Προς το περιεχόμενο

Line 6 Tone Port UX1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει ακούσει κανείς για το νέο σχετικά προιόν της Line 6 Tone Port UX1

 

για ηχογράφηση κιθάρας , μπάσου κ φωνητικών να μου πει τη γνώμη του

 

και αν υστερεί απο μία κάρτα ήχου στα ίδια λεφτά ( 130 ευρώ) εφόσον

 

επιζητούμε μία ηχογράφηση προσανατολιζόμενη στην κιθάρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα θα με ενδιέφερε αν έχει κάποιος σχετική εμπειρία, ειδικά με το 'μεγαλύτερο' από τα 2 interfaces.

 

Τα demo video της Line 6 δείχνουν εντυπωσιακά αλλά...

 

Αυτό που έχει νόημα για μένα, είναι αν μπορείς να το χρησιμοποιείς άνετα για 'πρόχειρες' ηχογραφήσεις σε κάποιο laptop ας πούμε, ή για να περνάς εύκολα ιδέες στο DAW που χρησιμοποιείς, όχι τόσο σαν all in one λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Αποτελεί μια κάρτα όλα σε ένα, για κάποιον που θέλει να ηχογραφίσει, φωνή, κιθάρα, και μπάσσο.. Διαθέτει μοντέλα ενισχυτών και εφφέ τα οποία δεν τρέχουν ώς πρόγραμμα.. δηλαδή δεν απασχολούν επεξεργαστική ισχύ.. Επιπλέον τα μοντέλα που διαθετουν είναι αναβαθμίσιμα μέσα απο τη σελίδα της εταιρείας.. και ένα ειδικό λογισμικό το Line6 monkey..Αν και οι νέες εκδόσεις Line6 διαθέτουν ένα άλλο πρόγραμμα... εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα το gearbox το οποίο είναι άψογο interface της κάρτας σου.. Με αυτό μπορείς να δρομολογήσεις σήματα, να ρυθμίζεις εντάσεις, Monitoring κτλ.. αλλά και να επιλέξεις την επιλογή 2 εισόδων, όπου με διαφορετικό configuration να έχεις 2 tracks που γράφουν ταυτόχρονα στο cubase, το ένα με gear κιθάρας, και στο άλλο με gear Μπάσσου.. Μπορείς βέβαια να έχεις και άλλους συνδυασμούς...

 

Από άποψη ποιότητας και ηχογράφησης είναι πολύ καλό και αρκετά εύχρηστο.. Δουλεύει καλά με όλα τα windows και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως κάρτα ήχου, περνώντας τα line outs σε μια άλλη κάρτα ήχου..

 

Γενικά για τα λεφτά της είναι μια πολύ καλή επιλογή, για την οποία σίγουρα θα βρείις ανάλογη χρήση..  Επιπλέον πιστεύω ότι στα λεφτά της δεν έχει κάποιον ανταγωνιστή.. (απ' όσο ξέρω τουλάχιστον)

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την UX2. Σε κάποιες λίγες ηχογραφήσεις που έχω κάνει με κάλυψε. Έβγαλε πολύ καθαρό ήχο, και γενικά δεν υπήρχε πρόβλημα. Βοηθάει και το 48V phantom power. Και όντως ταίριαξε καλά με τον υπολογιστή, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα συμβατότητας ή ηχητικής ποιότητας γενικά.

 

Επίσης, αν και φαντάζομαι ότι άλλα προγράμματα (π.χ. Guitar Rig) πετυχαίνουν καλύτερους ήχους κιθάρας, το Gear Box έχει αρκετά πραγματάκια και κάνει θαύματα ώρες ώρες. Προτείνω να ακούσετε το preset "Mini-Mono Synth". Ή να βάλετε καμπίνες, ενισχυτές, overdrive, distortion, reverb, flanger κλπ. και να μιλήσετε στο μικρόφωνο.. Τρελή πλάκα..  ;D ;D

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου