Προς το περιεχόμενο

Χρήση Delay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

 

Ναι παντα,το delay  στις πεταλιερες μου εχει να κλεισει απο το 1984 που το πρωτοεβαλα... 🙂

Να το πω και πΓιο απλα αν δεν υπηρχε το delay σαν εφε δεν θα επαιζα ΚΑΝ κιθαρα...ο... ξερος ηχος της μου ειναι παντελως αδιαφορος. 

 

Και οταν χρησιμοποιεις delay που δεν ρυθμιζεις τον χρονο με ακριβεια (msec), το ρυθμιζεις χειροκινητα με τον μετρονομο, πριν ηχογραφησεις σε συγκεκριμενο tempo?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

Και οταν χρησιμοποιεις delay που δεν ρυθμιζεις τον χρονο με ακριβεια (msec), το ρυθμιζεις χειροκινητα με τον μετρονομο, πριν ηχογραφησεις σε συγκεκριμενο tempo?

το delay δεν θα σε βγάλει από το χρόνο με 2-3 repeats. Ούτε 2-3 repeats ακούγονται ιδιαίτερα λάθος αν είναι στο περίπου.  Δεν είναι looper. Αρα δεν τίθεται θέμα να το βάλεις στο περίπου ή με tap αν έχει.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

Και οταν χρησιμοποιεις delay που δεν ρυθμιζεις τον χρονο με ακριβεια (msec), το ρυθμιζεις χειροκινητα με τον μετρονομο, πριν ηχογραφησεις σε συγκεκριμενο tempo?

 

Με το tap tempo του πεταλιου αλλα δεν είναι ανάγκη να είναι και τέλειο,εδώ ο βασιλιάς του delay (Edge) σε όλα τα κλασσικά κομμάτια των U2 στα 600-700 ms παίζει fix. με το ίδιο feedback.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θέμα. Εγώ που εχω πολλές κιθάρες στην παραγωγή έχω σε όλες delay. Καμία φορά πετάω ξερά μια κιθάρα χωρίς Delay ξεραιλα σε καμια γεφυρα στο κομμάτι για να ξεχωρίσει κ να τραβήξει την προσοχή. Μέχρι να ξαναμπούν όλα τα όργανα. 

Συνήθως έχω για βάση το ίδιο τέμπο για τις διαφορετικές κιθάρες. Απλά σε κάποιες εχω αλλο level, πιο πολλά repeats, άλλο tone ( το έχει το πετάλι μου), modulation( που επίσης έχει το πετάλι). Όμως έχω πειραματιστει με το tap tempo και το ρυθμίζω χτυπώντας με άλλο ρυθμό σε κάθε κιθαρα, έτσι ώστε να ταιριάζει όμως με τα drums. Άλλες πετυχαίνει και άλλες όχι. Σ αυτή την περίπτωση πάντα στο τέλος του Track τραβάω ένα ακορντο για να θυμάμαι το tap. Αν πάλι χρησιμοποιήσω dotted eights ξεκινάω με αυτή την κιθάρα γτ μπερδεύομαι. 

Σε περίπτωση sustained notes με ebow, slide κλπ κάνω ότι θέλω.......)))) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου