Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για βάση πλήκτρων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω εδώ και ένα χρόνο στην κατοχή μου τη γνωστή βάση σε πολλούς συναδέλφους πληκτράδες  ultimate ΑΧ48 pro ( http://www.thomann.de/gr/ultimate_ax48pro.htm ) από την οποία δεν μπορώ να πώ ότι είμαι ευχαριστημένος.Οι λόγοι είναι δύο:έλλειψη σταθερότητας και επίσης το γεγονός ότι δεν έχει σπαστούς βραχίονες την καθιστά λίγο κουραστική όταν χρησιμοποιώ δύο keyboards και χρειάζεται να παίζω 5-6 ώρες.Μπορεί να μου κάποιος που γνωρίζει αν η αντίστοιχη βάση  K&M 18860 SPIDER PRO ( http://www.thomann.de/gr/km_18860_spider_pro_schwarz.htm ) είναι πιό σταθερή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Έχω παίξει αρκετό καιρό και με τις δύο που αναφέρεις αλλά και με άλλες παρόμοιου τύπου σαν κι αυτές.

Η δεύτερη είναι σαφώς πιό σταθερή και πιό βολική από πλευράς τοποθέτησης των πεντάλ (κάτω). Όχι όμως ό,τι καλύτερο υπάρχει από σταθερότητα.

 

Προσωπική μου άποψη, πιστεύω ότι οι βάσεις τύπου Π είναι οι καλύτερες και αμέσως μετά οι βάσεις τύπου Χ (προσοχή με κλείδωμα καρφί και όχι με δοντάκια) όπου έρχονται αμέσως μετά από πλευράς σταθερότητας αλλά και ασφάλειας.

Όλες οι υπόλοιπες ειδικά αυτές που κλείνουν και γίνονται τόοοοοσοδούλες και είναι ότι πρέπει για μικρό πορτ μπαγκάζ τύπου Smart αν και είναι πάρα πολύ βολικές λόγω μεγέθους στο κουβάλημα και φινετσάτες, δεν είναι όμως τόσο σταθερές σαν τις άλλες.

 

Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

 

Ως παράδειγμα:

Τύπου Π

http://www.thomann.de/gr/km_18950.htm

http://www.thomann.de/gr/km_18953.htm

 

Τύπου Χ

http://www.thomann.de/gr/millenium_ks1010_keyboardstaender_economy.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν ακριβώς έχω και εγώ σε ασημί όμως. Να σου πω την αλήθεια την πήρα και είναι καινούργια την έχω χρησιμοποιήσει μόνο σε 3 live.

Αυτό όχι λόγω έλλειψης σταθερότητας, αλλά λόγω του ότι δεν έχει κλίση στο πάνω keyboard. Πρέπει να παίζεις flat και αυτό κουράζει, πράγμα που έχουν επισημάνει πολλοί.

Τα πεντάλ μετά εάν είναι τύπου damper dp-6/ds-1h δεν χωράνε κάτω και είναι σπάσιμο :P

 

Σε spider δοκίμασα μια φορά ενός φίλου, πολύ πιο σταθερές αλλά εάν χρησιμοποιείς touchscreen κάτω υπάρχει ένα θέμα.

 

Οι καλύτερες είναι οι double X, σταθερές έχεις και κλίση πάνω και ησυχάζεις.

 

Για να είσαι 100% σίγουρος πρέπει να δοκιμάσεις μία μόνος σου με τα πλήκτρα που χρησιμοποιείς.

 

Γενικά πιστεύω είναι πιο πρακτικές από τις ultimate αλλά λιγότερο όμορφες!

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι ειμαι ευχαριστημενος απο την ultimate καθως δε με ενοχλει η ελειψη κλισης..αν παιζεις ορθιος η σε σε σκαμπο δεν ενοχλει και τοσο.Επισης θεωρω οτι το σωστο ειναι να ειναι "flat" τα πληκτρα οπως και το πιανο εξαλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη, πιστεύω ότι οι βάσεις τύπου Π είναι οι καλύτερες και αμέσως μετά οι βάσεις τύπου Χ (προσοχή με κλείδωμα καρφί και όχι με δοντάκια)

 

+1000000.

 

Την έπαθα πρόσφατα με αυτά τα δοντάκια...

Η βάση άνοιξε εντελώς ξαφνικά (χωρίς καν να παίζω εκείνη την ώρα). Eίχα το Pa80 κάτω κι ένα Trinity πάνω. Μόλις η βάση άνοιξε το Pa80 βρέθηκε κάτω και από πάνω του το Trinity. Για καλή μου τύχη το Trinity δεν έπαθε απολύτως τίποτα (ούτε καν σημάδια). Το Pa80 απέκτησε κάποια μικρά σημάδια στο κάτω μέρος του από την επαφή με το πάτωμα αλλά ευτυχώς στο πάνω μέρος του έκανε σημάδια από τα πλαστικά ποδαράκια του Trinity που έφυγαν με λίγο τρίψιμο. Ευτυχώς τη γλίτωσε η οθόνη του και δεν είχα χειρότερα.

 

Βέβαια από την κρούση το ματάκι του Floppy ξεκόλλησε και το αντικατέστησα με νέο Floppy.

 

Θα μπορούσα να είχα πάθει πολύ μεγαλύτερη ζημιά αλλά τη γλίτωσα σχετικά φθηνά.

 

Συνεπώς συμμερίζομαι κι εγώ την άποψη του Μανώλη σχετικά με την ύπαρξη πύρρου στο χιαστί και όχι δοντάκια τύπου κροκόδειλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ. Πόσο σταθερή μπορεί να είναι; Δεν ξέρω...

 

Αν βλέπω καλά, η συγκεκριμένη βάση είναι με δοντάκια ή κάνω λάθος;

Εννοείται ότι δεν μιλάμε για να βάλουμε 76 ή 88 πλήκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ. Πόσο σταθερή μπορεί να είναι; Δεν ξέρω...

 

Αν βλέπω καλά, η συγκεκριμένη βάση είναι με δοντάκια ή κάνω λάθος;

Εννοείται ότι δεν μιλάμε για να βάλουμε 76 ή 88 πλήκτρα.

η συγκεκριμενη εχει αποσβεστει με 76 και 88αρι  ..οχι μονο σε λαιβ..μιας και βρισκεται στο στουντιο μας και συνεχως σηκωνει 17 με 20 κιλα. (2 συνθια συνηθως)τα οποια οποτε πηγαινω τα βρισκω εκει..και οχι στο πατωμα..

Στηνεται..ξεστηνεται και ολα οκ. Την συστηνω.

 

Αρμος με δοντακια που κλειδωνει με κεντρικο πιρο.

 

υ.γ. η αγορα της εχει κλεισει 2 χρονια.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις και τις προτάσεις σας!!!Το μόνο κακό που βλέπω,είναι να τρώω την ultimate στη μάπα (εκτός αν την αγοράσει κανείς ενδιαφερόμενος).

Και πάλι ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγορι, :D εάν σου αρέσει το στυλάκι της ultimate χτύπα αυτή την QuikLok

για να είσαι και σίγουρος χωρίς να φοβάσε μη σου φύγει κανένα όργανο.http://www.quiklok.com/catalog/?p=productsMore&iProduct=482&sName=SL-820

Δεν το λέω τυχαία αυτό,έχουμε κάνει πατέντα με φίλο σε ultimate με χταπόδια(αυτά τα λάστιχα που χρησιμοποιούμε στις μοτοσυκλέτες)για να μη γλυστράει το όργανο(Pa2 x Rro)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου