Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η αληθεια ειναι οτι ετσι οπως ειναι τα jack με μπερδευουν στο πως να κανω τις κολησεις σωστα.Παρατηρησα οτι ειχα κανει μια λαθος κωληση στο output την οποια διορθοσα και τωρα περναει περισσοτερο σημα.Παρ'ολα αυτα ακομα δεν δουλευει κανονικα.Νομιζω καταλαβα πιο λες οτι πρεπει να κοψω.Το θεμα ειναι πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη μου την εσπασε το jack το εβγαλα εντελως και εβαλα ενα αλλο απο μια κιθαρα που το ειχα αντικαταστησει παλιοτερα.Ξανακολησα τα καλωδια και μπορω να πω οτι

εκανα μια μεγαλη προοδο.Οταν ειναι κλιστο το πεταλι το σημα περναει κανονικα.Οταν το ανοιγω και βαλω το volume τερμα,γιατι αλλιως δεν ακουω κατι ακουγεται σε χαμηλη ενταση η κιθαρα....και αμα χτυπαω δυνατα τις χορδες βγαινει ενα ιχνος break up σαν "κλασμενο ηχειο" ενα πραμμα.Τωρα το προβλημα μου που επικεντρωνεται?

Τoneless και funkblue ευχριστω για τη βοηθεια και την υπομονη σας.

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μάλλον τελείωσες με το debugging του διακόπτη.

 

Τα jacks φαίνονται και στο μάτι οι συνδέσεις αν δεν έχεις πολύμετρο για να τα τσεκάρεις.

Κοιτάς απο τα πλάγια και ακολουθείς τα ελάσματα μέχρι να καταλήξουν σε κάποιο σημείο σύνδεσης, εκεί που κολλάς τα καλώδια.

 

Όταν τοποθετείς ενα καρφί, εκεί που ακουμπάει η άκρη του είναι το "tip" ή αλλιώς το "σήμα" της κιθάρας. Όλα το υπόλοιπο είναι το ground ή η γείωση του πεταλιού με τη γείωση της κιθάρας. 

 

Έχεις χρησιμοποιήσει δύο απλά jack οπότε πρέπει να έχεις συνδεδεμένα τα εξής:

 

input jack - το "tip" πάει στο διακόπτη. Τίποτα άλλο συνδεδεμένο πάνω του... μόνο ενα καλώδιο αφού έχεις μεταλλικό σασί.

 

Output jack - το "tip" πάει στο διακόπτη.

Και ενα άλλο καλώδιο απο τη γείωση του jack, στη γείωση της πλακέτας.

Με το απο πάνω, γειώνεται και το input μέσω του αλουμινένιου κουτιού.

 

 

Τσέκαρε τις συνδέσεις του ποτενσιόμετρου,

η μια άκρη στη γείωση, η μεσαία στο διακόπτη και η άλλη άκρη στη πλακέτα.

 

Εαν έχεις βάλει άλλο τρανζίστορ, ίσως τα pins του να πρέπει να μπούν ανάποδα σε σχέση με το 2N3904.

 

Εαν δεν βγάζεις άκρη, μπορείς να απλοποιήσεις λίγο το κύκλωμα, αφαίρεσε τις διόδους απο τη μια μεριά, εκεί που συνδέονται με το πυκνωτή. Με αυτή τη μετατροπή πρέπει να έχεις ενα καλό και δυνατό booster.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον πρεπει να εχω συνδεσει λαθος τα δυο ακριανα καλωδια του ποτενσιομετρου...

ολα τα αλλα δειχνουν να ειναι οκ... θα αλλαξω κι αυτο και βλεπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ...update no 125467

αλλαξα τα καλωδια στο ποτενσιομετρο και τωρα απλα δυναμωνει απο την αναποδη μερια.

Εκανα καλυτερα μερικες κωλησεις και τα πραγματα ειναι ελαχιστα καλυτερα.Το σημα εξακολουθει να περναει μια χαρα οταν ειναι κλιστο το πεταλι.Οταν το ανοιγω εχω το ιδιο αποτελεσμα με πριν με τη διαφορα οταν βαζω τερμα τον ενισχυτη να ακουω σε παρα πολυ χαμηλη ενταση εναν ωραιο smooth ηχο και οταν χτυπαω δυνατα τις χωρδες ακουγεται ενας ηχος σαν "αστραπη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα πηγα και πηρα καινουριες διοδους και καλωδιο.αφαιρεσα τις παλιες κολισα τις καινουριες ξανακανα ολες τις συνδεσεις σωστα με νεο καλωδιο και ειναι παλι τα ιδια...

μαλλον εχω βαλει λαθος το τρανζιστορ?

Ερχονται και καινουριες φωτογραφιες απο την προοδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις βγαλε και μια πιο καθαρη με τα στοιχεια στην πανω μερια της πλακετας...

και δες οτι οι αντιστασεις ειναι σωστες τιμες, και στη σωστη θεση... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προς rocka cola

 

Συγνώμη και χωρίς να θέλω να σε προσβάλω.

Βλέποντας τις φωτογραφίες, μήπως οι κολλήσεις σου είναι "κάπως";

Εννοώ τον συνδιασμό, θερμοκρασία στο κολλητήρι σου, ο χρόνος παραμονής του κολλητηριού πάνω στα σημεία κόλλησης, η ποσότητα της κόλλησης καθώς και ο τρόπος που κάνεις τις κολλήσεις είναι λιγάκι ας μου επιτραπεί η έκφραση, "άτσαλος" τρόπος.

Κατ'επέκταση των πιό πάνω, μπορεί άνετα να έχεις κάνει ψυχρές κολλήσεις καθώς και να έχεις "κάψει" ή αλλοιώσει τα χαρακτηριστικά από κάποιο ανταλλακτικό, άθελά σου βέβαια.

Μήπως θα έπρεπε να το ξανακάνεις αρχίζοντας από το μηδέν αλλά με προσοχή και υπομονή;

Όλοι μας κάνουμε λάθη.

 

Συγνώμη και πάλι για την παρέμβαση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου