Προς το περιεχόμενο

piezo for bass αξιζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλημερα φιλοι μου...

Θελω τα φωτα σας οπωσδηποτε. Μου φτιαχνει ο Αντωνης Παπαδοπουλος  ενα χειροποιητο μπασακι και σκεφτομαι να βαλω πανω ενα piezo συστηματακι. Εχει παιξει καποιος με κατι αντοιστοιχο? Αξιζει τον κοπο?

το συστημα που εχω δει ειναι αυτο

οι καβαλαρηδες ειναι αυτοι  http://www.thomann.de/gr/abm_3710g_p_single_bass_piezo_g.htm

 

και η προενυσχηση ειναι αυτη  http://www.thomann.de/gr/graph_tech_ghost_acoustiphonic_preampkit.htm

 

Περιμενω απαντησεις σας συντομα γιατι στη βραση κολαει το σιδηρο

Ευχαριστω εκ των πρωτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν ξέρω τι κάνει στο μπάσο (έχω σε εξάχορδη πάντως)...και η ερώτησή μου είναι...Τί ελπίζεις να πετύχεις?

Από καθαρή περιέργεια σε ρωτάω. Θα σου έλεγα την εμπειρία μου από την ηλεκτρική αλλά νομίζω ότι δεν έχουν σχέση.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλημερα φιλοι μου...

Θελω τα φωτα σας οπωσδηποτε. Μου φτιαχνει ο Αντωνης Παπαδοπουλος  ενα χειροποιητο μπασακι και σκεφτομαι να βαλω πανω ενα piezo συστηματακι. Εχει παιξει καποιος με κατι αντοιστοιχο? Αξιζει τον κοπο?

 

Όταν λες μπασάκι εννοείς ηλεκτρικό κόντρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!Γενικα σε αρκετα μπασα θα βρεις πιεζο και αρκετοι γνωστοι μπασιστες παιζουν μπασα-warr-chapmanstick με πιεζο...ειδικα αν εχεις να παιξεις το μπασακι με καποι drive go for it!!!ο μαγνητικος ηχος μαζι με τον πιεζο δινουν πολυ καλους συνδιασμους..τωρα..αν εχεις σκοπο να το παιξεις και σαν ακουστικο μπασο δεν θα το προτεινα καθως η αισθηση και ακουστικη του ακουστικου-κοντρα δεν συγκρινετε με τιποτα...μιλαμε για μπασο με ταστα η αταστο?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσωπικά έχοντας παίξει με ένα Lightwave έβαλα τα γέλια και τα κλάματα...  :D

 

Το βρήκα άθλιο από όλες τις απόψεις- σαν ήχο εννοώ, σαν συχνότητες και δεν μπόρεσα να βρω μια χρήση του συστήματος για να το «ακούσω» μέσα στην μπάντα.

 

Πάντως ότι και να σου πούμε αν δεν το ακούσεις... Είναι πολύ ιδιαίτερος ήχος, που εσύ ενδεχομένως να μπορείς να τον «φέρεις» στα μέτρα σου. 

 

Μπορεί να το ακούσεις και να ενθουσιαστείς... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα σε μπασο με ταστα....ειναι ψυλοαθλιος ο ηχος..εκτος και αν το θες για taping..εκει αλλαζει το θεμα....σε αταστα ειναι οκ...ειδικα με drive...το τονιζω αυτο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μπασο ειναι ηλ. με ταστα δεν ειναι κοντραμπασο ηλεκτρικο...

Οσο για τον ηχο πιστευω οτι θα ηθελα να μου βγαλει κατι απο ακουστικο μπασο. Γιαυτο ρωταω αν εχει παιξει καποιος. Παντως ευχαριστω για τις απαντησει σας  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω ότι σε ένα ηλεκτρικό μπάσο το μόνο που χρειάζεσαι είναι τούτο:

65_split_coil.jpg

 

Αλλά πέρα από την πλάκα, αν πετύχεις ένα καλό blend μεταξύ του piezo και του/των μαγνητών πιστεύω ότι μπορεί να σου δώσει ένα ωραίο αποτέλεσμα. Αλλά μόνο του σε ηλεκτρικό όργανο, δεν θα έχει κάτι το ιδιαίτερο, μάλλον μουντάδα που δεν μπορείς να την κάνεις κάτι.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να είμαι απόλυτος αλλά...ξέχασέ το ;D

Μικρότερο συχνοτικό εύρος, προβλήματα στο monitoring σε μεγάλες εντάσεις κλπ κλπ κλπ

Σε καμία περίπτωση επίσης δεν θα βγάλεις κάτι από ακουστικό μπάσο (βάσει της δικής μου εμπειρίας πάντα).

Όσο για το blend, ίσως σου δώσει κάτι ξεχωριστό αλλά και πάλι όχι την αίσθηση ενός ακουστικού μπάσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου