Προς το περιεχόμενο

"Roger Waters - The Wall" live στην Αθήνα 8-9-12 Ιουλίου 2011


Papalampraina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασφαλώς. Έτσι λειτουργεί ο κινηματογράφος γενικώς, και αυτό το "μειονέκτημα" δεν τον έχει εμποδίσει από το να μας δώσει μερικές από τις πιο έντονα φορτισμένες (συγκινησιακά) στιγμές μας. Γι' αυτό το Wall (η ταινία) έχει την αξία που έχει: είναι πολύ πιο "χορταστική" εμπειρία από όλες τις συναυλίες του Waters μαζί (αν αμφιβάλλεις, μπορείς να το ξαναδείς κάποια στιγμή ώστε να θυμηθείς).

 

 

Συμφωνώ με το παραπάνω. Είχα ακούσει το Wall από το δίσκο, παλιότερα και δεν είχα εντυπωσιαστεί (τολμώ να πω). Όταν  είδα την ταινία συγκινήθηκα, εισέπραξα μηνύματα και μπορώ να πω ότι συγκαταλέγεται στα σπουδαία έργα.

Να πω όμως και την δική μου άποψη για τη παράσταση... όπως έχω δει από βίντεο. Νομίζω ότι η ιδέα του τοίχου, γενικότερα, λειτούργησε σαν το βασικό στοιχείο της παράστασης αλλά δημιουργεί μια πολύ περίεργη αίσθηση του χώρου που έπρεπε οι συντελεστές να υπερκεράσουν με τις όποιες σκηνοθετικές μεθόδους.  Μου δίνει την έλλειψη των τριών διαστάσεων πάνω στην σκηνή, πράγμα πρωτοποριακό εν μέρη αλλά και μη λειτουργικό για τους κανόνες της παράστασης.

 Δεν ξέρω.. θα έπρεπε να το δω από κοντά για να έχω πιο κατασταλαγμένη άποψη. Λέτε να πάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 310
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 Δεν ξέρω.. θα έπρεπε να το δω από κοντά για να έχω πιο κατασταλαγμένη άποψη. Λέτε να πάω;

Μπαααααα...κατσε σπιτι και δες την ταινια οπως λεει ο trolley...που να τρεχεις τωρα μες στην ζεστη στο ΟΑΚΑ...αραξε...εξαλου δεν αξιζει και τοσο...ειναι σαν να βλεπεις τους Πυξ-Λαξ....

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συναυλία μπορει να αναλυθει απο πολλες πλευρες (μουσικα, τεχνολογικα, αρτιστικα, συναισθηματικα, πολιτικα κοκ) και οπως ολα, ειναι υποκοιμενικα οταν δεν αφορουν αριθμους.Γι'αυτο και ο καθενας την αντιμετωπιζει και διαφορετικα αναλογα και την σχεση(πχ ταυτιση) που εχει με τον δισκο οπως και με τους Floyd.

 

Εγω πηγα να δω μια οπτικομουσικη παρασταση ενος πολυ αγαπημενου δισκου(και ας ειναι 8 στα 10 που λετε) με επικαιρα μηνυματα οχι μονο πολιτικοοικονομικα οσο και προσωπικα,βιογραφικα πραματα που λιγο πολυ πολυ εχουμε σκεφτει η ζησει.Το εργο τεχνολογικα-οπτικα ηταν απλα απιστευτο-αρτιο,μουσικα το ιδιο,συναισθηματικα με τα καταλληλα φιλτρα το ιδιο.Οποτε αυτο που ειχε να κανει η προχθεσινη βραδια το πετυχε 100%.Τα υπολοιπα κατ'εμε(μη με φατε) ειναι λιγο μιζερια....

 

Πάντως τετοιους μουσικους κλωνους δεν τους λες...

 

Για μενα που ημουν στο πανω διάζωμα θα με ενοχλουσε πολυ να εβλεπα ενα συννεφο καπνου μπροστα απο τον τοιχο.Οπως επισης θα με ενοχλουσε(και δεν ειμαι 67) ενα συννεφο καπνου στη μαπα να μην μπορω να τραγουδησω και απο πανω αυτος που καπνιζε να λεει στα διαφορα φορουμ πως ημουν μετριος εχασα τις ψιλες

 

Ο ηχος ναι ηταν τελειος και αθελα μου σε καποια βιντεακια που εβλεπα προσπαθωντας mia μινι αναβιωση καταλαβα οτι στα προηγραφημενα μερη ηταν και καποια φωνητικα του waters.Δεν ξερω γιατι αλλα δε χαλαστηκα καθολου ισα που το θεωρησα και λογικo ωστε να αποδωθει αρτια το εργο και να ειναι παρον και ο ιδιος ο waters  ως μερος του perfoming.

 

Υ.Γ.Θεωρω τον εαυτο μου τυχερο που ειχε να δει την ταινια πολλα χρονια και δεν ειδε κανα βιντεο στο youtube....

 

Υ.Γ.Την ταινια δεν την συγκρινεις με το προχθεσινο γιατι ειναι αλλο πραγμα.Το Blu ray επισης οσο τελειο και να ειναι οτι ηχοσυστημα και να χεις γυρνας πισω και βλεπεις τον "τοιχο" σου χειροκροτας και το πολυ να το κανεις παρεα με τον φιλο σου αν καθεται διπλα σου κτλ...ασχετο-σχετικο δειτε την ταινια αντικαταστατες με τον willis παρεπιπτοντως....

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Μπορώ να πω ότι η ένταση περνάει μια χαρά και σε βίντεο από  λάιβ του Wall που είχα δει πριν λίγο καιρο στο διαδίκτυο. Άρα, είναι εγγυημένο ότι αν παει κάποιος στο λάιβ θα παραμιλάει τις επόμενες μέρες. Μέχρι εδώ σύμφωνοι.

    Αυτό που εγώ λέω για να το κάνω πιο λιανά είναι: έστω ότι παίρνουμε να δούμε την ταινία 'the Wall' και το blue Ray της συναυλίας. Η συναυλία από σκηνικής απόψεως μεταφέρει την ιδέα της ταινίας ( ενημερώστε με αν γίνεται το αντίστροφο/ η ταινία να μεταφέρει την ιδέα της παράστασης). Και στις δύο περιπτώσεις έχουμε οπτικοακουστικό θέαμα. Πώς λειτουργεί το καθένα από αυτά; Υπάρχει κάποιο μέτρο του στυλ 'προτιμώ το λάιβ, ή προτιμώ να δω το dvd tου λάιβ από την ίδια την ταινία';

    Κουβέντα να'χουμε δηλαδή. Προφανώς και θεωρώ πως το λάιβ είναι κορυφαίο, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλουσαμε για την θεατρικη παρασταση του Φιλλιπιδη θα λεγα παει στο διαολο(που και παλι αλλιως τα εισπρατεις οντας παρων) εδω μιλαμε για μια ΡΟΚ συναυλια-παρασταση.Εχει και καποια ενεργεια η φαση δεν ειναι εντελως κονσερβα.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς. Έτσι λειτουργεί ο κινηματογράφος γενικώς, και αυτό το "μειονέκτημα" δεν τον έχει εμποδίσει από το να μας δώσει μερικές από τις πιο έντονα φορτισμένες (συγκινησιακά) στιγμές μας. Γι' αυτό το Wall (η ταινία) έχει την αξία που έχει: είναι πολύ πιο "χορταστική" εμπειρία από όλες τις συναυλίες του Waters μαζί (αν αμφιβάλλεις, μπορείς να το ξαναδείς κάποια στιγμή ώστε να θυμηθείς).

Αγαπητε τρολλευ νομιζω οτι παραβλεπεις εναν ιδιαιτερα σημαντικο παραγοντα. Η συλλογικη εμπειρια , οπως ειναι και το να παρακολουθησεις μια ταινια σε κινηματογραφικη αιθουσα, ενισχυει την συναισθηματικη φορτιση. Το αυτο συμβαινει , προφανως, και σε εναν συναυλιακο χωρο. Οποτε, ανεξαρτητα απο την ποιοτητα εικονας, ηχου, σφαιρικοτερης απεικονισης των τεκταινομενων, η "συγκινηση" που προκαλει η συμμετοχη, δε νομιζω οτι δυναται να αντικατασταθει. Να διευκρινισω οτι δεν αναφερομαι φυσικα στην εν προκειμενω συναυλια αλλα ειναι γενικοτερη η παρατηρηση μου.

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

( ενημερώστε με αν γίνεται το αντίστροφο/ η ταινία να μεταφέρει την ιδέα της παράστασης). Και στις δύο περιπτώσεις έχουμε οπτικοακουστικό θέαμα. Πώς λειτουργεί το καθένα από αυτά; Υπάρχει κάποιο μέτρο του στυλ 'προτιμώ το λάιβ, ή προτιμώ να δω το dvd tου λάιβ από την ίδια την ταινία';

Φυσικα και γινεται το ιδιο..το concept ειναι ο Pink(rock star απογοητευμενος απο την ζωη με εμπειριες απο δασκαλο-συζηγο-μητερα-groopies-ναρκωτικα)

Οποτε ακομη και η ταινια περιστρεφεται γυρω απο μια συναυλια(in the flesh,in the flesh?,young lust)

Φυσικα ακομη και η συναυλια εχει δυο προσωπα(in the flesh?,in the flesh)

Το the wall εχει τοσα πολλα μηνυματα σε τοσα πολλα επιπεδα που δεν αναλυεται ευκολα...

Η ταινια και το live ειναι δυο διαφορετικα πραγματα...το να ψηφισουμε το ενα η το αλλο ειναι ανουσιο...

Οσο για αυτα που αναφερθηκαν πριν για τον waters και την αξια του σαν μουσικος και αυτο ειναι ατοπο καθως τοσο το the wall οσο και ολα τα album των floyd(με εξαιρεση το final cut)δεν ειναι waters gilmour mason wright αλλα ειναι pink floyd(στο the wall ο wright δεν ειχε μεγαλη συνεισφορα καθως τοτε ηταν session στους floyd...ακομη και στο the wall ομως τον ακους(hey you))

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H χθεσινή εμπειρία ήταν πλήρης από όλες τις απόψεις για την προσωπική μου αισθητική.

 

Όσοι μπορείτε, να πάτε την Τρίτη.

 

Θεωρώ εαυτόν τυχερό που την έζησα εκ του σύνεγγυς καθότι δεν έχω hi-end σύστημα στο σπίτι μου, δεν με ενόχλησαν ούτε τα προ-ηχογραφημένα, ούτε τα χορευτικά από τα παιδιά, ούτε οι "μουσικοί κλώνοι", ούτε π.χ. που έριξαν τονικά το Don't Leave Me Now (το οποίο είχε εκπληκτικά visuals από πίσω), ούτε τίποτα.

 

Ξέρω ότι ο κύριος Waters ποσώς νοιάζεται για την προσωπική μου γνώμη, αλλά εγώ τον ευχαριστώ που πήρε την απόφαση να ξαναπαρουσιάσει αυτό το έργο με τον τρόπο που το έκανε και μου έδωσε αισθητικά βιώματα που θα τα θυμάμαι καιρό ακόμα.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε τρολλευ νομιζω οτι παραβλεπεις εναν ιδιαιτερα σημαντικο παραγοντα. Η συλλογικη εμπειρια , οπως ειναι και το να παρακολουθησεις μια ταινια σε κινηματογραφικη αιθουσα, ενισχυει την συναισθηματικη φορτιση. Το αυτο συμβαινει , προφανως, και σε εναν συναυλιακο χωρο. Οποτε, ανεξαρτητα απο την ποιοτητα εικονας, ηχου, σφαιρικοτερης απεικονισης των τεκταινομενων, η "συγκινηση" που προκαλει η συμμετοχη, δε νομιζω οτι δυναται να αντικατασταθει. Να διευκρινισω οτι δεν αναφερομαι φυσικα στην εν προκειμενω συναυλια αλλα ειναι γενικοτερη η παρατηρηση μου.

 

Πολύ σωστος (ίσως όμως με κάποιες εξαιρέσεις που οφείλονται σε πολυποίκιλους παράγοντες)

 

@pinhead και @warwickplayer θα με ψήσετε να πάω τελευταία μέρα. Μου φανηκε ότι έχει εισητήρια ακόμα(;)

 

 Σ'αυτό το σημείο, παρ'ότι για χ,ψ λόγους δεν σκόπευα να πάω στη συναυλία, θεωρώ ότι μια παράσταση με concept όπως η προκείμενη έχει λόγο να παίζεται ασχέτως από το πότε πρωτοβγήκε, ακόμα και 50 χρόνια μετά (λέτε από άλλους; ) όπως οι θεατρικές παραστάσεις και τα musical

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστος (ίσως όμως με κάποιες εξαιρέσεις που οφείλονται σε πολυποίκιλους παράγοντες)

 

@pinhead και @warwickplayer θα με ψήσετε να πάω τελευταία μέρα. Μου φανηκε ότι έχει εισητήρια ακόμα(;)

Έχει κάτω διάζωμα και vip από ότι είδα στο νετ. Αν μπορείς οικονομικά να πας οπωσδήποτε, αξίζει με τα χίλια!

 

 Σ'αυτό το σημείο, παρ'ότι για χ,ψ λόγους δεν σκόπευα να πάω στη συναυλία, θεωρώ ότι μια παράσταση με concept όπως η προκείμενη έχει λόγο να παίζεται ασχέτως από το πότε πρωτοβγήκε, ακόμα και 50 χρόνια μετά (λέτε από άλλους; ) όπως οι θεατρικές παραστάσεις και τα musical

Το είπα εγώ 2 3 φορές αυτό και συνεχίζω να μην καταλαβαίνω ποιο το πρόβλημα. Το να δεις την παράσταση 'the wall' είναι σα να δεις το cats :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου