Προς το περιεχόμενο

"Μαγικό Πετάλι"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Μαγικο" πεταλι ΔΕΝ υπάρχει (τα παντα ειναι ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ κιθαρας-πεταλιου & το σημαντικοτερο ΕΝΙΣΧΥΤΗ)

 

Καποια πεταλια ακουγονται καλα με καποιον ενισχυτη & καποια χαλια :wink:

 

Η λυχνια στα πεταλακια δεν κανει πάντα και καλυτερο τον ηχο :wink:

 

Μπορω να σου προτεινω μη λαμπατα πεταλια πολυ καλυτερα απο τα 2 παραπάνω φτανει βεβαια να μας πεις και τη ειδους ΜΟΥΣΙΚΗ παίζεις.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Demonizer της Damage control Διαθέτει 2χ 12ΑΧ7 τύπου λυχνίες έχει Gain & High Gain, διαθέτει Full analog κομπρέσορα, είναι εκπληκτικό για εγγραφές, διατίθεται κατασκευασμένο ως τεθωρακισμένο σε πολύ καλή "σχετικά" τιμή αντίστοιχα με το tubeman.

Σε σχέση με το tubeman που είναι εξίσου πολύ "δυνατό" και ίσως σε γκάζια το tubeman υπερτερεί, έχει το πλεονέκτημα ότι δεν ακούγεται τόσο "στενό" όσο το tubeman. Το μειονέκτημα είναι ότι Θέλει λίγο ψάξιμο με τα 5 ποντεσιόμετρα που διαθέτει για να πάρεις το ό, τι καλύτερο. Επίσης έχει 2 κανάλια όπως είπα Gain, ενώ όταν το έχεις κλειστό είναι true bypass που είναι πολύ σημαντικό. :wink:

Το χρησιμοποιώ 3 μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος. :roll:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω πως το σημαντικότερο είναι ο ενισχυτής, αλλά εκτός του ότι θέλουν αρκετά λεφτά δεν μπορείς να κουβαλάς παντού ένα θηρίο και έτσι κι αλλιώς όπου και να παίξεις πάντα έχουν διαφορετικό εξοπλισμό. Γι' αυτό θέλω κάτι που να ακούγεται καλά αν γίνεται και με ενισχυτές και με κονσόλες και pa.

 

Επίσης αν γίνεται να εχει ικανοποιητικό gain γιατι παιζω πιο πολύ metal.

 

Που μπορώ να βρω το demonizer σε καλή ''σχετικά τιμή''?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω πως το σημαντικότερο είναι ο ενισχυτής' date=' αλλά εκτός του ότι θέλουν αρκετά λεφτά δεν μπορείς να κουβαλάς παντού ένα θηρίο και έτσι κι αλλιώς όπου και να παίξεις πάντα έχουν διαφορετικό εξοπλισμό. Γι' αυτό θέλω κάτι που να ακούγεται καλά αν γίνεται και με ενισχυτές και με κονσόλες και pa.

 

Επίσης αν γίνεται να εχει ικανοποιητικό gain γιατι παιζω πιο πολύ metal.

 

Που μπορώ να βρω το demonizer σε καλή ''σχετικά τιμή''?[/quote']

 

Αν είναι έτσι πάρε μια καλή πεταλιέρα, όσο και το demonizer θα σου κοστίσει!

 

Φυσικά παίζει και κάτι πιο απλό, όπως ένα Sansamp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να σου προτεινω μη λαμπατα πεταλια πολυ καλυτερα απο τα 2 παραπάνω φτανει βεβαια να μας πεις και τη ειδους ΜΟΥΣΙΚΗ παίζεις.. :wink:

 

Έχει απόλυτο δίκιο ο SF απλά επειδή βιαζόμουν, δεν έκατσα να γράψω παραπάνω σκέψεις πέρα απο το να απαντήσω στο "λαμπάτη προενίσχυση"

 

Τα δυο που ανέφερα αλλά και το Demonizer (κακώς το ξέχασα) είναι επιλογές που έδωσα κρίνοντας από παλαιότερo ποστ του Γουάϊλντ-τσαϊλντ( 8O ) που αναφέρει τα ακούσματά του.

 

Παρόλα αυτά αυτό που έχω να σημειώσω Wildchild (δεν μπορώ να το ξαναγράψω ελληνικά) είναι να μην περιμένεις το holy grail από ένα λαμπάτο πετάλι... κάθε άλλο, μπορεί και να σε απογοητεύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου το Tonebone Hotbritish με λαμπάτη προενίσχυση που είναι για high gain καταστάσεις γι'αυτό και το πουλάω! Είναι πολύ "βαρύ" για τις δικές μου ανάγκες. (Αν σ'ενδιαφέρει στείλε πμ)

 

Επίσης να ρωτήσω κι εγώ για το Sansamp Triac τη γνώμη σας, (σχετικό με το θέμα πιστεύω) γιατί από τα χαρακτηριστικά του φαίνεται πολύ ευέλικτο, αλλά από ήχο ξέρει κανείς κάτι???

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επίσης να ρωτήσω κι εγώ για το Sansamp Triac τη γνώμη σας' date=' (σχετικό με το θέμα πιστεύω) γιατί από τα χαρακτηριστικά του φαίνεται πολύ ευέλικτο, αλλά από ήχο ξέρει κανείς κάτι???[/quote']

 

Απ όσο ξέρω ο υπεύθηνος της εταιρίας που κατασκευάζει το sansamp υποστηρίζει οτι με αυτό "γράφτηκε" το Nevermind των Nirvana! Eπίσης ο Steve Vai είχε δηλώσει ότι αποτελεί μέρος του live ήχου του. Αρκετά ευέλικτο νομίζω...αρκεί να σου αρέσει και σένα βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Χαίρεται και πάλι! Λοιπόν μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα σε ένα από αυτά τα πετάλια : :wink:

 

1) Sansamp GT-2

2) Sansamp Tri-ac

3) Tonebone Hotbritish

και ίσως Tonebone Plexitube (πολύ καλό πετάλι!) (αν το βρω φτηνά)

 

Το πρόβλημα είναι όμως ότι στο σπίτι παίζω πιο πολύ σε κονσόλα ενώ στο προβάδικο και οπουδήποτε εκτός σπιτιού με ενισχυτή. Το hotbritish έχει σίγουρα καλύτερο ήχο με ενισχυτή αλλά σε κονσόλα θα παίζει ή θα είναι χάλια ? Το sansamp νομίζω παίζει και στα δύο με εντάξει ήχο. Τώρα για το triac θα έχει τον ήχο του Gt-2 ή θα τον θυσιάζει για τα 3 κανάλια ? Ποιό προτείνετε σαν καλύτερη λύση ?

 

Ευχαριστώ πολύ! :D

 

Υ.Γ είναι το τελευταίο μύνημα για αυτό το θέμα, μετά σας αφήνω ήσυχους :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου