Προς το περιεχόμενο

Αγαπημένοι wah wah players


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Οτι καλύτερο κατά τη γνώμη μου, το αριστουργηματικό solo από το Salisbury και τους Uriah Heep.

Eδώ παραθέτω το δεύτερο μέρος από το κομμάτι.

 

Οι πιό παρατηρητικοί θα προσέξουν (ακούσουν) το πάτημα του κουμπιού στο wah κάθε τόσο και λιγάκι....., από μια εποχή που αυτά θεωρούνταν ασήμαντα και αυτό που μετρούσε ήταν η ΜΟΥΣΙΚΗ.

 

 

 

Η μαγεία ξεκινά περίπου στο 3:20...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, αυτό το αγόρι παίζει με Wah και το απολαμβάνει και το απολαμβάνεις και εσύ που τον βλέπεις  :) :

 

3022285178_b5e02e1156_o.jpg

 

Επίσης, ενώ δεν άκουγα ποτέ metallica (αν και ευχάριστα ακούω κάποια τραγούδια τους αν παίζουν κάπου, θα τους άκουγα πιο ευχάριστα αν έπαιρνε κάποιος τις μπακέτες από τα χέρια του Ulrich  :P).. Το Wah του Hammet πάντα το γούσταρα .. Βασικά ενώ ΔΕΝ ακούω μεταλ (με κουράζει αφάνταστα γενικά) νομίζω είναι λίγο δύσκολο να μην πιάσει κάποιος τον εαυτό του να την βρίσκει με τον Hammet όταν παίζει με wah .. όπως και με τον Frusciante..

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wah δεν μου αρέσει όταν χρησιμοποιείται κατ'εξακολούθηση και καταντάει κάποιος να παίζει περισσότερο με wah ανοιχτό από ό,τι κλειστό (πολύ συχνό φαινόμενο, ακόμα κι από μεγάλους παίχτες και μουσικούς). Ακόμα κι ο Vai κι ο Satriani που καταφέρνουν να είναι πολύ εκφραστικοί με αυτό, και έχουν συνδυάσει πολλά από τα θέματα των κομματιών τους με wah παίξιμο πολύ όμορφα, μπορεί πολλές φορές να με κάνουν να γουστάρω, αλλά άλλες τόσες να με κουράσουν (ενώ αν παίζανε τα ίδια χωρίς wah δεν θα συνέβαινε το ίδιο... αντιθέτως θα γούσταρα - το έκαναν παλιότερα άλλωστε).

 

Ο Jimi τώρα το χρησιμοποιούσε καταπληκτικά κατά στιγμές, και ουσιαστικά σημάδεψε-καθόρισε το πώς παίζεις με το εφέ για να ακούγεσαι ωραία (δυστυχώς κάποιοι το πήγαν αλλού μετά το πράγμα σε σημείο να μην ακούγονται - βλ. Hammett). Ειδικά το πώς το ενέταξε στο απίστευτο ρυθμικό του παίξιμο, ήταν πραγματική τέχνη (όπως αντίστοιχα έπραξε και με το univibe). Πραγματικά πρωτοπόρος.

 

Για μένα πάντως, ο κορυφαίος και πιο πορωτικός παίχτης wah, τουλάχιστον από τους μη εκλιπόντες, που ξέρει να το χρησιμοποιεί όσο χρειαζεται, και πάντα με τρόπο που να κολακεύει το παίξιμό του συνολικά, είναι ο Greg Howe. Μεχρι τώρα είναι ο μόνος κιθαρίστας από όσους έχω δει live που να με κάνει να γουστάρω πραγματικά με το παίξιμό του με wah (κι έχω δει αρκετούς - κι Σατριάνηδες, Βάιδες ανάμεσά τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτος...εκτος απο την απιστευτη ριφαρα,ακουστε πως παιζει συνεχως παιρνοντας διαφορετικα textures...ανατριχιαζω καθε φορα που τ'ακουω...!

 

 

THE METERS - JUST KISSED MY BABY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γνωρίζω ότι ο Ronnie Wood δεν έχει πολλούς fan στην Ελλάδα και ότι οι περισσότεροι κιθαρίστες τον θεωρούν από υπερτιμημένο εώς άμπαλο.

Προσωπικά μεγάλωσα μουσικά και κιθαριστικά 100% με Rolling Stones (αν και είμαι 24) και όταν ακούω τη λέξη Wah το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι Ronnie Wood/Cry Baby.

Tεχνικά μπορεί να μην παίζει τίποτα σπουδαίο ο Wood αλλά ο απίστευτος ήχος που βγαίνει από τους Mesa/Boogie του (εσχάτως και από Fender) σε συνδυασμό με το "παχύ" wah wah που χρησιμοποιεί, με τρελαίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου