Προς το περιεχόμενο

Τι μνήμες παίρνει το GEM SK880;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Έχω το gem sk880 και έχω βάλει 2 μνήμες του 1mb για να δοκιμάσω το sampler.Όμως δεν τις βλέπει το όργανο.Δοκίμασα 2 άλλες μνήμες άλλης μάρκας και πάλι δεν τις βλέπει το όργανο.

Εάν αφήσουμε στην άκρη το ενδεχόμενο να είναι χαλασμένες οι μνήμες λόγω παλαιότητας και να μην δουλεύουν πλέον και αν αφήσουμε το ενδεχόμενο να έχει πρόβλημα το όργανο στις υποδοχές των μνήμων,τότε μάλλον μένει το θέμα συμβατότητας των μνήμων με το όργανο.

Και η ερώτηση που έρχεται λογικά είναι η εξής.Εάν κάποιος έχει κάποιο όργανο της Gem που να παίρνει μνήμες τύπου simm 30 pin και χρησιμοποιεί το sampler με μνήμες,τί μνήμες έχει βάλει και είναι συμβατές με το όργανο ;

Στο μάνουαλ του οργάνου λέει γενικά και αόριστα για μνήμες simm 30 pin που πωλούνται σε καταστήματα υπολογιστών.Δεν λέει κάτι ποιό συγκεκριμένο.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υπάρχει το ενδεχόμενο να έχει κάποιο πρόβλημα το όργανο ή εσύ να μην κάνεις κάτι σωστά. Τόσο παλιό που είναι το όργανο, όλα είναι πιθανά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να έχει πρόβλημα και η υποδοχή των μνήμων αλλά ίσως φταίνει οι μνήμες που δοκίμασα καθώς είναι ίσως ακόμα παλαιότερες του οργάνου,μεταχειρισμένες δίχως συσκευασία προστασίας,έτσι χύμα μου τις έδωσαν.

Τί θα μπορούσα να μην κάνω σωστά ; οι μνήμες μπαίνουν μόνο με έναν τρόπο και τις έχω βάλει σωστά.Θέλει κάτι άλλο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τί θα μπορούσα να μην κάνω σωστά ; οι μνήμες μπαίνουν μόνο με έναν τρόπο και τις έχω βάλει σωστά.Θέλει κάτι άλλο ;

Δεν το γνωρίζω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλοί παράγοντες στις μνήμες RAM όπως σε ποια Hz τρέχουν, στα bit κτλ, αλλά από την παλαιότητα του οργάνου μάλλον ψάχνεις για μνήμες από Windows 95.

 

Εάν κουμπώνουν σωστά μπορεί να μη τις αναγνωρίζει το όργανο λόγω των παραπάνω χαρακτηριστικών, οπότε πρέπει να συνεχίσεις να δοκιμάζεις διάφορες μέχρι να δει κάποια.

 

Mπορεί να έχει και πρόβλημα το ίδιο το όργανο στις υποδοχές RAM και οι μνήμες να είναι ok... δεν μπορούμε να ξέρουμε.

 

Πάντως με 2 Mb δεν μπορείς να σαμπλάρεις και τίποτα σοβαρό οπότε don't worry! ;D

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως με 2 Mb δεν μπορείς να σαμπλάρεις και τίποτα σοβαρό οπότε don't worry! ;D

 

Νομίζω ότι τα 2mb είναι αρκετά για να βάλεις κάποια δείγματα για πειραματικούς ήχους.Αν ας πούμε κάποια δείγματα τα μετατρέψω σε 8-bit mono,θα πάρει αρκετά δείγματα καθώς θα είναι μικρά σε μέγεθος.Και αν χρησιμοποιείσω έξυπνα τις δυνατότητες δημιουργίας ήχων που έχει το όργανο,οι οποίες είναι εκπληκτικές,τότε θα φτιάξω λουκουμάδες !  ;D

Αλλά καλά θα ήταν να έχω τα 32mb που δίνει το όργανο ώς μέγιστο για πιό τρελούς πειραματισμούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αλλά καλά θα ήταν να έχω τα 32mb που δίνει το όργανο ώς μέγιστο για πιό τρελούς πειραματισμούς...

Μήπως το όργανο δεν βλέπει γενικώς μικρές μνήμες όπως π.χ. του ενός MB αλλά μεγαλύτερες μνήμες; Το manual τι λέει ακριβώς;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το όργανο δεν βλέπει γενικώς μικρές μνήμες όπως π.χ. του ενός MB αλλά μεγαλύτερες μνήμες; Το manual τι λέει ακριβώς;

 

Το μάνουαλ λέει ότι παίρνει 2 μνήμες μέχρι 16mb.Δεν λέει κάτι για περιορισμούς σε μικρότερα ποσά,από ότι θυμάμαι τουλάχιστον.Αλλά μπορεί να φταίει και αυτό(το μικρό μέγεθος).Πάντως δεν έχω των 16mb και ψάχνω να βρώ για αγορά.Μήπως έχει κανείς μνήμες στα 16mb ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον  θέλει 2x16 Mb για να δουλέψει ή min μια των 16Mb όπως ήταν παλιά στα Korg.

 

δηλαδή τα παλιά Korg δεν μπορούσαν να δούνε μνήμες που είχαν μικρό μέγεθος ; έπρεπε να είναι στο μισό του μέγιστου τουλάχιστον μεγέθους,για να τις δούνε ; σε ποιά korg αναφέρεσαι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου