Προς το περιεχόμενο

Genz Benz Streamliner 600 bass amp (head)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το βιντεακι του κυρ Friedland, αλλα αυτος δεν εχει καταφερει να κανει κατι να μην ακουστει καλο

 

αυτό ξανά πες το !!!

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Χωραει στην τσεπη της gig bag

Ρίξε μια μάτια σε αυτή http://www.thomann.de/gr/gator_gcombass.htm...αξίζει  τα λεφτά της! έχει σκληρά πλαϊνά πολυ καλή επένδυση, και πολες  θήκες εξίσου  καλά επενδυμένες , νομίζω θα σε βολέψει για τον amp

 

Γενικά έχει έναν αέρα  motorαδικου αξεσουάρ  ;) 8)

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια μάτια σε αυτή http://www.thomann.de/gr/gator_gcombass.htm...αξίζει  τα λεφτά της! έχει σκληρά πλαϊνά πολυ καλή επένδυση, και πολες  θήκες εξίσου  καλά επενδυμένες , νομίζω θα σε βολέψει για τον amp

 

Γενικά έχει έναν αέρα  motorαδικου αξεσουάρ  ;) 8)

Τσιμπημένη.

Και έχει και γιάπικο αέρα (laptop)  ;D

Και δεν την πρόσεξα (λόγω budget) τώρα που παρήγγειλα καινούρια θήκη στο Θωμά.

 

Σε ευχαριστώ πάντως.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Να πάρω το λαμποσάκουλο να κάνουμε συγκριτικά; Γουστάρεις να περπατήσεις 3 Philips 5751;

 

Επειδή λοιπόν 2 χρόνια περίμενα αλλά προκοπή δεν είδα απ τον Ηρέντιλ (σιγά μη δεις χαΐρι από mod  ;D) αποφάσισα να κάνω κάνα tube rolling στο preamp stage του Benz μόνος μου καθότι σα να μου κάνανε νερά αυτές που χε επάνω.

 

Ηθικός υπεύθυνος ο καλός μου φίλος ο Marillion (Χρόνια Πολλά Γιώργη !!) που μου δωσε όλο το κουτί με τα λαμπιόνια του να παίξω.

Είχα και έναν φίλο περαστικό που μου δωσε έτσι για το tube rolling fun μία 5751 και έπαιξα λίγο για να καλωσορίσω τον Σεπτέμβρη.

 

O Benz είχε 3 12ΑΧ7 στην προενίσχυση.

Όντως η 5751 στην V1 δίνει μικρότερο gain (από την 12AX7 JJ) αλλά έτσι δίνει μεγαλύτερη ευκαίρια στη χρήση του gain button το οποίο σπάει λίγο και πολυυυυ αργότερα ώστε μπορείς να το εκμεταλλευτείς καλύτερα για ένταση και όγκο. Και σα να σφίξαν λίγο και τα μπάσα.

Δεύτερη καλύτερη επιλογή (αφού η 5751 απεχώρησε) μια 7025 στην V1 η οποία συνδύασε την καθυστέρηση στο σπάσιμο (όχι σε επίπεδα 5751) αλλά και το gain (μαζί με κάποιο μάζεμα στο ηχητικό) της 12ΑΧ7.

 

Εντύπωση μου έκανε η διαφορά (που νομίζω πως άκουσα) στον ήχο αλλάζοντας την Ruby 12ax7 σε EH 12at7 στην θέση V2 (low impedance cathode follower for the EQ) πριν το eq για πρίμα μπάσα (η V3 είναι για το mid eq). Θεωρητικά δεν θα έπρεπε αλλά πρίμα/ μπάσα ήρθαν στην θέση τους λίγο (έως αρκετά) καλύτερα. Την v3 δεν την άλλαξα καθότι δεν άκουσα διαφορές με διαφορετικά brand. Κάτι μου λέει ότι θα βοηθούσε μια 12AU7 εκεί αλλά remains to be seen.

Κάποια στιγμή στο μέλλον. Καλά να μαστε.

 

Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργη....

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λοιπόν 2 χρόνια περίμενα αλλά προκοπή δεν είδα απ τον Ηρέντιλ (σιγά μη δεις χαΐρι από mod  ;D) αποφάσισα να κάνω κάνα tube rolling στο preamp stage του Benz μόνος μου καθότι σα να μου κάνανε νερά αυτές που χε επάνω.

 

Εγώ προσφέρθηκα. Τί ήθελες, να έρθω να τις στουμπώσω με το στανιό; ;D

Κάνε μου κι εσύ κανά τραπέζι. Να πεις ότι τρώω και τίποτα...

 

 

Η ερώτηση για μένα είναι: άκουσες κάτι που θα σε κάνει να βάλεις το χέρι στην τσέπη;

 

Δε ρωτάω στον αέρα.

Είμαι ένοχος παρελθούσης λυχνιολατρείας. Το ίδιο κι εσύ υποπτεύομαι. Και έχω κάνει τις μαλακίτσες μου παλιότερα, αν και in the grand scheme of things δεν πούλησα κι αμπέλι, απλά έκανα λίγο το κέφι μου όταν στις "υποχρεώσεις" ήταν μόνο τα τσιγάρα κι ο καφές.

 

Το θέμα είναι... όταν έχεις πολλές και διάφορες για δοκιμή δωρεάν, μήπως το μυαλό κοροϊδεύει λιγότερο τα αυτιά και το GAS φρενάρει; Γι' αυτό και η αρχική ερώτηση.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσφέρθηκα. Τί ήθελες, να έρθω να τις στουμπώσω με το στανιό; ;D

Και βέβαια. Αν δεν επιβληθούν οι mod, ποιός θα το κάνει.

 

Κάνε μου κι εσύ κανά τραπέζι. Να πεις ότι τρώω και τίποτα...

Νταν. Και επειδή ξέρω ότι είσαι λιτοδίαιτο παιδί θα πάρω κι αλλα κάρβουνα για τη ψησταριά-θερμοσίφωνο της ταράτσας.

 

Η ερώτηση για μένα είναι: άκουσες κάτι που θα σε κάνει να βάλεις το χέρι στην τσέπη;

Εεεεε, χμμμμμμμ, να σου πω, μάλλον, δεν ορκίζομαι,,,,,

 

Δε ρωτάω στον αέρα.

Είμαι ένοχος παρελθούσης λυχνιολατρείας. Το ίδιο κι εσύ υποπτεύομαι.

Να μην υποπτεύεσαι :-[. Λίγες φορές όμως δικαιώθηκα. Και ήταν περισσότερο από οδηγήτριες παρά από προενισχύτριες.

 

Και έχω κάνει τις μαλακίτσες μου παλιότερα, αν και in the grand scheme of things δεν πούλησα κι αμπέλι, απλά έκανα λίγο το κέφι μου όταν στις "υποχρεώσεις" ήταν μόνο τα τσιγάρα κι ο καφές.

 

Το θέμα είναι... όταν έχεις πολλές και διάφορες για δοκιμή δωρεάν, μήπως το μυαλό κοροϊδεύει λιγότερο τα αυτιά και το GAS φρενάρει; Γι' αυτό και η αρχική ερώτηση.

Μπααα. Όταν είναι για να τα σκάσω γίνομαι περισσότερο κριτικός κι από τους Ανωγειανούς.

Το μυαλό είναι όμως κατά βάση πίσω από όλα. Για αυτό όταν μια υποψία (είτε λόγω προδιάθεσης, είτε λόγω πιθανά πραγματικής αλλαγής/βελτίωσης) παρεισφρύει/ξεγλυστράει στο μυαλό, ριχνω μια ματιά στο πορτοφόλι και κοιτάω πόσα περισσεύουν. ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου