Προς το περιεχόμενο

Γιατί η μπίρα στην Ελλάδα είναι τόσο ακριβή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι έτσι θα ξανακαταφέρει να γίνει στουπί.

Αφού θα πληρώνεις εσύ.... ;D

Πρόσεξε το λεκτικό του  ;), δεν αναφέρει τη λέξη "πληρώνω".  ;D

ΠΛΗΡΩΝΩ 6-10 ευρώ...  8)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΠΛΗΡΩΝΩ 6-10 ευρώ...  8)

Ε άμα πληρώνεις εσύ, έρχομαι κι εγώ  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μιας και ημουν εκει περισυ το καλοκαιρι. Καμποτζη -Ταυλανδη - βιετναμ

Αν και εχουν κατα κεφαλην εισοδημα γυρω στα 10 δολαρια το μηνα..Δεν πεινανε.!!!.

και αυτο γιατι δεν εχουν Iphone -i pad..δανειο για 1η 2η κατοικια - Πιστωτικες - δανειο σε αμαξι που δεν μπορουν να συντηρησουν...Δεν πληρωνουν κερατιατικα απο εδω και απο εκει..κλπ.

Εγω ισα - ισα μια χαρα τους ειδα!! Πεινα δεν ειδα πουθενα..Φτωχεια ειδα..αλλα παντα με δυτικα στανταρντς.

Οι δυτικοι ειμαστε που εχουμε χασει τη μπαλα..που για να παμε κεντρο -ραφηνα μας κοστιζει 30 ευρω βενζινη και 1500 ευρω σε γκατζετακια που "πρεπει" οπωσδηποτε να εχουμε μαζι μας.

Παιδια σορρυ αν εφυγα εκτος θεματος..

Ελπιζω το θεμα να μην μετατραπει σε αλλη μια κουβεντα επι της επικαιροτητας..

Περι Μπυρας ειναι το θεμα!! ;D

 

Γιατί δεν πάς να μείνεις εκεί, αφού πιστεύεις πως περνάνε καλά? Πιάστηκες απο την λέξη ''πεινάνε'' που ανέφερα? Ο ίδιος λές πως είδες φτώχεια. Θα ξεφύγω απο το θέμα και για αυτό σταματάω εδώ.

 

Κώστα, σε θυμάμαι με τις Guinness στο Αιγάλεο  ;) το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με τις μπύρες για αυτό κουβαλάω Boddingtons  ;D

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω πήγα το Πάσχα σε χωριό και παρήγγειλα από τον μπακάλη ζαμπόν κονσέρβα zwan.

 

Ευχαριστώ για την συμβολή σου στην αντιμετώπιση του καύσωνα

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε μπάρ δουλεύω στην επαρχεία και έχουμε τη μπίρα 2,5 ευρό. Στα κλαμπάκια 4 πάνω κάτω ( πάντα για 330μλ μιλάμε). Επειδή όμως δουλεύω και ξέρω πως είναι, παιδιά είναι αναλόγως πως μάθει ο πελάτης. Άμα το παίρνει το μαγαζάτορα θα τη βάλει και 3 και 4 και 8 άμα βλέπει πως δε κουνιέται κανείς. Σου βάζει απο μέσα στο μπάρ και 2 γλάστρες και άντε εσύ μετά να πείς στο μωρό απο μέσα όταν σου πεί 15 ευρό για 3 μπύρες οτι είναι πολλά! ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ!!! Πάντως επειδή έχουμε μάθει να πηγαίνουμε σα τα πρόβατα όλοι, όπου πάν οι πολλοί και μείς απο πίσω, και 10 ευρό να στη βάλει τη μπίρα θα μπείς μέσα αν έχει κόσμο. Τώρα άν θές να βγείς με τη παρέα σου να πείτε δύο κουβέντες όμορφα και ωραία και δε σε νοιάζει να κάνεις οφθαλμόλουτρο, τότε υπάρχουν πολύ όμορφα μαγαζάκια που άμα κάτσεις στο μπάρ και είσαι φιλικός και ευγενικός καί θα πιείς τη μπίρα σου με 2-3 ευρό και θα κάνεις και το κύκλο σου στο μαγαζί και όποτε θα πηγαίνεις θα κερνιέσαι και το ένα τρίτο αυτών που έχεις πιεί και θα μπορείς να πάς και μόνος να πιείς μια μπίρα...

Τώρα άμα θές να πάς στα  W στα Villa στα Candy Bar να περιμένεις να σου δώσει το οκ ο σφήχτης έξω να μπείς, να φλερτάρεις με το να φάς πόρτα γιατί δε φοράς Gucci Disquerd versace και πώς τα λένε αυτά να μπαίνεις μέσα να πληρώνεις 15 ευρό το ποτό γιατι άμα ζητήσεις καμια πράσινη μπορεί να φας και ξύλο όντας παρακατιανός τότε τα θέλει ο κώλος σου  :P

Τέλος να κλείσω λέγοντας πως η μπύρα δεν είναι ακριβη στην Ελλάδα. Η μπύρα στη κάβα κάνει 80 λεπτά τα 330 μλ... Ακριβά είναι τα μαγαζιά... Απο κεί και πέρα επιλέγεις που θα πιείς τη μπίρα σου και πόσο θα τη πλειρώσεις.

Σόρυ για το άρθρο  :P λογοδιάρια με έπιασε  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοστίζει 2 με 3μισι το μισόλιτρο στα συνηθισμένα μπαράκια, και όσο πας προς τα κεντρικά τουριστικά (όχι απαραίτητα σούπερ χλιδάτα) πάει προς τα 4-5.

 

σε ...λαθος μερη σε πηγαν ;D  στη γειτονια μου,η οποια ειναι.... 4 λεπτα και... 43 δευτερολεπτα ;D απο την Savigny Platz (μια και το πας με την ...απολυτη αποσταση   ;D) παιζει σταθερα στα 2 αντε 2,5,μονο οι τουριστες πληρωνουν 4 ευρω για μπυρα στο Βερολινο ;) & κυριως σε tourist traps  περι το Mitte... ;D    ,φυσικα δεν μιλαω μονο για την τιμη της μπυρας στα...μπαρακια (εχω περασει πια την... ηλικια που καποιος..ΠΑΕΙ σε μπαρακια ;D ;D) αλλα κυριως στα ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ οπου συχναζω,και οπου συχναζουν και οι περισσοτεροι...μεσηλικες σαν και εμενα... ;D,πουθενα η μπυρα δεν κανει πανω απο 1,5-2 ευρω (ενω εδω ξεκιναει στα 3 με 4)  ,στα παρκα δε το καλοκαιρι κανει 1 με 1,5.... (σε πλαστικο ποτηρι)

 

α,και ειναι ΜΠΥΡΑ οχι...ξεπλυμα.... ;)

 

 

 

Μένεις γύρω στα 15-20 λεπτά περπάτημα από Κολωνάκι - καμία σχέση.  Wink Το ξέρω γιατί έμενα κι εγώ παλιά εκεί πριν πας... χωρίς αυτό φυσικά να αλλάζει το γεγονός πως τα μαγαζιά έχουν όντως αιμοδιψείς διαθέσεις και αστρονομικές τιμές για κακές μπύρες, ή για τις καλές που θα αγοράσεις ως είδος πολυτελείας σε μπυραρίες.

 

εμενες στη γειτονια μου απο το 1970?? :o

 

γιατι εγω ΤΟΤΕ πηγα... ;D

 

Η γειτονια μου ΔΕΝ εχει μπαρακια... ;D αρα τα πλησιεστερα ειναι στο Κολωνακι....που οντως ειναι 10-15 λεπτα περπατημα... οποτε χαρην συντομευσεως το εβαλα σε παρενθεση.... ;)

 

Εγω...ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ συγκρινω... ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν πάς να μείνεις εκεί, αφού πιστεύεις πως περνάνε καλά? Πιάστηκες απο την λέξη ''πεινάνε'' που ανέφερα? Ο ίδιος λές πως είδες φτώχεια. Θα ξεφύγω απο το θέμα και για αυτό σταματάω εδώ.

 

Κώστα, σε θυμάμαι με τις Guinness στο Αιγάλεο  ;) το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με τις μπύρες για αυτό κουβαλάω Boddingtons  ;D

Πιαστηκα γιατι κανεις εικασιες .

Μια χαρα περνανε!!!

Ξαναλεω...γιατι βλεπω κρατας οτι θες...

Ειδα φτωχεια σε σχεση με τα ΔΥΤΙΚΑ STANDARDS.!!

Nα σου πω την αληθεια..επειδη επισκεφτηκα ενα μικρο νησακι νοτια του Βιετναμ που λεγετε Phu quok..ευκολα μετακομιζα εκει...

Και δεν θα ημουν ο πρωτο δυτικος που εκανε κατι τετοιο..{Μειναμε σε ενα μικρο  b&b που το ειχε ενα ζευγαρι Αγγλων..

Γενικα ειναι λαθος να κρινεις αλλους λαους...α}.αν δεν εχει παει..β}.Αναλογα με το εισοδημα σου.

Δεν κρινεις  εναν λαο απο το αν εχει το τελευταιο Iphone οπως εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιαστηκα γιατι κανεις εικασιες .

Μια χαρα περνανε!!!

Ξαναλεω...γιατι βλεπω κρατας οτι θες...

Ειδα φτωχεια σε σχεση με τα ΔΥΤΙΚΑ STANDARDS.!!

Nα σου πω την αληθεια..επειδη επισκεφτηκα ενα μικρο νησακι νοτια του Βιετναμ που λεγετε Phu quok..ευκολα μετακομιζα εκει...

Και δεν θα ημουν ο πρωτο δυτικος που εκανε κατι τετοιο..{Μειναμε σε ενα μικρο  b&b που το ειχε ενα ζευγαρι Αγγλων..

Γενικα ειναι λαθος να κρινεις αλλους λαους...α}.αν δεν εχει παει..β}.Αναλογα με το εισοδημα σου.

Δεν κρινεις  εναν λαο απο το αν εχει το τελευταιο Iphone οπως εσυ.

 

τι δυτικά στάνταρτς και μπαρμπούτσαλα μας λές ρε φίλε? ή είναι φτωχός κάποιος ή όχι. Στο καλό...

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι δυτικά στάνταρτς και μπαρμ******λα μας λές ρε φίλε? ή είναι φτωχός κάποιος ή όχι. Στο καλό...

Να στο εξηγησω λοιπον.....

Εσυ εχεις μηνιαια εξοδα 1000 ευρω και εσοδα 800...Ζεις με καρτες και ..εισαι Φτωχος. !!

ο Βιετναμεζος εχει μηναια εξοδα 8 δολαρια και εσοδα 10. Ζει μια χαρα!!{Και δεν χρωσταει σε κανεναν}

Το πιασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στο εξηγησω λοιπον.....

Εσυ εχεις μηνιαια εξοδα 1000 ευρω και εσοδα 800...Ζεις με καρτες και ..εισαι Φτωχος. !!

ο Βιετναμεζος εχει μηναια εξοδα 8 δολαρια και εσοδα 10. Ζει μια χαρα!!{Και δεν χρωσταει σε κανεναν}

Το πιασες?

 

Εάν πιστεύεις πως έχουμε το ίδιο επίπεδο ζωής με τους βιετναμέζους... τι να πώ? Δε μπορούμε να κουβεντιάσουμε. Νιώθω σαν τον Black Adder

 

Blackadder II: Advanced Maths

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου