Προς το περιεχόμενο

Ποιο είναι το καλύτερο Mod που έχετε κάνει στην Κιθάρα ή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με απλά λόγια, τι έχετε κάνει και -φυσικά- γιατί?

Δεν είναι ανάγκη να γράψετε και τα 100 ;D mods που έχετε κάνει στις 65! κιθάρες σας, απλά ποιο ήταν/είναι το καλύτερο.

Για παράδειγμα θα μπορούσε να είναι ένα περίεργο wiring, διπλοί-τριπλοί διακόπτες, acoustic piezos, preamps, MIDI, γέφυρες, nut, κλειδιά, ξύλα και ότι άλλο μπορεί να θεωρηθεί mod σε μία κιθάρα ή μπάσο. 

Αν υπάρχουν και φωτογραφίες ακόμα καλύτερα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το καλύτερο mod ήταν όταν έκανα το 50s mod στη στρατ μου. Είναι πολύ απλό, συνδέεις το tone στο μεσαίο πόδι του volume. Ο ήχος δε γίνεται μουντός όταν κλείνεις το volume. Και, αντίθετα, με το treble bleed, δεν επηρεάζει τον ήχο όταν έχεις το vol στο 10.

 

Αν έχεις master tone και blender pot είναι πολύ απλό:

(ή αν έχεις tele ;) )

2344_p39557.jpg

 

Αν πάλι θέλεις 2 tone, κάνεις αυτό:

http://www.premierguitar.com/Magazine/Issue/2009/Jul/Gibson_50s_wiring_on_a_Stratocaster.aspx

 

 

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάνει και πολλά... Τουλάχιστον μόνος μου.

 

Άρα αυτό:

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=287

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα πάω κι εγώ με το 50s mod στη Les Paul μου. Αν και αλλάζει το τρόπο που συμπεριφέρεται η κιθάρα (λιγότερο γραμμικός) όταν την άκουσα μετά νόμιζα ήταν σαν να είχα ανακαλύψει την Αμερική. Το ότι πέρασαν αρκετά σετ μαγνητών από πάνω της δεν ξέρω αν θεωρείται mod αλλά με βοήθησε σε πολλά επίπεδα και φυσικά στο βέλτιστο για μένα τελικό αποτέλεσμα. Κάτι ακόμα που είναι συνηθισμένο mod στις Les Paul η αλλαγή του πυκνωτή με Bumblebee Clone της Luxe, δεν με εντυπωσίασε ομολογουμένως και δεν ξέρω αν η μικρή διαφορά που άκουγα οφειλόταν όντως στον πυκνωτή ή σε ψυχολογικούς λόγους επειδή ήξερα ότι τον είχα αλλάξει και έδειχνε πανέμορφος μέσα στην κιθάρα...Το χειρότερο by far πάντως ήταν το treble bleed mod που είχα κάνει πριν το 50s...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλυτερο mod που εκανα στην '97 strat plus μου, ειναι οτι ΠΕΤΑΞΑ τους lace sensors και

 

(αφου δοκιμαζα επι σειρα ετων διαφορους μαγνητες οπως , emg dg-20, toneriders pure vintage , dimarzios h-s-s , haeusell truespace , ssl4's δεςν θυμαμαι ποιους αλλους τωρα) ,  

 

εβαλα  seymour duncans SH2n - SSL 1 RWRP - TB4 , με το παρακατω wiring.

 

http://www.guitarelectronics.com/product/WDUHSH5L1102/WDU-HSH5L11-02.html

 

(μετα προσθεσα μια extension 1x12" mesa με eminence delta pro 12a στον ηδη υπαρχων mesa mark iii )  ;D ;D ;D ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλυτερο mod που εκανα στην '97 strat plus μου, ειναι οτι ΠΕΤΑΞΑ τους lace sensors και...

Γιατί οι σένσορες αρέσουν μόνο σε μένα? :D ???

 

Μήπως πρέπει ν' ανοίξω καινούργιο θρεντ? :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο πειραματοζωο μου - μια epiphone SG - εχω βαλει killswitch και το κουμπι ειναι απο παλιο χειρηστηριο arcade pacman.......  ;D ;D - απο μαγνητες δεν πιστευω οτι μετραει η αλλαγη σαν mod ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου