Προς το περιεχόμενο

Akai s2000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

 

Χθες ανταλλαξα κατι ηχεια που ειχα για πουλημα με το Akai s2000. Δεν το εχω βαλει ακομα σε λειτουργια διοτι πρεπει να βρω windows 98 για να φταιξω system disk.

 

θελω ομως αν μπορει καποιος να δωσει μια βαση εξηγηση για το τι μπορω να κανω με αυτο, ποιες οι λειτουργιες του κλπ. Δεν εχω ξαναχρησιμοποιείσει sampler και δεν ξερω τι ακριβως κανει.

 

Τωρα θα μου πεις το πηρες χωρις να ξερεις τι κανεις; Αλλα μου βγηκε τσαμπα και μου φανηκε καλη ευκαιρια.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να κανεις οτιδηποτε κανει ενα sampler. Βρες Akai cd, φορτωσε τους ηχους και παιξε με αυτους απο ενα midi controller. Βαλε πανω μια πχ. κιθαρα και σαμπλαρε των ηχο της κτλ,κτλ.

Οπως φορτωνεις ενα δειγμα πχ στο kontakt το αυτο θα κανεις και στο Akai με τα δικα του δειγματα.

Εαν βρεις καλους ηχους, που θα βρεις σιγουρα, μπορεις να το δουλεψεις και live.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να κανεις οτιδηποτε κανει ενα sampler. Βρες Akai cd' date=' φορτωσε τους ηχους και παιξε με αυτους απο ενα midi controller. Βαλε πανω μια πχ. κιθαρα και σαμπλαρε των ηχο της κτλ,κτλ.

Οπως φορτωνεις ενα δειγμα πχ στο kontakt το αυτο θα κανεις και στο Akai με τα δικα του δειγματα.

Εαν βρεις καλους ηχους, που θα βρεις σιγουρα, μπορεις να το δουλεψεις και live.[/quote']

 

Μπορώ να μετατρεψω ενα αρχειο wav η mp3 πχ; Εχω ας πουμε αυτο εδω το μέρος

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/Chaostar/powerlust_edirol_02.mp3

 

ΜΠορω να το κανω record και μετα πατωντας ενα ακορντο η νοτα στο controller να το παιξει;

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνδεσεις το mp3 player η το cd player σου στις εισοδους του sampler. Θα διαλεξεις bit rate και αναλογα με τη ram που εχει το sampler θα σαμπλαρεις το αντιστοιχο wav η mp3. Μετα θα ορισεις απο ποιο πληκτρο του controller θα το καλει(τουλαχιστον ετσι γινεται στο kurzweil). Το θεμα ειναι οτι για να το σωσεις χρειαζεσαι σκληρο δισκο η cd μαλλον scsi.Εαν εχεις εισαι Ok.

Απο την αλλη, εαν θες να παιξεις και αλλους ηχους απο το sampler σου, και εχεις φορτωσει εναν ηχο που σου εχει γεμισει την ram δεν θα μπορεις να το κανεις.

Πρεπει να βρεις τα στοιχεια του sampler σου(πχ ποσο ram εχει;) και μετα θα δεις τι μπορεις να κανεις.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εδώ, http://www.akaipro.com/archives.html

θα μπορέσεις να κατεβάσεις το manual σε μορφή pdf του akai s 2000 (που είναι αναλυτικότατο), οπότε με λίγο διάβασμα δεν θα δυσκολευτείς να μπεις στον κόσμο των samplers και της χρήσης τους...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

katarxas poly kalo to trade sou...checkare afta ta links an eisai ok me agglika apo sos gia na deis ti peripou kanei ena sampler...

 

http://www.soundonsound.com/sos/1996_articles/jan96/samplebasics1.html

 

http://www.soundonsound.com/sos/1996_articles/feb96/samplebasics2.html

 

 

 

episis rixe mia matia sto klassiko www.sonicstate.com gia infos sxetika me to mixanima

 

hope that helps...

 

cheers

Panos

ead, Follow or Get out of the way !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και κατι ακομα.

 

Να προτιμησω δισκο η cd; Η τιμη ειναι περιπου η ιδια. Ο δισκος ειναι 9,2 Gb.

Τι ειναι πιο βολικο; Αν παρω δισκο πως γραφω εκει τους ηχους;

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

στα καινούργια akai όπως το z4 που έχω, τα πράγματα είναι εύκολα γιατί είναι usb και με το soft που παρέχεται η επικοινωνία με τον υπολογιστή είναι παιχνίδι...

δυστυχώς στην περίπτωσή σου θα χρειαστείς και το scsi cd rom (η κάποιο άλλο scsi αποθηκευτικό μέσο), αν αποκτήσεις

τον δίσκο και θέλεις να μεταφέρεις σ΄αυτόν ήχους από την βιβλιοθήκη της akai, που το μεγεθός τους είναι μεγαλύτερο από το 1.44 mb που υποστηρίζει το ενσωματωμένο floppy του s2000...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

σόρρυ sonic δεν πρόλαβα να δω την απάντησή σου... :(

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου