ήταν στο πρώτο link που παρέθεσες και πως μου φάνηκε ότι ήταν η περιοχή που οδηγεί στην Πύλη του Βραδεμβούργου;  ;D ??? Μοιάζουν φοβερά μεταξύ τους.

 

Έχω στείλει τα links στην καθηγήτρια Γερμανικών και έπαθε σοκ. Μόλις με ειδοποίησε ότι χάθηκαν τα μισά δικαιολογητικά της από μία αίτηση που έκανε για λέκτορας για το Πανεπιστήμιο της Κέρκυρας. Αριθμός υποψηφίων; Δύο. (Τα συμπεράσματα δικά σας). >:(

 

Αυτο ειναι στην "κουμουνιστια" ;D πανω στη Carl Marx Alee και ειναι απο τα πρωτα housing projects του Stalin,τα κτηρια που εικονιζονται εχουν διαμερισματα που πωλουνται παμθηνα,και αν σου αρεσει ο..κατατονικος κομμουνισμος σαν αρχιτεκτονικο κινημα ειναι ταμαμ....(ο κολλητος μου μενει σε ενα απο αυτα) 

 

Αυτο που σου λινκαρα

 

http://www.immobilienscout24.de/55396448?objectTabListControl=tab.expose&donotLog=t&style=is24&is24EC=IS24&navigationbarurl=/Suche/Wohnung-Kauf/Berlin/Berlin/Charlottenburg-Charlottenburg_Prenzlauer-Berg-Prenzlauer-Berg_Wilmersdorf-Wilmersdorf/-/-/EURO-30000%2C00-100000%2C00

 

ειναι στο δυτικο Βερολινο ;)

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF έχω πάθει σοκ με τις τιμές των ακινήτων. ΣΟΚ!

Ε για όνομα. Νομίζω θα πάρουμε ένα να φύγουμε οικογενειακώς ;s

 

ε,πως νομιζεις μπορεσα να αγορασω διαμερισμα,ειναι η καλυτερη πολη για φτωχους  σαν εμε χωρις καμμια οικογενειακη περιουσια.... ;D

 

α,για να σε ψησω...αυτο

 

Potsdam_view_from_above.jpg 

 

ειναι 20 λεπτα με το S-Bahn απο το σπιτι μου... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου