Προς το περιεχόμενο

SnoozeLoop : +/-


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

BLOODY !!! welcome back!!!

θα σου κρατήσουμε βινύλιο για τα Χριστούγεννα! χοχο

 

Να είσαι suhr ότι θα βρεθούμε για να το παραλάβω! :)

 

Μετα απο 16 μερες εσωκλεισμου σε ενα στρατοπεδο σε υψομετρο 700 μετρων...μπορω να πω ότι τα κομματια αυτα ηταν η καλυτερη συντροφια για το μεσημεριανο χαλαρωμα και υπνο κατ'επεκταση...

 

Δυστυχως σπανια ημουν ξυπνιος μετά απο το 2 κομματι, αλλα δεν εχει σημασια...δε φταιτε εσεις ;D

 

Θα το ακουσω οταν βρω την ευκαιρια, αλλα ελπιζω να μη μου φερνει μνημες κουκετας και αγριοφωναρων και μυρωδιας απο 16 ζευγαρια αρβυλα :D

 

Απλα ηθελα να σας πω ότι εβαζα τα κομματια σας τα μεσημερια για να κοιμηθω...με την καλη εννοια....αυτα :)

 

Ελπιζω οτι

 

...μάλλον έπεσε η έφοδος και διακόπηκε η επικοινωνία.  :D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι ότι εγώ δε θα έκανα σχεδόν τίποτα ίδιο - ευτυχώς για εσάς.

Αν ανακατευόμουν στις αρχικές ιδέες που συναποτελούν το τελικό αποτέλεσμα θα πέρναγαν πολλές επιρροές από Φραγκολιά, Wikileaks, Βίνα Ασίκη ή/και Στέλιο Παπαθεμελή.

(Όχι ότι έχω εικόνα για τις αρχικές ιδέες, αλλά τέλοσπάντων καταλάβατε.)

 

Το έχω αρκετές μέρες στα χέρια μου και εξακολουθεί να μη με αφήνει να το υποβιβάσω στο επίπεδο του μουσικού χαλιού ενώ παίζω Championship Manager 2001 - 2002. ;D :-[

 

Γειά στα χεράκια σας κολλεκτιβαίοι. :-*

 

Απλα ηθελα να σας πω ότι εβαζα τα κομματια σας τα μεσημερια για να κοιμηθω

 

Πω πωωωω...πήζει ο νέος.

Κουράγιο σειρά.

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απλα ηθελα να σας πω ότι εβαζα τα κομματια σας τα μεσημερια για να κοιμηθω...με την καλη εννοια....αυτα :)

 

 

oρίστε ωραίο tag : insomnia healer, yawn generator, lexo substitute ;D ;D ;D

 

Ελπιζω οτι

 

Φαντάζομαι θα μπήκε το 2ο κομμάτι. Μην ακούς την ώρα που ποστάρεις ;D ;D ;D

 

 

@Earendil : στα κατάλληλα ηχεία θα ακούσεις επιρροές από Βίνα. Απλά τη φωνάζουμε Ελίζαμπεθ (και αυτή με φώναζε Σεμπάστιαν).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φαντάζομαι θα μπήκε το 2ο κομμάτι. Μην ακούς την ώρα που ποστάρεις ;D ;D ;D

 

χαχαχα, οχι ρε νταξει δεν ειπαμε και σε τετοιο βαθμο. Να τωρα που το ακουω πχ και δεν νυσταζω, δεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Έχοντας περάσει ήδη 2 μέρες με τη δουλειά των SnoozeLoop ανα χείρας (και ανα ώτας), δεν είναι νωρίς πλέον να πω με σιγουριά ότι αυτή η δουλειά είναι ένα από τα πολύ καλά κρυμμένα underground μουσικά μυστικά.

 

Ξεκινώντας από το όλο πακέτο το οποίο είναι το λιγότερο εντυπωσιακά καλαίσθητο και περνώντας στο CD (αφου το βινύλιο έχει κρατηθεί καθαρά για συναισθηματικούς λόγους σε ράφι) πιάνεται κάποιος εξ'απίνης από τον εξαιρετικό τρόπο με τον οποίο οι SnoozeLoop ενορχηστρώνουν τα κομμάτια τους. Στερεοφωνικά γίνεται ένα πολύ ενδιαφέρον και διαρκές παιχνίδι όπου κάθε πλευρά παλεύει για να σου αποσπάσει την προσοχή, τις περισσότερες φορές μάλιστα τα καταφέρνει με άνεση και είναι λίγες είναι οι στιγμές όπου ο ακροατής αισθάνεται ηχητικά κορεσμένος. Σε αυτό φυσικά βοηθάει πέραν της καλής παραγωγής και η μικρή - για τα δεδομένα του είδους - διάρκεια των συνθέσεων, κάτι το οποίο ίσως και να αποτελεί το μοναδικό παράπονο, καθώς μετά την λήξη του 18λεπτου περίπου ταξιδιού θα περίμενε κανείς να εξερευνήσουν εαυτούς προς τέρψιν κυρίως του κοινού τους, το οποίο θα τους περίμενε ίσως να μετρήσουν τις δυνάμεις τους περισσότερο.

 

Όμως, σαφώς και αυτός δεν είναι και ο λόγος ύπαρξης του "+/-". Λειτουργεί περισσότερο ως το προσωπικό τους σύντομο soundtrack ενός ταξιδιού που πήρε 5 χρόνια προετοιμασίας. Ζεσταίνει τις μηχανές του και ξεκινά εντυπωσιακά (protege), μετράει χιλιόμετρα και συνεχίζει ακόμα πιο εντυπωσιακά (personnel, lullaby), στο δρόμο συναντάει που και που κάποιες λακούβες (bon ballad) οι οποίες "ενοχλούν" (ας μου επιτραπεί) μόνο και μόνο λόγω της πρότερης μεστότητας κατασκευής του και φτάνει στον προορισμό του θριαμβευτικά (μετρώντας), εν τέλει γεμάτο αυτοπεποίηθηση και ικανοποίηση που πραγματοποίησε το ταξίδι του.

 

Οι SnoozeLoop αξίζουν να ανακαλυφθούν και να εκτιμηθούν πέρα από τον 'κλειστό' κύκλο του noiz, μέσω ακουστικών και συνοδείας κόκκινου κρασιού όταν έχει πέσει το φως της ημέρας και είναι η ώρα του ημερήσιου απολογισμού, με την υπόλοιπη πόλη να κοιμάται και εμάς να νιώθουμε για τις λίγες αυτές ώρες σε θέση ισχύος που παραμένουμε ξύπνιοι.

 

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

το +/- διατίθεται πλέον και εκτός Εξαρχείων ;D.

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το βρεί στη Θεσσαλονίκη στο Sonic Ark (Γρ. Λαμπράκη 215).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου