Προς το περιεχόμενο

Γιατί η μπίρα στην Ελλάδα είναι τόσο ακριβή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο καφές συνεχίζει να κάνει 3,5 ενώ σε όλες τις ευρωπαϊκές πόλεις δεν πάει παραπάνω από 2 ευρώ και στο χέρι μέχρι 1.

Όχι, σε πολλά σημεία είναι πιο ακριβός. Όσο για τους λόγους που στην Ελλάδα "βαράνε" τέτοιες τιμές, εκτός από την αισχροκέρδεια και την διάθεση εκμετάλλευσης της μπυροφραπεδοκουλτούρας, υπάρχουν και πιο πρακτικοί λόγοι, όπως πχ.:

   

Τι “περιέχει” η τιμή ενός φραπέ

   πρόστιμα δημοτικής αστυνομίας για τραπεζοκαθίσματα

   πρόστιμα πολεοδομίας για τέντες και ομπρέλες

   500-2.000 ευρώ ετησίως για ΑΕΠΙ (πνευματικά δικαιώματα μουσικής)

   5.000-15.000 ετησίως για GRAMMO - ΕΡΑΤΩ -ΑΠΟΛΛΩΝ (συγγενικά δικαιώματα για αναπαραγωγή μουσικής)

   ΙΚΑ εργαζόμενων, ΟΑΕΕ ιδιοκτήτη

   0,5% επί ακαθαρίστων δημοτικό φόρο

   16% επί του τζίρου για τους σερβιτόρους

   30.000-60.000 ευρώ ετησίως στον δήμο για τα “τραπεζάκια έξω”

   10.000-20.000 μηναίο ενοίκιο

   “αέρα” έως και 300.000 ευρώ για τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του καφέ

   ζάχαρη και γάλα κατά προτίμηση

   6-8 γρ. καφέ

(από http://www.makthes.gr/news/reportage/56916/)

 

Μου θυμιζεις τωρα τον πρωτο καιρο που ημουν στο Βερολινο... ;D..ολοι οι φιλοι μου με ειχαν περασει για...πλουσιο μια και...κερνουσα αβερτα.. ;D (1 με 2 ευρω κανει παντου εκτος απο καποια πολυ κυριλε μερη...)

Κοστίζει 2 με 3μισι το μισόλιτρο στα συνηθισμένα μπαράκια, και όσο πας προς τα κεντρικά τουριστικά (όχι απαραίτητα σούπερ χλιδάτα) πάει προς τα 4-5.

 

,μετα ηρθαν για μια εβδομαδα στην Αθηνα και θελησαν να μου το ξεπληρωσουν...(ΑΚΡΙΒΑ.. ;D) οταν ειδαν οτι κανει η μπυρα 8 ευρω το μπουκαλι στα μπαρ της γειτονιας μου (Κολωνακι)  τρελλαθηκαν.... ;D ;D ;D

Μένεις γύρω στα 15-20 λεπτά περπάτημα από Κολωνάκι - καμία σχέση.  ;) Το ξέρω γιατί έμενα κι εγώ παλιά εκεί πριν πας... χωρίς αυτό φυσικά να αλλάζει το γεγονός πως τα μαγαζιά έχουν όντως αιμοδιψείς διαθέσεις και αστρονομικές τιμές για κακές μπύρες, ή για τις καλές που θα αγοράσεις ως είδος πολυτελείας σε μπυραρίες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όχι, σε πολλά σημεία είναι πιο ακριβός. Όσο για τους λόγους που στην Ελλάδα "βαράνε" τέτοιες τιμές, εκτός από την αισχροκέρδεια και την διάθεση εκμετάλλευσης της μπυροφραπεδοκουλτούρας, υπάρχουν και πιο πρακτικοί λόγοι, όπως πχ.:

Δεν έχω διαφωνήσει σε τίποτα. Για να τα βγάλει πέρα μια μικρή επιχείρηση καφέ μπαρ συνήθως γδέρνει πελάτες ή φοροδιαφεύγει συν τις πιθανότητες να είναι και καραγκιόζης ο ιδιοκτήτης και να τα κάνει και τα δύο. Και φυσικά σε όλα αυτά φταίει η μανιώδης φοροεισπρακτική νοοτροπία του κράτους. (Τώρα μπορείτε να το πάτε στα επικαιρότητας)

 

Κάποιος είπε οτι θα πέσει πείνα και θα θα έρθουν οι τιμές στα ίσα τους. Είναι αυτό λύση? Θα πρέπει να είναι τρελός όποιος το βλέπει έτσι. Και όσο για Καμπότζη, Βιετναμ κλπ, ο κόσμος εκεί πεινάει τα πάντα είναι τσάμπα για τους δυτικούς.

+1 όποιος ονειρεύεται τιμές Καμπότζης να έχει στο νου του πως όταν και αν γίνει κάτι τετοιο εδώ θα πίνουν φτηνά οι Γερμανοί κ όχι εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι “περιέχει” η τιμή ενός φραπέ

   πρόστιμα δημοτικής αστυνομίας για τραπεζοκαθίσματα

   πρόστιμα πολεοδομίας για τέντες και ομπρέλες

   500-2.000 ευρώ ετησίως για ΑΕΠΙ (πνευματικά δικαιώματα μουσικής)

   5.000-15.000 ετησίως για GRAMMO - ΕΡΑΤΩ -ΑΠΟΛΛΩΝ (συγγενικά δικαιώματα για αναπαραγωγή μουσικής)

   ΙΚΑ εργαζόμενων, ΟΑΕΕ ιδιοκτήτη

   0,5% επί ακαθαρίστων δημοτικό φόρο

   16% επί του τζίρου για τους σερβιτόρους

   30.000-60.000 ευρώ ετησίως στον δήμο για τα “τραπεζάκια έξω”

   10.000-20.000 μηναίο ενοίκιο

   “αέρα” έως και 300.000 ευρώ για τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του καφέ

   ζάχαρη και γάλα κατά προτίμηση

   6-8 γρ. καφέ

 

Πρόσθεσε και τα νεράκια, πατατάκια, κουλουράκια, σκατάκια που θέλει ο Έλληνας, τους 2 σερβιτόρους που θέλει να βαράνε προσοχή στα προστάγματα του, την ανακαίνιση ανα 1-2 χρόνια που θέλει στο μαγαζί που συχνάζει γιατί πάλιωσε, τις 30 τηλεοράσεις πλάσμα να τον περιτριγυρίζουν και πολλά πολλά άλλα!

 

Μη συγκρίνουμε το παραπάνω σκηνικό με την "ευρωπαϊκού τύπου" μπιραρία που έχει την μπίρα 2 ευρώ αλλά πας την παίρνεις μόνος σου από το μπαρ, τα πατατάκια τα πληρώνεις extra 1 ευρώ, μέσα δουλεύουν 2 άτομα όλα κι όλα, το μαγαζί καθαρίζεται μια φόρα στο κλείσιμο και αν είσαι κωλόφαρδος μαζεύουν και τα ποτήρια της προ προηγούμενης παρέας! Και φυσικά για τον φίλο που θα πάει στο amsterdam είσαι τυχερός που είναι καλοκαίρι και δεν έχει κρύο για να μαζεύονται όλα τα ποντίκια μέσα, εσύ να κοιτάς απορημένος τα καημένα που τρέχουν από εδώ κι από εκεί κάνοντας πάρτι με τα αποφάγια στο πάτωμα και καθώς σκέφτεσαι ότι μάλλον αυτή η πόλη δεν έχει υγειονομική υπηρεσία, η σερβιτόρα σε κοιτάει χαμογελώντας και σου λέει welcome to amsterdam!  

 

epic-win-photos-protest-signs-win1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ftinapota.gr/

 

...αν και το θέμα πρέπει να πάει στα λυμένα μετά το πόστ του spy. :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σερβιτόρα σε κοιτάει χαμογελώντας και σου λέει welcome to amsterdam!  

 

epic-win-photos-protest-signs-win1.jpg

 

και πληρωνεις το νερο μεχρι και 9€ σε καφε

 

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενοχλεί πολύ περισσότερο η κακή ποιότητα της μπύρας ατην Ελλάδα

 

Παραφράζω το μότο γνωστής διαφήμησης μπύρας.. Φυσικά δεν θα αναφέρω την επωνυμία  ;)

 

Μπύρα τάδε! Για έτσι μας .... αξίζει

 

 

Κάποιος είπε οτι θα πέσει πείνα και θα θα έρθουν οι τιμές στα ίσα τους. Είναι αυτό λύση? Θα πρέπει να είναι τρελός όποιος το βλέπει έτσι. Και όσο για Καμπότζη, Βιετναμ κλπ, ο κόσμος εκεί πεινάει τα πάντα είναι τσάμπα για τους δυτικούς.

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μιας και ημουν εκει περισυ το καλοκαιρι. Καμποτζη -Ταυλανδη - βιετναμ

Αν και εχουν κατα κεφαλην εισοδημα γυρω στα 10 δολαρια το μηνα..Δεν πεινανε.!!!.

και αυτο γιατι δεν εχουν Iphone -i pad..δανειο για 1η 2η κατοικια - Πιστωτικες - δανειο σε αμαξι που δεν μπορουν να συντηρησουν...Δεν πληρωνουν κερατιατικα απο εδω και απο εκει..κλπ.

Εγω ισα - ισα μια χαρα τους ειδα!! Πεινα δεν ειδα πουθενα..Φτωχεια ειδα..αλλα παντα με δυτικα στανταρντς.

Οι δυτικοι ειμαστε που εχουμε χασει τη μπαλα..που για να παμε κεντρο -ραφηνα μας κοστιζει 30 ευρω βενζινη και 1500 ευρω σε γκατζετακια που "πρεπει" οπωσδηποτε να εχουμε μαζι μας.

Παιδια σορρυ αν εφυγα εκτος θεματος..

Ελπιζω το θεμα να μην μετατραπει σε αλλη μια κουβεντα επι της επικαιροτητας..

Περι Μπυρας ειναι το θεμα!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμιζεις τωρα τον πρωτο καιρο που ημουν στο Βερολινο... ;D..ολοι οι φιλοι μου με ειχαν περασει για...πλουσιο μια και...κερνουσα αβερτα.. ;D (1 με 2 ευρω κανει παντου εκτος απο καποια πολυ κυριλε μερη...),μετα ηρθαν για μια εβδομαδα στην Αθηνα και θελησαν να μου το ξεπληρωσουν...(ΑΚΡΙΒΑ.. ;D) οταν ειδαν οτι κανει η μπυρα 8 ευρω το μπουκαλι στα μπαρ της γειτονιας μου (Κολωνακι)  τρελλαθηκαν.... ;D ;D ;D

Επισκεφτηκα το Βερολινο πριν μερικα χρονια..2004 νομιζω...

Οπου κατσαμε για καφε παραγγελναμε  ΠΑΝΤΑ και μισο κεικ σοκολατας..για να μας ερχεται μια η αλλη!! ;D ;D

1 ευρω ο καφες...ετσι κι αλλιως εγω εκλαιγα....6..

Στα μειον....Νερακι ηταν εξτρα αν σου στεκοταν το κεικ...πνιγηκες..

στα 30 λεπτα...You want anything else ??? οr get the fuck out!!

ΣΩΣΤΟΙΙ

ξεχασαμε οτι ο Ελληνας παει για μπυρα η καφε...και καθετε 4 ωρες..

σημαντικο στην εξελιξη της τιμης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο βασικός λόγος γράφτηκε ήδη, ο έλληνας δεν έχει καταναλωτική συνείδηση, ντρέπεται να πει φωναχτά "δεν ξανααγοράζω το Χ προϊόν, είναι ακριβό!"

 

κάτι ακόμη όμως:

 

όπως γνωρίζω από συγγενή που ασχολείται επαγγελματικά (έχει κάβα), συγκεκριμένη ελληνική φίρμα στραγγαλίζει την αγορά

 

πάει σε σημεία πώλησης και τους λέει "αν βάλεις την Χ (ανταγωνιστική) μπύρα, δεν σου ξαναφέρνω τις δικές μου"

 

επίσης υπάρχουν βάσιμες υποψίες πως πληρώνει πωλητές άλλων ανταγωνιστικών εταιριών

 

ίσως ξέρει κάποιος εδώ κάτι περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι ακόμη όμως:

 

όπως γνωρίζω από συγγενή που ασχολείται επαγγελματικά (έχει κάβα), συγκεκριμένη ελληνική φίρμα στραγγαλίζει την αγορά

 

πάει σε σημεία πώλησης και τους λέει "αν βάλεις την Χ (ανταγωνιστική) μπύρα, δεν σου ξαναφέρνω τις δικές μου"

 

επίσης υπάρχουν βάσιμες υποψίες πως πληρώνει πωλητές άλλων ανταγωνιστικών εταιριών

 

ίσως ξέρει κάποιος εδώ κάτι περισσότερο

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!

Συμβαίνουν τέτοια πράγματα στην Ελλάδα;

Έχω σοκαριστεί!!!!!

;D ;D ;D

 

Δυστυχώς αυτό είναι ένα μέρος της θλιβερής ελληνικής πραγματικότητας.

Το ίδιο συμβαίνει παντού.

Στα φάρμακα, στα νοσοκομεία, στην παιδεία κλπ κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου