Προς το περιεχόμενο

Lets talk about Gibson!


S9F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θυμάμαι πως έχεις αυτήν. Προσωπικά μου αρέσει πολύ οπτικά και ηχητικά (είναι πιο "αέρινη" από τη γνωστή ενίοτε καλή, ενιοτε κακή μουντίλα της singlecut), και επίσης τη βλέπω και σε ένα από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα (Russian Circles). Aλλά αν κάνεις μια βόλτα από Ebay θα δεις πως για την ώρα δεν πιάνει πάνω από $1000-$2000. Σου εύχομαι πάντως να πιάσει περισσότερα στο μέλλον.

 

Πίσω στο τόπικ... Όσον αφορά στα 00s, αυτό που προσωπικά είδα ήταν μεγάλες διακυμάνσεις στην ποιότητα του ήχου και του φινιρίσματος. Μερικές ήταν καλές, μερικές άψογες, μερικές άψυχα κούτσουρα, μερικές και με κατασκευαστικές μικροαβλεψίες που δεν δικαιολογούνται στην τιμή. Αυτή η έλλειψη του consistency, αν δεν απατώμαι, ήταν και ένα από τα κύρια σημεία κριτικής.

 

Από τα μοντέλα των Gibson LP της παραγωγής 2008 και μετά όμως είμαι πολύ ικανοποιημένος, και η περιβόητη αλλαγή στο σώμα με τις κοιλότητες ήταν μια κίνηση που ηχητικά μου άρεσε πάρα πολύ. Για τους πιουρίστες ευτυχώς υπάρχουν και οι άλλες επιλογές, αν και η εξομολογημένη αμαρτία μου είναι πως θα προτιμούσα μια καλοδιαλεγμένη (κατόπιν δοκιμών) μοντέρνα Standard από μια VOS, κι έχω παίξει αρκετούτσικες κι από τις δυο πριν πω κάτι τέτοιο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχω κι εγώ 2 κιθάρες που αξίζουν κάποια λεφτά ,αλλά με τπτ δε πλησιάζουν 6ψήφιο νούμερο. Για μένα τα πράγματα είναι απλά ,τι αξία έχουν 10-15 χιλιάρικα μπροστά -ειδικά τη πρώτη που την έχω στα χέρια μου 25 χρόνια-σάυτά που έχω ζήσει μαζί τους . Αναμνήσεις όμορφες ,ήχος εντυπωμένος στ αυτιά μου ,εικόνα γλυκιά με τα σημάδια του χρόνου επάνω στο σώμα της ..........αν όμως το νούμερο ήταν εξαψήφιο και ειδικώτερα ξεπερνούσε τη δεύτερη εκατοντάδα .......... ;D

Ζόρικα τα πράγματα .

Να τη χαίρεσε φίλε μου και να τη χαίρεσε όσο πιο συχνά γίνεται

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα και τη δικία μου την έχουν ελάχιστοι...φαντάσου ότι το συγκεκριμένο μοντέλο (Doublecut Pro) δεν πούλησε τίποτα...και την καταργήσανε... ;D ;D

Μόνο σε μένα (και στον Faltsoo) άρεσε :D

 

ακομα κλαιω τα λεφτα που εδωσα..... ;D

 

 

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.........

+1000 ειναι σαφως οι καλυτερες κιθαρες που εχει φτιαξει η Gibson μετα το 1968.Η καλυτερη (μη Fender style) κιθαρα που εχω παιξει ποτε στη ζωη μου ειναι μια CS Firebird 3 reissue......

 

Έχω κι εγώ μια τέτοια? ? ? ?

Και παίζει εξαιρετικά....

Τυχαίο ? ? ?

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπαμε... απ' την αρχη σε συμπαθησα...    ;D  ;D  ;D

 

παντως αν θελεις να εισαι σιγουρος για την ασφαλεια της, στο σπιτι μου εχω μεγαλο σκυλο και σου υποσχομαι οτι θα την φυλαει σαν τα ματια του...

 

 

αν θυμαμαι καλα εισαι στη Θεσσαλονικη, ετσι?

 

 

Αν είναι σαν αυτόν (δυστυχώς "εφυγε" πριν 9 μήνες... :'() στην πακετάρω και στην στέλνω! ;D

 

Ναι,Θεσσαλονίκη μένω και δεν φεύγω με τίποτες...! ;D

 

 

 

 

Πίσω στο τόπικ... Όσον αφορά στα 00s, αυτό που προσωπικά είδα ήταν μεγάλες διακυμάνσεις στην ποιότητα του ήχου και του φινιρίσματος. Μερικές ήταν καλές, μερικές άψογες, μερικές άψυχα κούτσουρα, μερικές και με κατασκευαστικές μικροαβλεψίες που δεν δικαιολογούνται στην τιμή. Αυτή η έλλειψη του consistency, αν δεν απατώμαι, ήταν και ένα από τα κύρια σημεία κριτικής.

 

 

 

Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ διαπίστωσα και εγώ.Τεράστιες διακυμάνσεις,λες και η κάθε μιά από τις 5 που δοκίμασα ήταν φτιαγμένη διαφορετική δεκαετία!

 

'Ολες ήταν πριν το 08,οπότε δεν έχω ιδέα να μετά βελτιώθηκαν τα πράγματα.

 

5544.thumb.JPG.5a9033593c52f1ca482d934f10e7cd6e.JPG

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ducatιές, Porschικά, vintage κιθάρες, φαίνεται ο κιμπάρης ο άνθρωπος :D

 

Τι να πω τώρα,όταν ακούω τέτοια λόγια από έναν Κύριο...Σ΄ευχαριστώ! :)

 

Και τα δυό με τα οποία έχω τρέλα αν το σκεφτείς έχουν ένα κοινό παρονομαστή:ΗΧΑΡΑ! ;D

 

Όσο για το μπάσσο σου περαστικά,αλλά δεν σε φοβάμαι...Θα το κάνεις καλύτερο απ΄ότι ήταν πριν! 8)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας κανω μια ερωτηση να δειξω και την ασχετοσυνη μου σχετικα με Les Pauls.

Γιατι μιλατε για USA Les Pauls? Υπαρχουν και αλλες που δεν ειναι φτιαγμενες στο Αμερικα? (μιλαμε για Gibson παντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου