Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα εχω ενα θεμα με το πως να αφησω το καλαι πανω στην επιφανεια που θελω... + οτι εχω κολησει και ξεκολησει 15 φορες πανω στο καθε σημειο.

πολυ πιθανο και να ναι ετσι λοιπον.

Για τις αντιστασεις διαβασα μεσα στο thread οτι δεν ειναι απαραιτητο να ειναι και ολοιδιες.

Αν δεν μου ειπαν ψεμματα εχω ακριβως αυτες που προτηνει ο toneless.Το μονο διαφορετικο ειναι οι καινουριες διοδοι που εβαλα σημερα συμφωνα με τις υποδειξεις που μου εδωσε ο funkblue.Ωριστε και μια φωτογραφια "απο πανω" οσο καλυτερα μπορει να την βγαλει η 5 αιτιας και κατι sony μου.

 

http://img89.imageshack.us/img89/2354/dsc00908c.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πιστεύω ότι στις κολλήσεις σου είναι το πρόβλημα.Εγώ στο δικό μου χωρίς να ξέρω τι φταίει στην τρίτη απόπειρα (από το 0 κάθε φορά) κατάφερα να φτιάξω λειτουργικό κύκλωμα.Θέλει μια κάποια εξοικείωση με τις κολλήσεις που δεν αποκτάται αμέσως.

Είναι πολύ βασικό για να κάνεις σωστές κολλήσεις να ΜΗΝ λιώνεις με το κολλητήρι το καλάι και να το πασαλείβεις παντού.

Η σωστή μέθοδος είναι προτού μπει καλάι,να εχεις ζεστάνει τα 2 εξαρτήματα που θες να κολλήσεις ωστε να αποκτήσουν την απαιτούμενη θερμοκρασία για να λιώσει το καλάι ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ.Δηλαδή ιδανικά το καλάι θα πρέπει να λιώνει πάνω στα εξαρτήματα,όχι πάνω στη μύτη του κολλητηριού.Πρόσεξε όμως μην το παρακάνεις και τα κάψεις,ειδικά ευαίσθητα στοιχεία όπως τρανζίστορς.

Καλή τύχη! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λες δεν μπορω να σκεφτω πως γινεται...

Εδω μετα βιας τα κολαω τα ποδαρακια...ειναι πολυ δυσκολο να πανε παντα εκει

που θελεις.Για μενα τουλαχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα συνεχισα την επιδιορθωση του πεταλιου.Αλλαξα κανα δυο καλωδια ακομα που τα ειχα κολισει τσαπατσουλικα και εκανα 2 κολησεις καλυτερες.Τωρα οταν εχω κλιστο το πεταλι το σημα περναει κανονικα και οταν το αναβω δεν ακουγεται τπτ εκτως κι ανα βαλω τον ενισχυτη τερμα οπου ακουω το σημα της κιθαρας σχεδον clean ελαχιστα πιο μπασομενο.Που μπορει να ειναι το προβλημα τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

problem solved!

Tο πεταλι δουλευει κανονικα επιτελους.Το προβλημα ηταν μια λαθος αντισταση.

Πηρα την σωστη και το πεταλι δουλεψε με τη μια.

Ωραιο bright sounding overdrive.

Ωρα για fuzz face.

thx toneless!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία λοιπόν, πάει και αυτό ανώδυνα...  ;D

 

Τι fuzz θα φτιάξεις;

Φτιάχνω ενα Big Cheese τώρα, να βάλουμε καμιά κόντρα όταν θα τα έχουμε τελειώσει...  :P

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφτιαξα ενα μινι amp στο στυλ της vox.Αυτα τα amplug που βγαζει.To σχεδιο το πηρα απο εδω:

http://www.minidisc.org/schem.gif

 

Δεν εβαλα ποτενσιομετρο στην εισοδο.Η ολη κατασκευη εγινε με εξαρτηματα που ειχα στον παγκο και μπηκε σε ενα κουτακι απο διακλαδωτη για τηλεφωνα.Φωτο δεν μπορω να ανεβασω τωρα.Τροφοδοτηται με μπαταρια των 9v.Οποτε μπορουμε να παιξουμε το ηλεκτρικο μας οργανο παντου.Στο σπιτι στο camping στην εξοχη και χωρις να ενοχλουμε αλληλους! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@toneless

XAXAXA!!!

δεν ξερω ακριβως,αλλα τωρα που πηρα το κολαι θα κατεβασω κανενα schematic για

fuzz face μιας και big muff εχω ειδη.Το μονο που θελω ειναι να βρω κανα κουτακι της προκοπης...ξερεις μηπως στην αθηνα που μπορω να βρω?

 

@Bsiap

wow!Oταν μπορεις βαλε καμια πικ να δουμε πως ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που θελω ειναι να βρω κανα κουτακι της προκοπης...ξερεις μηπως στην αθηνα που μπορω να βρω?

 

Μην περιμένεις απο μαγαζιά ηλεκτρονικών να βρείς τίποτα σοβαρά κουτιά.

Έχουν κάτι απλά στραντζαριστά αλλά μέχρι εκεί...

 

Αν δεν έχεις ήδη κανα έτοιμο "περίεργο" στο σπίτι, κοίταξε στο banzaieffects.de

Αν δεν θες να περιμένεις-παραγγέλνεις, τσέκαρε τις τιμές απο το παραπάνω link και στείλε pm να έρθεις να σου δώσω ότι θες. Αν και όλο και κανα τρανζίστορ θα χρειαστεί να παραγγείλεις κλπ

 

 

Υγ. 1 Αν θες κάτι γρήγορα και αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, κάνε στράντζα μια λαμαρίνα σε σχήμα (Π) και πήγαινε σε ξυλουργό να σου κάνει τα πλαϊνά και τη βάση με ξύλο.

 

Υγ. 2 Μια χαρά φαζάκι το Arbiter.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου