Προς το περιεχόμενο

ταχυδρομεία... φάκελοι... κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Λοιπόν,

 

Ετοιμάζω την "μπίζνα" μου κι εγώ. Σε καιρούς χαλεπούς, τουλάχιστον να χαλάμε χρήματα, εεεε; ;D

 

τέλος πάντων, μιλάω με τον διευθυντή 2-3 ταχυδρομείων (Χαλάνδρι, Γέρακα, κλπ) για να κανονίσω τα σχετικά με ομαδικές επιστολές, πλοπληρωμένα τέλη, κλπ...

 

Απλά αναρωτιέμαι τα εξείς 3, αν ξέρει κανείς:

 

1. Πέρα απ'τα ΕΛΤΑ υπάρχει αλλη, καλύτερη λύση (σχέση $/απόδοσης); Έχω την εντύπωση ότι ΕΛΤΑ=εγγύηση, αλλά ώντας τόσα χρόνια έξω... δεν είμαι σίγουρος!

 

2. Για φακέλους (Α4, ή λίγο μεγαλύτερους (Β3?) από πού; Μάκρο; Πλαίσιο; Αλλού; Μιλάω για ποσότητα 2000+ (!!!!)

 

3. Για τα υπόλοιπα περι μηχανογράφησης (invoices, γιατι στο Ελλάντα θα πουλήσω καμμιά 10αριά όλα κι όλα!!!, εττικέτες αυτοκόλητες για τους φακέλους (γιατί σιγά μην γράψω εγώ 1000ες διευθύνσεις), ειδικούς printer (?) κλπ, τι γνωρίσουμε?)

 

Προς πληροφόρισή σας μιλάω για παρτιτούρες, κι όχι CD ή κάτι παρόμοιο. ;)

 

Ας αρχίσει η συζήτηση λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεργάζομαι με ACS courier. Για εταιρείες κάνει ειδικές προσφορές. Εμείς έχουμε 3 ευρώ για οποιοδήποτε φάκελο μέχρι τρία κιλά για Ελλάδα. Το καλό είναι ότι έρχονται από εσένα και τα παίρνουν.

 

Γνωρίζω ότι όλες οι παρόμοιες εταιρείες κάνουν παρόμοιες προσφορές.

 

Τα ΕΛΤΑ είναι μια χαρά, αλλά πρέπει να πας στο ταχυδρομείο (είναι ιδιαίτερα κουραστικό, αν το κάνεις καθημερινά). Οι προσφορές που κάνουν είναι αναλογικές, βάσει των ποσοτήτων των αποστολών, απ' ό,τι γνωρίζω (συνεργαζόμουν πριν 2 χρόνια). Υπάρχει η υπηρεσία Πόρτα-Πόρτα βέβαια, αν θέλεις κάτι σε μορφή κούριερ.

 

Έχοντας συνεργαστεί και με ΕΛΤΑ και με ACS (περίπου 1.000 αποστολές ετησίως) και τα δύο ειναι αξιόπιστα.

 

Πάρε προσφορές και κρίνε τι σε συμφέρει.

http://brokentempo.bandcamp.com/

www.brokentempo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην εταιρια μου στελνουμε συνεχως καποιες καταστασεις στους πελατες μας με απλο ταχυδρομειο.

χρησιμοποιουμε αυτες

http://www.plaisio.gr/Consumables/Paper-Labels/CD-DVD/Label/Q-Connect-Ilc-210X290-25-Sheets-KF01591.htm

τις οποιες εκτυπωνουμε σε εναν απλο λειζερ εκτυπωτη.

απο φακελους δεν εχω βρει πιο φτηνο ντιλ απο τους φακελους σε 500αδες του πλαισιου!

http://www.plaisio.gr/Consumables/Mailroom/Mailers/Q-Connect-Self-White-23X33-80Gr-Box500-KF32133-630.htm

 

και οσον αφορα το ταχυδρομειο, σου κανει καποιον διακανονισμο με μια σφραγιδα αν θες πολλες αποστολες! :)

 

ελπιζω να σε βοηθησα!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Alex, Αυτά κοίταζα τώρα.

 

Το 500ρια είναι σούπερ (και χωράνε ότι θέλω (δηλ 1-2 λεπτά βιβλία παρτιτούρας που είναι σχεδόν Α4 (λιγάκι μεγαλύτερα). Μια ερωτησούλα μόνο: Έχεις δοκιμάσει να εκτυπώσεις ΠΑΝΩ στον φάκελλο; Γιατί λέει οτι και καλά "κάνει"...

 

Οι εττικέτες: Τη συγκεκριμένη; Με 1 εττικέτα ανα σελίδα; Γιατί το πλαίσιο έχει και άλλες με 24 εττικέτες ανα σελίδα (πχ).

 

Θενξ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει να εκτυπώσεις ΠΑΝΩ στον φάκελλο; Γιατί λέει οτι και καλά "κάνει"...

Σε μικρούς φακέλους (αλληλογραφίας) δεν έχεις θέμα. Ακόμα και σε HP όπου "διπλώνει" μέσα βγαίνουν ΟΚ.

Σε πιό μεγάλους καλύτερα να δοκιμάσεις αλλά είναι πιο σίγουρο να φτιάξεις ετικέτες. Ιδιαίτερα αν έχεις σε κάποια βάση δεδομένων τα στοιχεία, υπάρχουν λύσεις που με σχετικά λίγο κόπο τα εκτυπωνεις μαζικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευα στις Ταχυμεταφορες Ελ.Τα. (www.elta-courier.gr) και σε γενικες γραμμες καλυτερες τιμες απο τον ανταγωνισμο και ερχονται και παραλαμβανουν εκεινοι απο τον χωρο σου.(εχω δει και συμβολαια με 1,80€ για φακελο Α4)

Μπορεις εαν θες να μιλησεις με πωλητες τους για να παρεις προσφορα για να γινεις πελατης επι πιστωση(και με καλυτερες τιμες σαφως απο τον τιμοκαταλογο λιανικης).

Επισης εχουν ειδικο τμημα που θα σου δωσει, εαν το ζητησεις, προτυπωμενα πολυεντυπα (voucher)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΤΑ και πάλι ΕΛΤΑ!

 

Έχω πολλές ιστορίες τρόμου να σου πω για τις courier και μια εμπειρία σε δικαστήριο για χαμένη επιταγή!

 

Πλέον εδώ και 2 χρόνια χρησιμοποιώ μόνο συστημένα ΕΛΤΑ (2.74Ε για φακέλους Α4) και ΠΟΡΤΑ-ΠΟΡΤΑ όταν είναι υπέρ επείγον! Δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alex, Αυτά κοίταζα τώρα.

 

Το 500ρια είναι σούπερ (και χωράνε ότι θέλω (δηλ 1-2 λεπτά βιβλία παρτιτούρας που είναι σχεδόν Α4 (λιγάκι μεγαλύτερα). Μια ερωτησούλα μόνο: Έχεις δοκιμάσει να εκτυπώσεις ΠΑΝΩ στον φάκελλο; Γιατί λέει οτι και καλά "κάνει"...

 

Οι εττικέτες: Τη συγκεκριμένη; Με 1 εττικέτα ανα σελίδα; Γιατί το πλαίσιο έχει και άλλες με 24 εττικέτες ανα σελίδα (πχ).

 

Θενξ!

 

λοιπον, εκανα λαθος για το λινκ για τις ετικετες και δεν βρισκω το σωστο!

αυτες που χρησιμοποιω εγω εχουν δωδεκα ετικετες ανα σελιδα!

τελος, ναι, γινεται εκτυπωση πανω στον φακελο μια χαρα.

αλλα που και που λογω ζεστης, πατσαβουριαζε το σημειο με την κολλα για τον φακελο και για αυτο προτιμω ετικετες!

τελος, οι τιμες που λενε τα παιδια εδω ειναι για συστημενα!

με απλο ταχυδρομειο δεν κανεις την δουλεια σου?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Με απλό θα κάνω την δουλειά μου (θα πάω μάκρο σήμερα να τσεκάρω τιμές κι εκεί για φακέλους, αλλά ομολογώ ότι δεν πολυεμπιστεύομαι...)

 

Αλεξ: Θενξ.

 

fleamail, Vassilis: Θα δω τις τιμές φυσικά, αλλά 2,70 είναι λιγάκι παραπάνω από αυτό που υπολόγιζα, χωρίς να είναι και απαγορευτικό. Ελπίζω να πάω για ένα bulk νούμερο 2000+ προπληρωμένο, ή κάτι τέτοιο και να χτυπήσω το 1,80. Αλλά και μη-συστημένο να είναι στο "ΔΟΑ" (Διεθνής Ομαδική Αποστολή) αναφέρει πολύ καλά ποσοστά 93% και 2-3 μέρες για Ευρώπη με 4-5 για υπόλοιπο κόσμο.

 

Γενικά: Έλεγα (ντάξει, έλεγα) μήπως εκτύπωνα το λογότυπο της εταιρίας στον φάκελο, όχι την διέυθυνση, με lazer printer. Αυτό θα θολώσει σιγά σιγά; Τη διεύθυνση με εττικέτα, αυτό δεν το αλλάζω! Το ξέρω ότι παίζει πρόβλημα αλλιώς!

 

Θα τσεκάρω και elta courier, απλά λέω να περιμένω να δω πόση κίνηση θα πέσει πριν παω σε courier να έρχετε σπίτι, κλπ. Άλλωστε, ομολογώ ότι θα περάσω και από ΟΑΕΔ. Εταιρία ανοίγω, μπορεί να χρειαστώ κάποιο/α γραμματέα. Να μην παίζει κάποια επιδώτηση και από 'κει; (και πάλι λέω τώρα).

 

Όλα αυτά εν καιρό. Για την ώρα τιμές κοιτάω για να συνάψω τα συμφωνητικά με τους διαφόρους και να δω τι με παίρνει να προσφέρω και τι όχι... ;)

 

Γενικότερα: Θα δώ πως θα πάει... και θα εννημερώσω φυσικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου