Προς το περιεχόμενο

Ποιο είναι το καλύτερο Mod που έχετε κάνει στην Κιθάρα ή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σε μια les paul της εβγαλα τον τριθεσιο και της εβαλα 5 θεσιο rotary switch και η κιθαρα απεκτησε πολλαπλη προσωπικοτητα !

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί οι σένσορες αρέσουν μόνο σε μένα? :D ???

Γιατί είναι ιδιαίτεροι μαγνήτες, για ιδιαίτερους ανθρώπους, με ιδιαίτερα γούστα. Επίσης είναι σαν τις δύσκολες γκόμενες, αργείς να τις καταλάβεις αλλά μετά σ'αρέσουν ;D

 

Έβαλα Texas Special σε μία από τις vintage '62 strat. Επίσης έχω συνδέσει τον bridge μαγνήτη στο 2ο tone σ' όλες. :D

Πολύ απλό και παράλληλα πολύ χρήσιμο, η δική μου strat YJM ήρθε έτσι απ'το εργοστάσιο.

 

Της άλλαξα τα ξύλα...και ανέπνευσε! ;)

Ναι ε? ;D ;D

στο πειραματοζωο μου - μια epiphone SG - εχω βαλει killswitch και το κουμπι ειναι απο παλιο χειρηστηριο arcade pacman.......  ;D ;D - απο μαγνητες δεν πιστευω οτι μετραει η αλλαγη σαν mod ;)

Θέλω φωτογραφία ΤΩΡΑ ;) ;D

Δεν έχω κάνει και πολλά... Τουλάχιστον μόνος μου.

 

Άρα αυτό:

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=287

Σε Gibson εννοείς και με τους original μαγνήτες?

 

σε μια les paul της εβγαλα τον τριθεσιο και της εβαλα 5 θεσιο rotary switch και η κιθαρα απεκτησε πολλαπλη προσωπικοτητα !

A la PRS ?

 

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3-way switch για series humbucker/off/single coil σε DiMarzio PAF neck, αποσύνδεση του neck από το 5 way της κιθάρας (μία παλιά H-S-H) και 3-way switch για humbucker/single coil/out of phase σε bridge  Di Marzio Super Distortion. Και ένας Silver Fender Lace Sensor στη θέση middle. A! και treble bleed (εμένα μου αρέσει!). Είναι ό,τι κοντινότερο κατάφερα σε Brian May ήχους με τον εξοπλισμό που ήδη είχα (σκέφτομαι να τα ακουμπήσω στη Warmoth για ένα project). Mε ένα...κερματάκι, κάτι γίνεται! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί οι σένσορες αρέσουν μόνο σε μένα? :D ???

 

You're not alone. Όσες φορές σκέφτηκα να τους βγάλω από την Clapton strat, άλλαξα γνώμη αμέσως μόλις τους ξανάκουσα. Βέβαια δεν θα με χάλαγε να είχα και μερικές strat με άλλους μαγνήτες της αρεσκείας μου.  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ala prs και αν ακουσεις ηχο θα ορκιστεις οτι σε ορισμενες θεσεις , δεν μιλαμε για lp αλλα για tele η strat !

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο "mod" που έκανα σε κιθάρα ήταν ότι... ανακάλυψα τους μαγνήτες του Bill Lawrence.  ;D ;D Δεν πιστεύω να βάλω ποτέ άλλους aftermarket μαγνήτες σε κιθάρα, εκτός αν πρόκειται για κάτι πολύ εξεζητημένο.

 

Apropos:

 

ναι ala prs και αν ακουσεις ηχο θα ορκιστεις οτι σε ορισμενες θεσεις , δεν μιλαμε για lp αλλα για tele η strat !

 

Σε μια καταταλαιπωρημένη partcaster (της οποίας την ιστορία θα γράψω κάποια στιγμή) έβαλα τους L-90 σε αυτό το wiring, και πράγματι οι τονικές επιλογές είναι εξαιρετικές.  ;) Θέλει κατά τη γνώμη μου "ανοιχτούς" μαγνήτες για να "αναπνεύσει" όπως πρέπει.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε partcaster αντικατέστησα το δεύτερο tone με 5-θεσιο rotary switch, με 4 διαφορετικούς πυκνωτές(0,11 0,22 0,33 και 0,47) και μια θέση bypass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mods mods mods  ;D

 

την καημενη μου την τελε της εχω αλλαξει τα φωτα.

 

1ον Αλλαγη μαγνητων με Tonerider

2oν Διακοπτακι(Jaquar Style) για αλλαγη απο paraller σε series

3ον Bigzby με vibramate βαση

4ον εβγαλα το tone και στην θεση του εβαλα killswitch

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μια les paul της εβγαλα τον τριθεσιο και της εβαλα 5 θεσιο rotary switch και η κιθαρα απεκτησε πολλαπλη προσωπικοτητα !

Εγω εκανα ακριβωςε το αντιθετο σε μια prs με το που την πηρα το 1989.

Εβαλα τριθεσιο απο SG για να χωραει καθ'υψος και push pull στο tone για να τους κανω μονοπηνιους και καθαρισα, (που επρεπε να κανω το κυκλο του κοσμου σε 80 μερες για να παω απο bridge σε neck με τον rotary, και χαλαγε και καθε λιγο).

 

ΥΓ Νομιζω οι σημερινες prs, αυτο to συστημα εχουν υιοθετησει πια. Δεν θυμαμαι αν βαζουν και push pull ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου