Προς το περιεχόμενο

μάρκες και πάχος χορδών ηλ.ακουστικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

να φανταστώ οτι όταν μιλάμε για τις D'Addario EXP light 12άρες μιλάμε γι'αυτές...

http://store.daddario.com/category/145811/EXP16_Light_12-53

...και λέω μ'αυτές να ξικινήσω την πρώτη αλλαγή...

 

 

εδώ τι έχουμε???ακουστικά ποιά η διαφορά μεταξύ αυτών των ειδών???

http://store.daddario.com/category/145810/EXP11_Light_12-53

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να φανταστώ οτι όταν μιλάμε για τις D'Addario EXP light 12άρες μιλάμε γι'αυτές...

http://store.daddario.com/category/145811/EXP16_Light_12-53

...και λέω μ'αυτές να ξικινήσω την πρώτη αλλαγή...

 

 

εδώ τι έχουμε???ακουστικά ποιά η διαφορά μεταξύ αυτών των ειδών???

http://store.daddario.com/category/145810/EXP11_Light_12-53

 

 

 

το ένα σετ είναι 80/20 bronze και το άλλο phosphor bronze. To αναφέρει αν δείς αναλυτικα.... Οσον αφορά για μεγέθη και επειδή μιλάς και για 13άρες, σιγουρέψου ότι σηκώνει τέτοια μεγέθη η κιθάρα σου.... μην έχεις προβλήματα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω και εγω τη γνώμμη μου. Πιστεύω ότι οι χορδές πάνε ανάλογα με την κιθάρα. Η δικιά μου που έχει τα ίδια ξύλα με τη δικιά σου ( κέδρο-rosewood) παίζει τέλεια με 80/20 elixir και αρνείται να παίξει με daddario phosphor bronze. Και παίζω μόνο fingerstyle. Oi 80/20 είναι πιο μαλακές και λαμπρές και δεν ταιριάζουν πάντα σε ηχογράφηση καθώς τρίζουν σχετικά εύκολα. Οι phosphor bronze είναι λίγο πιο σκληρές και είναι περίπου στο μέσο όσον αφορά τη λαμπρότητα.

Δεν έχω δοκιμάσει τις EXP, αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις coated χορδές. Οι elixir μου κρατάνε 4-5 μήνες και δεν αλλάζει ο τόνος τους γρήγορα. Οι μη επικαλυμμένες χορδές μία φορά να παίξεις ιδρωμένος (έρχεται και καλοκαίρι) τα παίζουν. ¨Αρα οι coated συμφέρουν και οικονομικά.

Καλή αναζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Νίκο για 13άρες δεν μίλησα,μόνο οι 12άρες μ'απασχολούν πια απο την πρώτη φορά που τις δοκίμασα και κατέληξα σ'αυτό το πάχος χορδών...

η κιθάρα μου φοράει 12άρες(φαίνεται σεταρισμένη σ'αυτές)και αν κρίνω απο την αφή μάλλον είναι coated,δεν είμαι σίγουρος όμως...

 

gskar οι EXP της D'Addario είναι coated...για να δούμε λοιπόν τι λένε αυτές οι χορδές,θα τις πάρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παίξει και με τις silk&steel, απλά επειδή ασκούν μικρότερη πίεση στη γέφυρα (και κατ'επέκταση στον κρύσταλλο) θα έχει πιο χαμηλό σήμα στην έξοδο.

 

η κιθάρα χρησιμοποιεί αυτό :

 

L.R. Baggs Element Active pickup with volume and tone controls

 

γι αυτό λέω μήπως δεν παίζει τις silk. Mε πιεζοηλεκτρικό εννοείται πως λειτουργεί, αλλά αν το παραπάνω είναι μαγνήτης, τότε δεν είμαι σίγουρος οτι θα πιάνει τις χορδές που δεν έχουν μεταλλικό πυρήνα.

 

edit : άκυρο, το element ειναι πιεζοηλεκτρικό και όχι μαγνήτης...

 

http://www.lrbaggs.com/EAS.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

παιδιά καλησπέρα!!!

η κιθάρα μου(concert style) φοράει τις D'Addario EXP 16 (12αρες)

το τελευταίο διάστημα μ'εχει πιάσει μια ροκ διάθεση και παίζω περισσότερο με πένα(λογικό)...

σκέφτομαι να τις ανεβάσω σε 13άρεςγιατί πιστεύω πως θα'χω καλύτερο αποτέλεσμα...θα υπάρχει μεγάλη διαφορά?στην πένα τι κερδίζω και γενικότερα χάνω κάτι μ'αυτή την αλλαγή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

ΕXP ειναι φοβερές...Απλα αν θες να παίζεις πιο σολιστικά μην πάρεις αυτες με την 3η χορδή τυλιγμένη..θα σε δυσκολέψει στα Bend..

Giannis Terzopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή υπάρχει μια μεγάλη αλήθεια στην αγορα γενικά και αυτή είναι πως "ότι πληρώσεις παίρνεις", εγώ τον τελευταίο καιρό παίζω με Elixir 11άρες και είμαι υπερικανοποιημένος. Ακριβές μεν (20 ευρώ το σετάκι) ΑΛΛΑ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, δε φθείρονται όπως οι άλλες που έχω παίξει κατά καιρούς, και το σημαντικότερο για μένα είναι ότι δε χάνουν το κουρδισμα τους όσο και να παίζεις. και όσο χάνουν είναι ελάχιστο του ελάχιστου.παίζω ολόκληρα 3ωρα ή 4ωρα σε live και δε χρειάζεται να κουρδίζω ξανά και ξανά. Βέβαια όπως προείπαν, για να έχεις γεμάτο ήχο παίζει ρόλο και η κιθάρα. Το σκάφος εμένα της Ovation ας πούμε και με 10αρες μου δίνει έντονα μπάσα. Αν θες κάνε ένα σετάκι custom. Βάλε μπάσες από 12άρες και πρίμες 10αρεσ ή 11αρες

 

+1

Ακριβώς τις ίδιες έχω κ γώ

Στην αρχή έβαζα 12άρες αλλά μου έπεφταν πολύ σκληρές και αφού δοκίμασα 11 κόλησα! είναι για μένα ιδανικό μέγεθος γιατί δεν χάνεις πολλά μπάσα και ένταση όπως με τις 10αρε αλλά κάνεις και κανα ψιλομπεντ που και που και είναι και πιο άνετες αν δεν παίζεις μόνο συγχορδίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου