Προς το περιεχόμενο

Squier Μπασσο


BlackForest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί είναι τόσο ιδιαίτερα τα 5χορδα?

 

Εννοω κατασκευαστικα. Δεν ειναι απλως φαρδυναμε την ταστιερα και βαλαμε μια 5η χορδη και ολα ειναι οκ. Οι τονικες αλλα και για να βγουν σωστα ολες οι δυναμικες στην 5η χορδη απαιτει ιδιαιτερη μαστορια απο τον κατασκευαστη. Η 5χορδη σε ολο της το ευρος πρεπει να ακουγεται το ιδιο σωστα και καθαρα οπως και οι υπολοιπες και αυτο δεν ειναι καθολου ευκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το squier deluxe V active.

 

για σκοπους ηχογραφησης connect στην καρτα ηχου και μικρα live.

 

ειναι μια χαρα οργανο , ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ για τα λεφτα του.το πηρα απο συμφορουμιτη 2ο χερι. με ενα απλο σεταρισμα παιζει ΜΙΑ ΧΑΡΑ , και "γραφει" επισης.

 

το προτεινω. ειναι αυτο εδω.

 

http://www.fender.com/en-GR/products/search.php/?partno=0300575500

 

;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω κατασκευαστικα. Δεν ειναι απλως φαρδυναμε την ταστιερα και βαλαμε μια 5η χορδη και ολα ειναι οκ. Οι τονικες αλλα και για να βγουν σωστα ολες οι δυναμικες στην 5η χορδη απαιτει ιδιαιτερη μαστορια απο τον κατασκευαστη. Η 5χορδη σε ολο της το ευρος πρεπει να ακουγεται το ιδιο σωστα και καθαρα οπως και οι υπολοιπες και αυτο δεν ειναι καθολου ευκολο.

Παντως οι Ελληνες κατασκευαστες Ιωαννιδης Παπαδοπουλος μια χαρα εχουν πιασει το νοημα...Βαλε και οτι για να παρεις ολους τους κυκλους της B θελεις και ενα 15αρι sub...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Squier είναι απίστευτα όργανα. Εννοώ ότι για τα 220-300€ που θα δώσεις, παίρνεις ότι καλύτερο υπάρχει. Για να βρείς κάτι αντίστοιχο σε playability και ήχο από άλλη εταιρεία, θα πρέπει να να ξεπεράσεις το 500αρι. Από τα 3 σου προτείνω το πρώτο, που το χουν πάρει 5 μαθητές μου και είναι όλοι ευχαριστημένοι. Μάλιστα ειναι τοσο καλό, που κανείς δε σκέφτεται να το δώσει, ακόμη και αν αγοράσει ακριβότερο όργανο κάποια στιγμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Το 5χορδο που εχω ποσταρει αλλα σε 4χορδο λεει?

Αυτη εδω η προσφορα ειδικα http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Basses/Bass-sets/_SET_-Squier-Vint.-Modi.-J-Bass-MN-Warwick-Sweet-15.2/art-BAS014

 

@Sottos

Το θεμα μου ειναι οτι δν θα μπορεσω να το δοκιμασω πριν το αγορασω :/ δν αμφιβαλλω καθολου για την ποιοτητα του αλλα εχω πολυ δυσκολο γουστο σε μπρατσα μπασσων...

 

Εχω παιξει με ενα fernandes ενος φιλου μου που το πηρε μεταχειρισμενο 200 ευρω με j kai p και δν μπορω να το βρω στο σιτε της fernandes που το μπρατσο του ειναι απλα ΜΑΓΙΚΟ!!! Τρεχει το χερι μου πανω του. Αντιθετα εχω δοκιμασει ενα yamaha rbx και μου φανηκε αδιαφορο σαν μπασσο και το μπρατσο του δεν ξερω απλα δν μου αρεσε...

 

Αμα πιστευεις πως το μπρατσο τους (των J&D) δν εχει μεγαλη διαφορα απο τα squier (σε θεμα παχους - υψους - μηκος αναφερομε οχι σε ξυλα) τοτε αρχιζω να σκεφτομαι πολυ και κατι τετοιο http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Basses/4-strings/Jack-and-Danny-150A-STBN-Satin-Brown/art-BAS0003160-000

 

Για την προσφορά με το ενισχυτάκι γιατί ενδιαφέρεσαι? Θέλεις κι ενισχυτή? Δεν είναι κακό ενισχυτάκι αλλά είναι μάλλον για practice.

 

To J&D που πόσταρες κάνει το 1/2-1/3 ενός squier. Αυτό είναι που μετρά για εμένα, ειδικά αυτή την εποχή: value for money (και να μη σε κλέβουν στην αγορά). Εντούτοις, δεν είναι κακό μπασάκι και για 2ο ή back up είναι μια χαρά. Προσωπικά και σε live έχω παίξει j&d χωρίς θέμα.

Στο j&d p-bass που έχω δε χρειάστηκε κάτι πέρα από ένα string tree που δεν καθόταν πολύ καλά(2Ευρώ υπόθεση να βιδώσω ένα άλλο tree στο κεφάλι...). Από τάστα και μπράτσο με βόλεψε περισσότερο από το squie affinity p διότι είχε λίγο λεπτότερο λαιμό έως πολύ λεπτότερο κοντά στο nut και ματ λούστρο που είναι πιο "γρήγορο" στο χέρι.

Από ήχο, ο j&d pickup είναι λίγο πιο hot και με περισσότερες πρίμες. Εντάξει, μπάσες έχει μια χαρά κι ο μαγνήτης του squier affinity αλλά χάνει σε πρίμες καθώς του άλλαξα από flat σε round χορδές και δεν είχε μεγάλη διαφορά(!?!).... ήταν μουντός μαγνήτης κι έβαλα S.duncan επάνω για να δω τη διαφορά.

 

To fernandes που έπαιξες θυμάσαι ποιο μοντέλο ήταν? Τσέκαρε και τα μοντέλα της εταιρίας που βγαίνουν τώρα μήπως δεις κάτι ενδιαφέρον. Από yamaha bass, κι εγώ δεν ενθουσιάστηκα με ένα rbx170 αλλά έχουν βολέψει πολύ κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την προσφορά με το ενισχυτάκι γιατί ενδιαφέρεσαι? Θέλεις κι ενισχυτή? Δεν είναι κακό ενισχυτάκι αλλά είναι μάλλον για practice.

 

H αληθεια ειναι πως οχι δν εχω... Εχω εναν ενισχυτη κιθαρας (Vox Vt20+) αμα μετραει αυτο :P Κοιτα το μπασσο παντως το θελω κυριως για ηχογραφησεις και αντε και κανα jammαρισμα με τα παιδια αμα παμε σε στουντιο... Οποτε στο σπιτι πιστευω πως μπορω να το βαλω σε ενισχυτη κιθαρας (το μαστερ σπανια ξεπερναει το 2) χωρις να τον πολυ ζορισω...

 

To J&D που πόσταρες κάνει το 1/2-1/3 ενός squier. Αυτό είναι που μετρά για εμένα, ειδικά αυτή την εποχή: value for money (και να μη σε κλέβουν στην αγορά). Εντούτοις, δεν είναι κακό μπασάκι και για 2ο ή back up είναι μια χαρά. Προσωπικά και σε live έχω παίξει j&d χωρίς θέμα.

Στο j&d p-bass που έχω δε χρειάστηκε κάτι πέρα από ένα string tree που δεν καθόταν πολύ καλά(2Ευρώ υπόθεση να βιδώσω ένα άλλο tree στο κεφάλι...). Από τάστα και μπράτσο με βόλεψε περισσότερο από το squie affinity p διότι είχε λίγο λεπτότερο λαιμό έως πολύ λεπτότερο κοντά στο nut και ματ λούστρο που είναι πιο "γρήγορο" στο χέρι.

Από ήχο, ο j&d pickup είναι λίγο πιο hot και με περισσότερες πρίμες. Εντάξει, μπάσες έχει μια χαρά κι ο μαγνήτης του squier affinity αλλά χάνει σε πρίμες καθώς του άλλαξα από flat σε round χορδές και δεν είχε μεγάλη διαφορά(!?!).... ήταν μουντός μαγνήτης κι έβαλα S.duncan επάνω για να δω τη διαφορά.

 

Αρχιζω να τα σκεφτομαι πολυ τα j&d αν και οπως ειπα... θα προτιμουσα να το δοκιμασω πρωτα...

 

To fernandes που έπαιξες θυμάσαι ποιο μοντέλο ήταν? Τσέκαρε και τα μοντέλα της εταιρίας που βγαίνουν τώρα μήπως δεις κάτι ενδιαφέρον. Από yamaha bass, κι εγώ δεν ενθουσιάστηκα με ένα rbx170 αλλά έχουν βολέψει πολύ κόσμο.

 

Το fernandes οχι δν θυμαμαι γαμωτο ποιο μοντελο ηταν... Για αυτο το μπασσο θα εδινα και 500-600 ευρω αμα μου το πουλουσε ο φιλος μου :P Τα ειδα τα μοντελα τα καινουργια και περα απο ενα - δυο δν μου αρεσουν καθολου εμφανισιακα... Και οι εξαιρεσεις ειναι το gravity και αντε και το retro... Το gravity ομως μου φερνει αρκετα μεταλοκατασταση και δν νομιζω να το βρω και κατω απο 300Ε. Το ρετρο ειναι σαν squier οποτε αναμεσα σε φερναντες και squier μαλλον θα πηγαινα για squier.

 

Βρε τι λέτε? Αυτά τα ξέρετε? Μαμάνε!

 

http://www.mango-music.de/zupfinstrumente/baesse/index.php

 

Περα απο το j-bass τα αλλα δν με ενδιαφερουν :P Και το j-bass δν μου πολυαρεσει λογω του σχηματος του  ::)  ::)

 

σας το πα οτι ειμαι δυσκολος :P

 

 

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φίλε μου πήρα πριν λίγο καιρό το squier vintage modiefied και είμαι απόλυτα ευχαρηστημένος.

Καλοστημένο όργανο,πολύ καλή δουλειά στα πάντα και από ήχο η maple ταστιέρα του με απογειώνει.

Όντως για αυτά τα λεφτά είναι τα καλύτερα όργανα που μπορείς να αγοράσεις και να σε βγάλουν ασπροπρόσωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου