Προς το περιεχόμενο

Lets talk about Gibson!


S9F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δεκαετία (φευ...) σχεδόν πέρασε,οπότε νομίζω οτί είναι καιρός να "τα βάλουμε κάτω" και να δούμε κατά πόσο "καλή" ήταν και ειδικά για τις USA Les Pauls.Είναι γνωστό σε μερικούς οτί οι Leslies είναι η αδυναμία μου,αν και πιστεύω οτί η καλύτερη κιθάρα που είδε ποτέ αυτός ο πλανήτης την έφτιαξε Έλληνας και είναι η Stratocaster.Period. 8)

 

Είχα την τύχη να κληρονομήσω από τον συγχωρεμένο τον παππού μου -που αν και πληκτράς- μία original 59άρα και κάπως έτσι άρχισε η τρέλα μου μ΄αυτές τις κιθάρες.

 

Οι Custom Shop εξαιρούνται,διότι πέρασαν από τα χέρια μου πάνω από 35 και ήταν όλες τους εξαιρετικές(μερικές λίγο καλύτερες,αλλά σε γενικές γραμμές όλες τους εξαιρετικές) και κατά τη γνώμη μου αξίζαν τα λεφτά τους.

 

Γι'αυτές που δεν μπορώ να έχω ασφαλή γνώμη -διότι δοκίμασα όλο κι΄όλο 5- είναι οι "USA Les Pauls".Προσωπικά από αυτές τις 5 που δοκίμασα μόνο μία με εντυπωσίασε και γι΄αυτό το λόγο εξακολουθώ να πιστεύω οτί (εξαιρουμένων των χρυσών δεκαετίων του 50 και του 60) η καλύτερη δεκαετία ήταν του 90,αφού πέρασαν και δοκίμασα πάνω από 20 και ήταν όλες τους από πολύ καλές έως εξαιρετικές.Μπορεί να κάνω και λάθος όμως διότι όπως είπα μόνο 5 αυτής της δεκαετίας έτυχε να δοκιμάσω.

 

Γι΄αυτό το λόγο,θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να ακούσω τις όποιες γνώμες κατόχων ή και κάποιων που δοκίμασαν τις USA Leslies της δεκαετίας που μας πέρασε. :)

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Sorry για το ψιλοofftopic, αλλά EXEIΣ 59άρα;  :o

 

Αν την έχεις within playing distance (που μάλλον όχι, σε καμιά θυρίδα θα την έχεις) ρίξε καμιά βιντεοπενιά ρε συ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το ψιλοofftopic, αλλά EXEIΣ 59άρα;  :o

 

Αν την έχεις within playing distance (που μάλλον όχι, σε καμιά θυρίδα θα την έχεις) ρίξε καμιά βιντεοπενιά ρε συ!

 

Όπως σωστά προέβλεψες -για ευνόητους λόγους- δεν την έχω στο σπίτι και αυτό -πίστεψέ με- πονάει! ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μία original 59άρα

 

α,ετσι εξηγουνται τα ...Πορσικα... ;D

 

χωρις πλακα οντως ΕΧΕΙΣ αυτη τη στιγμη 59αρα Les Paul Burst & δεν την εχεις στο χρηματοκιβωτιο? :o

 

 

Οι Custom Shops εξαιρούνται διότι πέρασαν από τα χέρια μου πάνω από 35 και ήταν όλες τους εξαιρετικές(μερικές λίγο καλύτερες,αλλά σε γενικές γραμμές όλες τους εξαιρετικές) και κατά τη γνώμη μου αξίζαν τα λεφτά τους.

 

+1000 ειναι σαφως οι καλυτερες κιθαρες που εχει φτιαξει η Gibson μετα το 1968.Η καλυτερη (μη Fender style) κιθαρα που εχω παιξει ποτε στη ζωη μου ειναι μια CS Firebird 3 reissue.  

 

Γενικα τις Les Paul δεν τις πολυσυμπαθω (αν και μια απο τις καλυτερες κιθαρες που ειχα ποτε ηταν η,κλεμμενη μου,Custom του 68-69,δυστυχως δεν εχω ξαναβρει τοσο καλη LP οσο και αν εψαξα,αν και η αληθεια ειναι οτι εχω...καιρο να ψαξω....),αλλα οι ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ που εχω παιξει ηταν σαφως αυτες της δεκαετιας του 80 & μετα αυτες του 70,οι σημερινες απλες Les Paul ειναι μια χαρα ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ τους ειδικα αυτες που εχουν επιστρεψει στην long tenon σχεδιαση.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την τύχη να κληρονομήσω από τον συγχωρεμένο τον παππού μου

και μετά, όταν λέω ότι θα αφήσω στα εγγόνια μου μία Gibson...κάποιοι...εδώ μέσα, με κοροϊδεύουν.... ::) :P

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μία original 59άρα

δηλαδή μπορεί να μιλάμε και για έξι ψηφία στη τιμή.. ::) :o

πολύ θα θέλαμε - αν δεν είναι σε καμία θυρίδα - να ακούσουμε\δούμε κάτι... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την τύχη να κληρονομήσω από τον συγχωρεμένο τον παππού μου -που αν και πληκτράς- μία original 59άρα και κάπως έτσι άρχισε η τρέλα μου μ΄αυτές τις κιθάρες.

 

ειπαμε... απ' την αρχη σε συμπαθησα...    ;D  ;D  ;D

 

παντως αν θελεις να εισαι σιγουρος για την ασφαλεια της, στο σπιτι μου εχω μεγαλο σκυλο και σου υποσχομαι οτι θα την φυλαει σαν τα ματια του...

 

 

αν θυμαμαι καλα εισαι στη Θεσσαλονικη, ετσι?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις πλακα οντως ΕΧΕΙΣ αυτη τη στιγμη 59αρα Les Paul Burst & δεν την εχεις στο χρηματοκιβωτιο? :o

 

Η κιθάρα βρίσκεται σε ασφαλές μέρος,το κακό είναι οτί δεν μπορώ να την έχω στο σπίτι...

 

+1000 ειναι σαφως οι καλυτερες κιθαρες που εχει φτιαξει η Gibson μετα το 1968.Η καλυτερη (μη Fender style) κιθαρα που εχω παιξει ποτε στη ζωη μου ειναι μια CS Firebird 3 reissue.  

 

Γενικα τις Les Paul δεν τις πολυσυμπαθω (αν και μια απο τις καλυτερες κιθαρες που ειχα ποτε ηταν η,κλεμμενη μου,Custom του 68-69,δυστυχως δεν εχω ξαναβρει τοσο καλη LP οσο και αν εψαξα,αν και η αληθεια ειναι οτι εχω...καιρο να ψαξω....),αλλα οι ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ που εχω παιξει ηταν σαφως αυτες της δεκαετιας του 80 & μετα αυτες του 70,οι σημερινες απλες Les Paul ειναι μια χαρα ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ τους ειδικα αυτες που εχουν επιστρεψει στην long tenon σχεδιαση.  

 

Συμφωνώ οτί οι Custom Shop είναι οι καλύτερες κιθάρες μετά το 68,το θέμα είναι όμως οτί βρίσκονται σε εντελώς διαφορετικό "price-range" σε σχέση με τις USA και ήταν ένας από τους λόγους που τις εξαίρεσα από την κουβέντα.

 

Πιστεύω οτί αν ψάξεις, σίγουρα θα βρεις μία C.S. 68 Reissue που θα πλησιάζει πολύ σε ήχο την original σου.Ειδικά εσύ που έχεις τη δυνατότητα να ψάξεις και στη Γερμανική αγορά.

 

Όσο για τις Leslies της δεκαετίας του 80...δεν θα μπορουσα να συμφωνήσω περισσότερο! ;D  

 

 

και μετά, όταν λέω ότι θα αφήσω στα εγγόνια μου μία Gibson...κάποιοι...εδώ μέσα, με κοροϊδεύουν.... ::) :P

 

Λες οι Jonas Brothers σε καμμιά 20αριά χρόνια να έχουν γίνει...Led Zeppelin και αυτές οι 300 να εκτοξευτούν σε αξία? ;D

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μετά, όταν λέω ότι θα αφήσω στα εγγόνια μου μία Gibson...κάποιοι...εδώ μέσα, με κοροϊδεύουν.... ::) :P

 

...μια Gibson συγκεκριμένου έτους που την είχαν ελάχιστοι προ 50ετίας και που είναι ένα από τα πιο highly desirable vintage όργανα σήμερα (λόγω ορισμένων πολύ συγκεκριμένων ιστορικών συνθηκών και συγκυριών που δεν πρόκειται να επαναληφθούν ποτέ), ή μια Gibson της σημερινής εποχής που... εχμ... ας πούμε πως δεν είναι και τόσο σπάνια?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μια Gibson συγκεκριμένου έτους που την είχαν ελάχιστοι προ 50ετίας

Mα και τη δικία μου την έχουν ελάχιστοι...φαντάσου ότι το συγκεκριμένο μοντέλο (Doublecut Pro) δεν πούλησε τίποτα...και την καταργήσανε... ;D ;D

Μόνο σε μένα (και στον Faltsoo) άρεσε :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου