Προς το περιεχόμενο

Royer r121 vs Coles 4038


PJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς και αναφερόμουν στο XL II, άλλωστε δεν είναι και λίγες η φορές που πάω να δω ποιο μικρόφωνο έχω γιατί τα μπερδεύω με τις τόσες εκδόσεις και τα αντιεμπορικά ονόματα!  ;D

 

Anyway πίσω στα Coles  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Το πάρτυ είναι αυστηρά για κατόχους ribbon ή και για λοιπούς ενδιαφερόμενους;  ;D ;D ;D

 

...αυστηρά για κατόχους (θα εξεταστούν αποδείξεις αγοράς στην είσοδο) και με απαραίτητη προυπόθεση το σμόκιν για τους κυρίους και φόρεμα κοκτέηλ για τις κυρίες.... ;D

 

by the way,  δύσκολη υπόθεση τα ribbon ως stereo overheads....ίσως σε mono over, 3mic set up και παρόμοιες καταστάσεις να είναι οκ αλλά σε coincident, near concident & spaced pair νομίζω πως το fig 8  μπορεί να προκαλέσει πολύ περισσότερα προβλήματα  (στο stereo imaging, στην ύπαρξη κενών και "τυφλών" σημείων κλπ κλπ) από όσα θα "λύσει" ο smooth χαρακτήρας.....άσε που το "δωμάτιο" αναλαμβάνει πολύ πιο ενεργό ρόλο (άσχετα του πόσο καλό treatment έχει....απλά και μόνο ως πολύ πιο έντονη παρουσία), για αυτό και μου αρέσουν ιδιαίτερα ως room mics στα τύμπανα ή ως spot on mics σε πιάτα (λαμβάνωντας βέβαια υπ'όψη τα προβλήματα που ανέφερα...και μάλλον σε αρκετά μίνιμαλ σετς και "αεράτα" με χώρο παιξίματα). Ίσως το Μ160 που είναι υπερκαρδιοειδές να είναι η πιο λογική επιλογή....

 

Εγώ θα κοιτούσα πάντως σε πιο "παραδοσιακά" ηχητικά ribbon mics, δηλαδή χωρίς το extended HF range που έχουν πολλά μοντέρνα και ειδικά τα active (και ακόμη περισσότερο στην περίπτωση που ο συνδυασμός όργανο - χώρος είναι ήδη αρκετά bright). Ανάμεσα στα 2 μάλλον το Coles (αν και έχω ακούσει μόνο δείγματα....) γιατί το royer μου δίνει μια πιο scooped εντύπωση στα μεσαία που νομίζω πως στα τύμπανα ακυρώνει κάτα κάποιον τρόπο τον αρχικό λόγο της επιλογής του ρίμπον....

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ρίξε μια ματιά και στa ribbon της Golden Age project. Τα βγάζει παθητικά, ενεργά και λαμπάτα και σε απίστευτη τιμή. Μη τα υποτιμήσεις λόγω χαμηλής τιμής. Αγόρασα πρόσφατα το ενεργό και είναι φανταστικό !!!

 

http://www.goldenagemusic.se/goldenageproject/uk/index.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αυστηρά για κατόχους (θα εξεταστούν αποδείξεις αγοράς στην είσοδο) και με απαραίτητη προυπόθεση το σμόκιν για τους κυρίους και φόρεμα κοκτέηλ για τις κυρίες.... ;D

 

Εντάξει ρε παιδιά, μη μας παίζετε εμάς  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εντάξει ρε παιδιά, μη μας παίζετε εμάς  ;D

 

Παναγιώτη, εσύ λόγω ιδιαίτερου mic locker υποθέτω πως θα ήσουνα ούτως ή άλλως στο επίτιμο guest list σε ένα τέτοιο event (ειδικά αφού γίνεται και τόση κουβέντα για 414)  :)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγιώτη, εσύ λόγω ιδιαίτερου mic locker υποθέτω πως θα ήσουνα ούτως ή άλλως στο επίτιμο guest list σε ένα τέτοιο event (ειδικά αφού γίνεται και τόση κουβέντα για 414)  :)

 

Θα ήταν μεγάλη μου τιμή να παραστώ.

Υπόσχομαι να φέρω ό,τι μπορεί να φανεί χρήσιμο στις δοκιμές (τα vintage 414 κι όχι μόνο  ;)).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

....ωραία....θα οργανώσετε τώρα εσείς όμορφα μικροφωνοχάπενινγκς ( :o) και εμείς εδώ στον βορά θα καθόμαστε να κλαιγόμαστε ιντερνετικώς για τις δισκογραφικές και τις 712 εκδόσεις του 414 ...... >:( ;D ;D ;D

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου