Προς το περιεχόμενο

Τι προενισχυση για μπασο?


petersp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια...για την σουιδεζα θελω να ρωτησω...αυτη με τη λαμπα...περα απο ντραιβ το πεταλι μπορει να σμιλεψει τον ηχο ΧΩΡΙΣ να δινει καθολου ντραιβ?η παντα περνα καποιο ντραιβ στον ενισχυτη?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H Σουηδέζα δεν έχει λάμπα αλλά προσομοίωση.

Σόρρυ, έλεγες για το valvedrive και όχι το microbass. Δεν το ξέρω το valvedrive.....`

Η Αγγλίδα έχει λάμπα.

Και τα δύο(DHA & microbass) δουλεύουν το eq τους και καθαρά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δεν ηθελα να παρεξηγηθει.ναι δουλευει και στο καθαρο του.κι εγω κατα βαση στο καθαρο το παιζω...ειναι πολυ απλο πεταλι.volume,bass,mid,high και gain.ενα κουμπακι για να μπει στο overdrive και ενα που αλλαζει απο 0db σε -8db.πολυ καλη.εγω βρηκα την ησυχια μου.το καρφωνω στη λουπα του ενισχυτη και ειμαι ωραιος ;D

το μονο αν μπορεις να το πεις ελαττωμα ειναι οτι δουλευει στα 12V αλλα ειναι λαμπα...

αυτα απο μενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ολα ωραια...αλλα ξερετε τη σκεφτομαι?εχουμε καταντησει να περναμε τα μπασα απο 400 προενισχυσεις...δηλαδη εχουμε και λεμε...προενισχυση απ τον ενισχυτη..προενισχυση απ το onboard του μπασου μετα κομπρεσαρισμα γιατι μπασο χωρις κομπρεσορα δεν γινεται..μετα απ τον μικτη και στο τελος λεμε οτι ο ηχος ειναι στα δαχτυλα... :)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..προενισχυση απ το onboard του μπασου μετα κομπρεσαρισμα γιατι μπασο χωρις κομπρεσορα δεν γινεται..μετα απ τον μικτη και στο τελος λεμε οτι ο ηχος ειναι στα δαχτυλα... :)

Αυτές είναι δικές σου επιλογές.

Εγώ είπα από την αρχή ότι θέλω για τα live μια λαμπάτη προενίσχυση που θα παραμετροποιώ on the fly. Μέχρι πρότινος δεν έπαιζα με active. Δεν χρησιμοποιώ κομπρέσορα. Ο ρόλος της  κονσόλας (αν μπει) στο live εξαρτάται αν είναι pre ή post di το σήμα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα οκ ενα old school μπασο μια χαρα το παιζεις...ειχα παιξει ομως ενα Garry willis και πεταει αρμονικες με το παραμικρο...γενικα το μοντερνα μπασα πιστευω οτι θελουν τον κομπρεσορα τους...πλεον δεν παιζω χωρις κομπρεσορα...φυσικα υπεραγαπω και τον κομπρεσορα μου...ενας αλλος κομπρεσορας ισως και να με ξενιζε...στην τελικη ολα ειναι σχετικα :)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικιο εχεις, απλα θελω ενα καλο preamp, να το γνωρισω και να με γνωρισει, για να πηγαινουμε παρεα παντου. Να μπαινω στο σκ@τ@μηχανημα που εχει στο μαγαζι, να τα βαζω ολα flat και να πειραζω την προενισχυση μου.

Κομπρεσορα δεν χρησιμοποιω, γενικα δεν χρησιμοποιω εφε εκτος απο το group που παιζω Floyd. Κι αντι να βαλω κομπρεσορα για να καθαρισει το πραμα, προτιμω να βαλω το NS2 μου για Gate.

Τωρα θα μου πει κανεις για το MXR?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το MXR D.I.+, εχει κανενας απο σας αποψη?

Είπα να μην αναφερθώ σ' αυτό μιας και δεν το περιλαμβάνεις στην πρώτη λίστα, αλλά αφού ζητάς και γι' αυτό γνώμη θα σου πω 2 λόγια.

 

Το είχα 2 χρόνια, το χρησιμοποιόυσα σαν προενύσχιση, ενώ σπάνια σαν Distortion.

Επίσης χρησιμοποίθηκε ως D.I για μερικες ηχογραφήσεις, και εκει μπορώ να πω οτι έκανε πολυ καλά την δουλεία του!

 

Σχετικά φθηνό, ανθεκτικότατο (bulid like a tank), απλό eq (bass,mid,treble) χωρίς να χρειάζεται και κάτι παραπάνω, και έχει και το colour mode που δίνει ωραιά ατάκα στο ηχό.

Mε το βρώμικο κανάλι δεν ήμουν και ιδιαίτερα ενθουσιασμένος, είμαι και λίγο περίεργος με τους distortion ήχους, διαθέτει gain, trigger (ποσο ευαισθητο να ειναι με τις δυναμικές),blend και volume. To κακό ειναι πως η ρύθμιση του eq και στο καθαρό και στο βρώμικο παραμένει ιδια,δεν ειναι ξεχωριστά σε καθε καναλι.

 

Για το colour mode o ήχος του πλησιάζει πάρα πολύ σ' αυτόν,

αν και ο Duff αναφέρει πως χρησιμοποιεί το m80, στο βιντεοκλίπ δεν βλέπω πουθενα Μ80 (το έκρυψε ;D)

 

Προσωπικά ήμουν πολύ ευχαριστημένος, το πούλησα γιατί ηθελα τα χρήματα (βλακεία μου) θα το ξαναγόραζα χωρίς 2η σκέψη τελικά ήταν χρήσιμο εργαλείο. Έπισης οταν δοκίμασα το Sansamp Bass Driver πίστευα πως θα διαπίστωνα μεγάλη διαφορά (προς το καλύτερο) σε σχέση με το M80 μα διαπίστωσα πως το M80 δεν έχει να ζηλέψει τίποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αντι να βαλω κομπρεσορα για να καθαρισει το πραμα, προτιμω να βαλω το NS2 μου για Gate.

 

Παράλειψης μου, το Distortion κανάλι διαθέτει και noise gate στο M80.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου