Προς το περιεχόμενο

Χρήση Delay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το delay δεν έχω ιδιαίτερες σχέσεις. Είναι always on, και κάνω ελάχιστες ρυθμίσεις. Και στις παραγωγές το χρησιμοποιώ σε lead κιθάρες, κυρίως. Θα μπορούσα να κάνω και χωρίς αυτό, στις πιο πολλές περιπτώσεις.

 

Όταν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το delay ως το βασικό εφέ σε ρυθμικές, αλλά και lead κιθάρες, πως το διαχειριζόμαστε? Βάζουμε σε όλες τις κιθάρες ίδια ρύθμιση delay? Πρέπει να μην βάλουμε delay σε κάποιες κιθάρες, για μην γεμίσει σκόρπια αποτυπώματα ήχου μέσα στο κλιπ?

 

Παραθέτω ένα κλιπ μόνο με κιθάρες, όπου χρησιμοποιώ διαφορετικά delay σε κάποιες, συγχρονισμένα μεν, αλλά σε διαφορετικούς χρόνους τα χτυπήματα. Όταν μπαίνουν όλες οι κιθάρες μαζί, γίνεται ένα μπάχαλο με τα delay. Πως πρέπει να το διαχειριστώ αυτό? Να βάλω παντού το ίδιο delay? Να μειώσω το level σε όλα? Να μην βάλω στα μισά?

 

delay guitar.mp3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"...Πιάσε το ΠΡΕΠΕΙ από το ιώτα και γδάρε το ίσα με το πι."

 

(Οδυσσέας Ελύτης: «Ο Μικρός Ναυτίλος»)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι σου πουν τα αΦτια σου φιλωΟυς.

 

Κανονες δεν υπαρχουν.

 

Εγω χρησιμοποιω delay ακομα και στο...μπασο....

 

Εννοειται και στη φωνη (δεν χρησιμοποιω σχεδον ποτε reverb στις φωνες) .

 

Στις κιθαρες οταν κανω layering βαζω σχεδον παντα σε ολες και αλλαζω τα level , καλο ειναι να ειναι στο τεμπο του κομματιου αλλα και παλι ΚΑΙ αυτο ειναι σχετικο.  

 

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο νομίζω τα ίδιας αξίας delay πρέπει να είναι συγχρονισμένα. Σ’ αυτό που ανέβασες δηλαδή τα 2 πρώτα layers νομίζω είναι με dotted eights κι επειδή φτιάχνουν ρυθμικό pattern θα πρέπει να συμπίπτουν. Τα υπόλοιπα εφόσον δεν είναι ίδιας αξίας λογικά μπορείς να ρίξεις όπου θες, ανάλογα με το γούστο σου.

Βέβαια με τα delay δεν έχω καθόλου καλή σχέση (always off) οπότε μπορεί να λέω και κοτσάνες.

BTW Πολύ ωραίο ρυθμικό pattern τα 2 πρώτα layers σ’ αυτό που ανέβασες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

Στις κιθαρες οταν κανω layering βαζω σχεδον παντα σε ολες και αλλαζω τα level , καλο ειναι να ειναι στο τεμπο του κομματιου αλλα και παλι ΚΑΙ αυτο ειναι σχετικο.  

 

 

Και βαζεις σε ολες τον ιδιο τυπο delay, με ιδιο timing, και απλα αλλαζεις level και feedback?

6 λεπτά πριν, ekim είπε

Τα υπόλοιπα εφόσον δεν είναι ίδιας αξίας λογικά μπορείς να ρίξεις όπου θες, ανάλογα με το γούστο σου.

 

Το "προβλημα" μου ειναι οτι τα αποτυπωματα των πρωτων δυο layers πεφτουν σε διαφορετικα χρονια σημεια σε σχεση με εκεινα των επομενων layers. Και το να ακους τοσα πολλα αποτυπωματα, ενδεχομενως σε σημεια που δεν πρεπει, ισως δεν ειναι το πρεπον. 

Και επειδη ουτε εγω εχω σχεση με delay, αρα εχω και ανεκπαιδευτο αυτι, δεν μπορω να αποφασισω εαν μου αρεσει ή οχι αυτο που ακουω. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Και βαζεις σε ολες τον ιδιο τυπο delay, με ιδιο timing, και απλα αλλαζεις level και feedback?

 

Ενα delay εχω στην πεταλιερα μου έτσι κι αλλιως 🙂 οποτε αλλαζω level ,feedback και καμμια φορα βαζω modulation...αλλα και πολλες φορες χρησιμοποιω το ιδιο setting παντου...δεν υπαρχουν κανονες.

 

Γενικα ειμαι της σχολης του "print the effects"...μια και αλλο πραγμα ειναι να παιζεις  με τα  DELAYS (ειδικα σε ρυθμικα μερη) και αλλο να τα βαζεις μετα.

 

Αν χρειαστει να χρησιμοποιησω plug in (το κανω σπανια και συνηθως μονο στην κυρια lead κιθαρα) και παλι 2 μονο plug ins χρησιμοποιω ,στο 80% των περιπτωσεων το αξεπεραστο για εμενα Ohmboyz & στο υπολοιπο το H Delay...και σε αυτη την περιπτωση συνηθως τα ιδια 4-5 settings χρησιμοποιω. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Αρα ηχογραφεις με πεταλι delay (το ibanez). Δεν το ηξερα. Good to know...

 

 

Ναι παντα,το delay  στις πεταλιερες μου εχει να κλεισει απο το 1984 που το πρωτοεβαλα... 🙂

Να το πω και πΓιο απλα αν δεν υπηρχε το delay σαν εφε δεν θα επαιζα ΚΑΝ κιθαρα...ο... ξερος ηχος της μου ειναι παντελως αδιαφορος. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου