Προς το περιεχόμενο

Windows Vista: Λειτουργικό για κάθε γούστο


kourosava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Windows Vista, το επόμενο λειτουργικό σύστημα της Microsoft, θα κυκλοφορήσει σε έξι εκδόσεις για διαφορετικές κατηγορίες καταναλωτών και εταιρειών, ανακοίνωσε τη Δευτέρα η εταιρεία.

 

Τρεις από τις εκδόσεις απευθύνονται σε ιδιώτες (Vista Home Basic και Home Premium), δύο σε επιχειρήσεις (Vista Business και Enterprise) και μία θα διατεθεί αποκλειστικά σε αναπτυσσόμενες χώρες (Vista Starter Edition). Οι πέντε πρώτες εκδόσεις θα τρέχουν είτε στα 32bit είτε στα 64bit, ενώ το Vista Starter Edition θα τρέχει μόνο στα 32bit.

 

Το λειτουργικό έχει παρουσιαστεί προς το παρόν μόνο σε δοκιμαστική εκδόση (beta) για επιλεγμένους χρήστες και αναμένεται να παρουσιαστεί στην αγορά το δεύτερο εξάμηνο του έτους, σε ημερομηνία που δεν έχει ακόμα καθοριστεί.

 

Οι καταναλωτές θα μπορούν να επιλέξουν μεταξύ του Vista Home Basic, τη βασική και φθηνότερη έκδοση του λειτουργικού συστήματος, και του Vista Home Premium, το οποίο είναι εμπλουτισμένο με περισσότερες εφαρμογές πολυμέσων, όπως το σημερινό Windows XP Media Center. Η έκδοση Premium περιλαμβάνει μεταξύ άλλων τα εφέ ημιδιαφάνειας «Glass» στο νέο interface του λειτουργικού καθώς και δυνατότητα αναπαραγωγής και εγγραφής τηλεοπτικού προγράμματος.

 

Για τους απαιτητικούς χρήστες και τους ιδιώτες που χρησιμοποιούν το ίδιο PC για εργασία και ψυχαγωγία θα διατεθεί η έκδοση Vista Ultimate, η οποία θα είναι και η ακριβότερη και θα περιλαμβάνει τα χαρακτηριστικά όλων των υπόλοιπων εκδόσεων.

 

To Vista Βusiness απευθύνεται σε μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις, ενώ το Vista Enterprise προορίζεται για μεγάλες εταιρείες που προμηθεύονται το λειτουργικό με ειδική συμφωνία αδειοδότησης για μεγάλο αριθμό υπολογιστών. Η έκδοση Enterprise περιέχει το εργαλείο BitLocker, το οποίο κρυπτογραφεί ολόκληρο το σκληρό δίσκο ώστε να εμποδίζει την πρόσβαση στα δεδομένα ακόμα και αν ο υπολογιστής κλαπεί.

 

Η βασική έκδοση Windows Starter θα διατίθεται προεγκατεστημένη σε φθηνούς υπολογιστές που πωλούνται σε αναπτυσσόμενες χώρες, όπως συμβαίνει και με το σημερινό Windows XP Starter Edition. H έκδοση Starter πιθανότατα θα επιτρέπει την εκτέλεση το πολύ τριών προγραμμάτων.

 

Στην Ευρώπη, οι εκδόσεις των Windows που απευθύνονται σε καταναλωτές θα φέρουν το χαρακτηρισμό «Ν» και δεν θα περιλαμβάνουν το Media Player, στο πλαίσιο των κυρώσεων που επέβαλε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή στη Microsoft για μονοπωλιακές πρακτικές.

 

Εκπρόσωπος της Microsoft επισήμανε ότι, ενώ οι σημερινές εκδόσεις των Windows είναι οργανωμένες με βάση διαφορετικά είδη υπολογιστών, όπως τα Tablet PC και τα Μedia Center. Οι εκδόσεις του Vista αντίθετα, δομήθηκαν γύρω από διαφορετικές κατηγορίες χρηστών.

 

«Δεν επιθυμούμε οι καταναλωτές να αναγκαστούν να αγοράσουν κάτι που δεν θα καλύπτει όλες τις ανάγκες τους» δήλωσε ο Μπάρι Γκόφι του τμήματος Windows.

 

Τιμές για το Windows Vista δεν έχουν ανακοινωθεί, εκτιμάται όμως ότι θα κυμανθούν στα ίδια επίπεδα με το Windows XP.

 

ΠΗΓΗ: http://www.in.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να ρωτήσω κάτι. Τι σου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση σ' αυτή την "είδηση" και είπες να τη μοιραστείς μαζί μας; Ποια η χρησιμότητα της;

Μη με παρεξηγήσεις, απλά έχω βαρεθεί να βλέπω διαφημήσεις εδώ και 3 χρόνια για ένα προιόν που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και ποιος ξέρει ακόμα πότε θα κυκλοφορήσει αφού το πάνε από αναβολή σε αναβολή. Αυτό είναι πλήση εγκεφάλου. Τα πόσα test σε περιοδικά και "έμμεσες" όπως και η δική σου διαφημήσεις έχω δει δε λέγεται. Εχουν έτοιμους τους μελλοντικούς αγοραστές/χρήστες χωρίς κόπο και χρήμα. Την ίδια τακτική ακολουθεί και η Sony με το PS3 (το έκανε και με το PS2) αλλά και άλλες εταιρείες.

Δεν σου λέω ότι έκανες επίτηδες "έμμεση" διαφήμηση αλλά νυσάφι πια. Κάποιοι βγάζουν δις και βρήκαν τρόπο να γλυτώσουν χρήματα και από τις διαφημήσεις.

Ελπίζω το thread να μην γεμίσει γιατί ουσιαστικά θα είμαι και εγώ θύμα "έμμεσης" διαφήμισης.

ΧΩΡΙΣ παρεξήγηση πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι. Τι σου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση σ' αυτή την "είδηση" και είπες να τη μοιραστείς μαζί μας; Ποια η χρησιμότητα της;

Μη με παρεξηγήσεις' date=' απλά έχω βαρεθεί να βλέπω διαφημήσεις εδώ και 3 χρόνια για ένα προιόν που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και ποιος ξέρει ακόμα πότε θα κυκλοφορήσει αφού το πάνε από αναβολή σε αναβολή. Αυτό είναι πλήση εγκεφάλου. Τα πόσα test σε περιοδικά και "έμμεσες" όπως και η δική σου διαφημήσεις έχω δει δε λέγεται. Εχουν έτοιμους τους μελλοντικούς αγοραστές/χρήστες χωρίς κόπο και χρήμα. Την ίδια τακτική ακολουθεί και η Sony με το PS3 (το έκανε και με το PS2) αλλά και άλλες εταιρείες.

Δεν σου λέω ότι έκανες επίτηδες "έμμεση" διαφήμηση αλλά νυσάφι πια. Κάποιοι βγάζουν δις και βρήκαν τρόπο να γλυτώσουν χρήματα και από τις διαφημήσεις.

Ελπίζω το thread να μην γεμίσει γιατί ουσιαστικά θα είμαι και εγώ θύμα "έμμεσης" διαφήμισης.

ΧΩΡΙΣ παρεξήγηση πάντα.[/quote']

 

Επππππ, ηρέμησεεεεε

Δεν μου έκανε εντύπωση τίποτα.

Επειδή δεν σε ενδιαφέρει εσένα, αυτό δεν σημαίνει οτι δεν ενδιαφέρει και τους άλλους.

Αν έχεις βαρεθεί τις "διαφημίσεις" και την ενημέρωση, μην τις διαβάζεις.....διάβασε κατι άλλο να περνάει η ώρα σου..............π.χ. Τεν-Τεν.

Απ'οτι βλέπω είσαι και εσυ ένας αντι-microsoft αλλα δυστυχώς είσαι και εσυ μέσα στο χορό τους είτε το θές είτε οχι και θα χορεύεις για πολύ ακόμα, όπως και εγω άλλωστε.

 

και ναι....παρεξηγήθηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θελει,μπορει να διαβασει και κανα Penthouse... Ετσι για να σταματησει να παιζει PS........... :D :D :D

 

 

 

τεν τεν;;που τον θυμηθηκες ρε τρελε;;;

:D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεν τεν;;που τον θυμηθηκες ρε τρελε;;;

:D :D :D

 

....Βαβούρα, MAD, Μικροί Εξερευνητές και στα κρυφά ΤΑ-ΡΑ-ΤΑΤΑ και Μπαλαδόρο....Αυτά διάβαζα στα νιάτα μου.....α και το SUPERMAN....θεός χωρέστον (τον έφαγε ο DOOMSDAY)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έλεος. Όχι και έμεση διαφήμηση! Να πώ ότι ήταν κανένας που έκανε πρώτη φορά ίσως το έπερνα έτσι. Αλλά το ποστ του kourosava έχει καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα!

Eγώ δεν το βλέπω σαν διαφήμση, παρά σαν ενημέρωση. Και έχει και καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα το κείμενο...

Πρώτη φορά το άκουσα για το καινούργιο λειτουργικό και αυτό διότι δεν ασχολούμε με το θέμα. Αν και δεν βρίσκω κάποιο λόγο που να θέλω να αλλάξω τα xp αυτή την στιγμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεν τεν;;που τον θυμηθηκες ρε τρελε;;;

:D :D :D

 

....Βαβούρα' date=' MAD, Μικροί Εξερευνητές και στα κρυφά ΤΑ-ΡΑ-ΤΑΤΑ και Μπαλαδόρο....Αυτά διάβαζα στα νιάτα μου.....α και το SUPERMAN....θεός χωρέστον (τον έφαγε ο DOOMSDAY)[/quote']

 

Διαβαζες και Ερικ Καστελ(νομιζω οτι λεγονταν ετσι...) ενας γκριζομμαλλης μπαλδορος ηταν....; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζες και Ερικ Καστελ(νομιζω οτι λεγονταν ετσι...) ενας γκριζομμαλλης μπαλδορος ηταν....; :D

 

Δεν μου λεει τίποτα το όνομα. Σε ποιά ομάδα έπαιζε? :lol: :lol: :lol:

 

shock

πες μας και οτι το thread "ROGER WATERS ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ" είναι διαφήμιση να αρχίσω να κάνω τούμπες στο λιμάνι (εχει και 8 μποφόρ και θα χαλάσουν και τα μαλλιά μου)

Και ο yameth κάνει διαφήμιση στο site του! Γιατί δεν του κάνεις παρατήρηση!??! :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς, το 90% του πλανήτη τρέχει Windows και οι περισσότερες μουσικές εφαρμογές είναι στα Windows, οπότε (καλώς ή κακώς λέμε) δεν μπορούμε να αποφύγουμε την ενημέρωση για τη νέα έκδοση των Windows.

 

Το άρθρο στον In είναι κατά το πρότυπο ενός άρθρου που εμφανίστηκε εχθές στα News του BBC. Εκεί υπάρχουν και γνώμες κάτω από το άρθρο, όπου διάφοροι λένε ότι δεν πολυενθουσιάστηκαν με τα νέα, άρα δεν είμαι και σίγουρος ότι είναι διαφήμιση.

 

Επίσης για να μην μπερδεύεστε, η λέξη "διαφήμιση" έχει συγκεκριμένο νόημα: είναι η προσπάθεια ευφημιστικής προβολής ενός προϊόντος/προσώπου/υπηρεσίας από κάποιον που έχει ίδιον συμφέρον να κάνει αυτή την αναφορά. Το να πω εγώ ότι οι Fender είναι "γαμώ τις κιθάρες" ΔΕΝ είναι διαφήμιση διότι ούτε τις πουλάω ούτε θα κερδίσω χρήματα αν πάτε να τις αγοράσετε. Αντίθετα αν πω ότι τις καλύτερες σοκολατίνες τις φτιάχνει το Delice ΕΙΝΑΙ διαφήμιση αν αποδειχτεί ότι το συγκεκριμένο ζαχαροπλαστείο μου ανήκει.

 

Έτσι, αυτό που έγραψε ο Kourosava ΔΕΝ είναι διαφήμιση, αυτό που έγραψε ο Fleamail για τον Waters ΔΕΝ είναι διαφήμιση κλπ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου