Προς το περιεχόμενο

Gibson 335+Zendrive+Empress Chorus+Deep Blue Delay+Fender Bassman


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Gibson 335+Zendrive+Empress Chorus+Deep Blue Delay+Fender Bassman = ενας ωραιος jazz ηχος

 

λοιπον σε ενα κομματι απο κατι ηχογραφησεις που καναμε τελευταια, χρησιμοποιησα το hermida zendrive, και νομιζω οτι το αποτελεσμα βγηκε αρκετα πετυχημενο. και αρκετα διαφορετικο απο τον ηχο που βγαζω συνηθως με αυτο το πεταλι (που ειναι αρκετα smooth - και τις περισσοτερες φορες εμενα μου αρεσουν πιο "ακατεργαστα" overdrive). λιγο chorus, και το αγαπημενο μου delay το mad professor, το οποιο ειναι τοσο χαμηλα στο mix που ακουγεται σαν λιγο reverb.. εχω επισης την εντυπωση οτι ειχα παιξει με τον bridge μαγνητη.

 

(εκοψα την αρχη του blues στο κλιπακι γιατι ειναι συνθεση αλλου. τωρα για το παιξιμο παραπεμπει αρκετα σε scofield με λιγο πιο μπλουζ στοιχεια, ακολουθωντας τις οδηγιες του σκηνοθετη  ;D )

zen_2.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά άψογο το clip, από όλες τις απόψεις - phrasing, feel, τεχνική, τα πάντα!

Έχω κι εγώ το zendrive, και μπορώ να πω ότι παίζει εξαιρετικά με την 335 μου. Είναι όπως είπες κι εσύ, αρκετά smooth ήχος, ιδανικός για αυτό το στυλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εξαιρετικό παίξιμο και ήχος! Για Scoffield sound... You nailed it!

 

Το Zendrive είναι πολύ καλό και το δοκίμασα κι εγώ με την 335 αλλά τελικά προτίμησα το Crazy tube circuits, Black magic σε πολύ χαμηλό gain που μου έδωσε μια πιό δυναμική συμπεριφορά. Για την ακρίβεια είχα και το Barber Ltd σε αντιπαράθεση που είναι της ίδιας λογικής με το Zendrive και θα το προτιμούσα αν είχα να διαλέξω. Ολα όμως κορυφαία για τη δουλειά αυτή!

 

Για να πω την αμαρτία μου, επειδή με ενοχλεί το low mid της 335 στο overdrive, συνέχεια παίζω με την Boss ME-20 χρησιμοποιώντας το Blues driver που διαθέτει συν λίιιγο chorus, delay και αρκετό τελικό EQ. Κυρίως όμως με την προσομοίωση Bassman στον Roland Cube 30.

 

Ακόμα δηλαδή δεν έχω καταλήξει...  :D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουπερ παιχτης  :)

Η φραση στο 1.58 εγραψε στο κεφαλι μου

 

Πολυ καλος και ο ηχος αλλα οταν το παιξιμο ειναι τετοιου επιπεδου

ερχεται σε δευτερη μοιρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου